Wtargnięcie Boga - Andre Frossard

Wyszedłem stamtąd po dziesięciu minutach, tak bardzo zaskoczony tym, iż stałem się niespodziewanie katolikiem, jak byłbym zdumiony odkrywając, iż jestem żyrafą lub zebrą po wyjściu z ogrodu zoologicznego.

Znany i ceniony dziennikarz, mający stałą rubrykę w potężnej gazecie pisze, o spotkaniu Boga, o całkowitej pewności Jego istnienia. Papież Jan Paweł II polecił wezwać André Frossarda . Wynikiem tego spotkania była kolejna głośna książka „Nie lękajcie się!”

Jego książki wywołują zawsze skrajne emocję. Od radości i entuzjazmu do gniewu i nienawiści. Kiedyś odpowiedział: „Co mogę zrobić, skoro Bóg istnieje, skoro chrześcijaństwo jest prawdziwe, skoro jest życie pozagrobowe? „ O motywacji do świadczenia o Bogu André powiedział kiedyś: „Jestem skazany na mówienie, jestem przynaglany z łagodnością, ale uporczywie potrzebą recytowania lekcji, jakiej Bóg mi udzielił w owym wstrząsającym spotkaniu, latem 1935 roku, w nieznanej kaplicy w centrum Paryża.” Wyjątkowe w wierze Frossarda było to że opierała się ona na oczywistości. André przez kilkadziesiąt lat żył tak jak ukazano mu w ciągu kilku minut w paryskiej kaplicy. Wśród jego wypowiedzi znajdujemy bardzo ciekawą definicję Katolików: „Są urzędowi, dla których tym, co się liczy, jest aparat, machina kościelna; tradycjonaliści, którzy zamykają się w swojej wieży z kości słoniowej coraz bardziej grożącej zawaleniem; postępowcy, którzy rozpraszają wiarę w polityce i oklepanych frazesach socjologji. I następnie są ci, najliczniejsi, wzięci między wiele ogni, niepewni i skonsternowani. To właśnie wśród nich znajduję uszy skłonne do słuchania mnie. Interesuję się chrześcijaninem anonimowym, tym, który nie interesuje nikogo i jest przez wszystkich opuszczony. Walczę o zdrowy rozsądek w Kościele, o prostotę wiary, przeciwko mitom i utopiom oraz komplikacjom próżnującego intelektualisty.” Starał się czytać Biblię w sposób jak najbardziej dosłowny, odrzucał doświadczenia biblistów i badaczy, ponieważ uważał, że albo Pismo Święte jest natchnione i tym samym jest dziełem Boga albo nie i jest wtedy tylko książką historyczną. Na pytanie które słowo Jezusa jest mu najdroższe odpowiadał: „Wszystkie, wszystkie: każde ma coś do powiedzenia każdemu człowiekowi, w każdej chwili życia.” W jego wypowiedziach często pojawia się stwierdzenie, że Bóg podchodzi do każdego indywidualnie, nie interesują go masy tylko jednostka, każda poszczególna osoba. Tak samo w Piśmie Świętym do każdego są specjalnie skierowane słowa. André Frossarda najbardziej uderzają i przejmują słowa Chrystusa na krzyżu: "Boże mój, Boże mój, dlaczegoś mnie opuścił?". W tych słowach Bóg rezygnuje ze swojej boskości, ze swojego kontaktu z Ojcem. „Tylko Bóg może posunąć się aż do tego stopnia rezygnacji, może uczynić z siebie dar tak całkowity.” Te słowa przekonały go o boskości Jezusa. Mówił że w swoim nawróceniu tylko Bóg był oczywistości, do Chrystusa musiał dojść samodzielnie. André jest przykładem człowieka który skierował swoje pióro, swój talent aby głosić to co mu objawiano i żyć według zasad które zmieniły jego życie w ciągu jednej chwili. W jego przypadku nawet trudno mówić o wierze, on po prostu wiedział że Bóg jest, i nie miał co do tego najmniejszych wątpliwości. W jego osobie chrześcijaństwo zyskało głosiciela o nadzwyczajnej skuteczności i prestiżu. André Frossard zmarł 2 lutego 1995 roku w Wersalu.


«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...
« » Luty 2020
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...