Roraty z Małym Gościem Niedzielnym i Wiara.pl 2004

publikacja 27.11.2004 08:17

Tematem tegorocznych materiałów roratnich są „Listy z Europy”. Pierwszą inspiracją dla autorów niniejszego opracowania były zeszłoroczne, misyjne roraty. Wtedy to dzieci poznawały pracę misjonarzy z całego świata, a potem pisały do nich listy. Niektórzy zresztą, piszą do tej pory.

Poniedziałek II tygodnia Adwentu
6 grudnia 2004 r.


Francja
List ojca Pierre-Marie Delfieux, założyciela Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich


Komentarz wstępny:

Witajcie. Cieszę się, że Was widzę, bo stęskniłem się za Wami. Przecież już tydzień podróżujemy razem adwentowymi drogami Europy, ze światłem roratnych lampionów i szukamy miejsc, w których rodził się Jezus przez dwadzieścia minionych wieków w wielu krajach europejskich. Szukamy też nowych miejsc w różnych krajach Europy dla narodzin Jezusa w XXI wieku. Cieszymy się, że odnajdujemy ludzi, którzy przyjęli i przyjmują Jezusa z żywą wiarą i miłością.

Módlmy się, aby wielkie świątynie, katedry, bazyliki i kościoły we wszystkich miastach Europy, w naszym mieście także, były miejscem cudownych spotkań z Jezusem, były nowym Betlejem, w którym Jezus objawia swoją moc.

KSIĄDZ

Spotykamy się dziś po raz siódmy na roratach. Wczoraj rozpoczęliśmy drugi tydzień Adwentu i choć zwykle nie bardzo lubimy poniedziałki, na dzisiejszy niektórzy czekali z wielką niecierpliwością.

Pytanie do dzieci: – Kogo dzisiaj wspominamy?

KSIĄDZ

Oczywiście. Każdego roku, 6 grudnia wspominamy dobrego biskupa Mikołaja, który żył na początku czwartego wieku i pochodził z Azji. Do dziś krążą przeróżne legendy o jego wielkim i dobrym sercu. Dobrze, że mamy taki dzień, bo święty Mikołaj przypomina nam o dobroci do innych ludzi. Zaśpiewajmy na początek piosenkę, której uczyliśmy się tydzień temu. W drugiej zwrotce śpiewamy, że święty Mikołaj też czasem pisze do nas list. Uwaga, zaczynamy.

21 NAGRANIE – piosenka „Listy”

muz. i sł. Adam Szewczyk
wyk. Magda Anioł i Boże Nutki

Ref.: Listy, listy,
listów tysiące,
jak gwiazdy na niebie
i kwiaty na łące.
Listy, listy,
ile – nikt nie wie.
Być może ten jeden
jest właśnie do ciebie.

1. Dostałem wczoraj list
od stróża, anioła mego.
Anioł napisał mi,
bym nie bał się już niczego.
Mikołaj pisał też,
pamiętam to szczegółowo,
prezentów będzie moc,
Mikołajowe dał słowo.
Ref.

KSIĄDZ

Właśnie, à propos listów, coś nie widzę naszego znajomego listonosza. Może jeszcze jest w drodze do nas z sąsiedniej parafii........./można wymienić sąsiednią parafię/?A może zaspał? Zanim dotrze do naszego kościoła, przypomnijmy sobie czyj list czytaliśmy w sobotę.

Pytania do dzieci: – Czyj list czytaliśmy na roratach w sobotę?

– Dlaczego list siostry Łucji był wyjątkowy?

KSIĄDZ

Jak pamiętacie, mimo że list siostry Łucji był krótki, siostra prosiła nas o trzy ważne rzeczy.
Pytanie do dzieci: – O co prosiła siostra Łucja?

KSIĄDZ

Ciekaw jestem, komu w sobotę udało się pomodlić z całą rodziną odmawiając dziesiątkę różańca. A może zrobiliście to również wczoraj, w niedzielę, i zrobicie to dzisiaj? Matka Boża na pewno cieszyłaby się, gdyby odmawianie dziesiątki różańca stało się codziennym zwyczajem w Waszej rodzinie.

Ale... coś z tym listonoszem się dzisiaj stało.

LISTONOSZ

Jestem, jestem. Witam księdza i wszystkich w kościele. Oto list dla obecnych na roratach. Prosto z Paryża!
/listonosz wyjmuje z torby list i czyta głośno/

Więcej na następnej stronie
oceń artykuł Pobieranie..