Roraty z Małym Gościem Niedzielnym i Wiara.pl 2004

publikacja 27.11.2004 08:17

Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.

Wtorek II tygodnia Adwentu
7 grudnia 2004 r.


Włochy
List siostry Elwiry Petrozzi, założycielki Wspólnoty Cenacolo


Komentarz wstępny:

Jesteśmy dziś po raz dziewiąty na Mszy św. roratniej. Witam wszystkich bardzo serdecznie. Codziennie przebywamy kilometr, dwa lub więcej z domu do kościoła. W rzeczywistości jednak wędrujemy jeszcze dalej i przemierzamy różne kraje Europy. Cieszymy się bardzo, że żyją tam ludzie, którzy „przygotowują drogę dla Pana i gościńce naszemu Bogu” /por. czyt.I/. I widzimy, że Jezus, Bóg mocny, nikogo nie odrzuca, lecz wszystkich gromadzi i cieszy się każdym Anglikiem, Duńczykiem, Szwedem, Włochem czy Polakiem, który dzięki wierze się odnajduje i wraca do Niego.

Czy pomożemy Jezusowi szukać zagubionych w grzechu Europejczyków? Spełnijmy prośbę proroka Izajasza: „Przemawiajcie do serca Jeruzalem”. Przemawiajcie do serca Europy.

KSIĄDZ

Na naszej dekoracji mamy już trzy listy z Europy. Widzimy? Do trzech liczyć potrafimy wszyscy. Wy na swoich planszach-kopertach w domu też macie przyklejone w odpowiednim miejscu trzy miniaturki tych listów. Mam nadzieję, że dzisiaj listonosz też do nas zawita, ale przedtem krótka powtórka.

Pytanie do dzieci: – Z jakich krajów europejskich dostaliśmy już listy?

Znakomicie. Wczoraj czytaliśmy piękny list z samego Paryża. Ojciec Pierre-Marie Delfieux/czytaj:Pier-Mari Delfie/razem ze swoją wspólnotą tak samo, jak my cieszą się, że jest Adwent i że będzie Boże Narodzenie. Kto wie, może nawet teraz, w tej samej chwili, modlą się w kościele św. Gerwazego w Paryżu?

Zaśpiewajmy głośno refren naszej piosenki, niech cała Europa nas usłyszy. Może i listonosz zjawi się w tym czasie?

Piosenka „Listy z Europy”

muz. i sł. Adam Szewczyk
wyk. Magda Anioł

Ref.: Europo, nasza Europo,
co chrześcijańskie masz imię,
unieś swe serce wysoko, wysoko,
a wiara twoja nie zginie.

LISTONOSZ

Chyba jestem w samą porę. Przepraszam, że nie byłem od początku, ale rozumie ksiądz, czasem z ludźmi też trzeba porozmawiać. Już wyciągam list dla Was. Z tego kraju jeszcze listu nie było.
/listonosz wyjmuje z torby list i czyta głośno/

Uczestnicy rorat
w parafi ipod wezwaniem…..
w……
A nadawcą listu jest....
Siostra Elwira Petrozzi /czytaj: Elwira Petrocci/
Wspólnota Cenacolo /czytaj: Czenakolo/
Saluzzo /czytaj: Salucco/


Włochy

KSIĄDZ

Rzeczywiście, to pierwszy list z Włoch. Słuchajcie, siostra Elwira jest znana w Polsce! Nie słyszeliście o niej? Nawet w tym roku była w naszym kraju. Siostra Elwira co jakiś czas odwiedza domy, które powstały dzięki niej na całym świecie. W Polsce są trzy takie domy. Pierwszy powstał niedaleko Koszalina, drugi na Śląsku, w Jastrzębiu Zdroju, a trzeci w pobliżu Tarnowa. Siostra Elwira jest zakonnicą ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, ale ponad 20 lat temu Pan Bóg powiedział jej, żeby szczególnie zaopiekowała się narkomanami i wszystkimi zagubionymi młodymi ludźmi. Zauważyliście, że czytaliśmy o tym w dzisiejszej Ewangelii?

Pytania do dzieci: – Do kogo Pan Jezus porównał ludzi, którzy zgubili drogę do Boga?

– Co robi dobry pasterz, gdy zagubi się nawet jedna owca?

Dobry pasterz bardzo martwi się o zagubioną owcę i szuka jej do skutku. A potem cieszy się i opowiada o tym wokoło.

Więcej na następnej stronie
oceń artykuł Pobieranie..