Niedziela 6 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 14,21-27; Ps 145; Ap 21, 1-5a; J 13,34; J 13,31-33a.34-35 - 5. NIEDZIELA WIELKANOCNA; św. Filipa i Jakuba, Apostołów; (LG I tydzień psałterza)
Prawosławie - V NIEDZIELA PO WIELKANOCY, Niedziela o Samarytance, wlk. męcz. Jerzego Zwycięzcy, męcz. Aleksandry, wlk. męcz. Jerzego
Luteranizm - 4. Niedziela po Wielkanocy (Cantate)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Tylko miłość ma moc nas przemieniać. Na nic moralizatorskie nauczania i wskazówki. Jezus dobrze o tym wiedział. We wcześniejszym fragmencie obmył przecież nogi uczniom, także Judaszowi. Wiedział, że ten za chwilę zdradzi. To Jezusa nie zatrzymało w okazaniu Jego usłużnej miłości wobec tchórzy i zdrajców... On przyjmuje ich (i nas) bez żadnego „ale”, bez warunków.
Kolejny dowód miłości – na krzyżu! Dla mnie jest to wstrząsająca myśl – miłość zostanie tak zmaltretowana, skatowana, że właściwie jej nie będzie. Zostanie zabita. I co za historia: dopiero wtedy zacznie owocować! W naszym życiu też tak jest, że gdy się prawdziwie kocha, to się umiera. Za tym umieraniem jest ŻYCIE! I my mamy to życie przekazywać dalej. Jak? Jezus mówi o tym wprost: Macie się tak kochać, żeby ludzie, którzy nie słyszeli o Mnie, zobaczyli coś niezwykłego między wami. Bo miłość nie jest emocją, pięknosłowiem, tylko wyraża się przez czyny. To relacje z ludźmi, życzliwość, która daje życie, akceptacja i wsparcie, pogoda ducha, wierność danemu słowu, pomoc konkretna, pocieszenie i przebaczenie – to szokuje i zachwyca, gdy się tego doświadcza wobec siebie. Mnie zawsze zachwyca. (Mira Jankowska, dziennikarka, prezes Stowarzyszenia LABOR)
Poniedziałek 7 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 14,5-18; Ps 115; J 14,26; J 14,21-26 - NMP Matki Łaski Bożej, Gizeli (kr), Augusta (m), Benedykta
Prawosławie - V tydzień po Wielkanocy, św. Aleksego, męcz. Pasikrata, św. Sawy, męcz. Walentego
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.W Listrze mieszkał pewien człowiek o bezwładnych nogach (...). Słuchał on przemówienia Pawła; ten widząc, że ma wiarę potrzebną do uzdrowienia, zawołał głośno: „Stań prosto na nogach!”.
Dlaczego Bóg domaga się naszej wiary, byśmy mogli być uzdrowieni? Czy naprawdę uzależnia od niej swoje działania? Przecież jest wszechmocny. Może na tym polega Jego wszechmoc, by wzbudzać w naszych opornych sercach wiarę... Przymnóż nam wiary, byś mógł działać wśród nas.
Wtorek 8 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100; Rz 8,31b-39; J 10,14; J 10,11-16 - UROCZYSTOŚĆ ŚW. STANISŁAWA, BISKUPA I MĘCZENNIKA, głównego patrona Polski, Wiktora (m)
Prawosławie - Apostoła i ewangelisty Marka, prep. Sylwestra
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi.
Paweł nie gromadził wokół siebie swoich uczniów. On wskazywał na Jezusa Chrystusa. To Jego uczniami są chrześcijanie. Owszem, potrzebuję autorytetów i nauczycieli. Żaden autorytet nie może jednak przysłaniać Boga, bo wtedy stanę się wyznawcą ludzkich idei. To Boga potrzebuję najbardziej.
Środa 9 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 15,1-6; Ps 122; J 15,4.5b; J 15,1-8 - Pachomiusza (o), Grzegorza (bp), Katarzyny
Prawosławie - Zakończenie święta Połowa Okresu Pięćdziesiątnicy, prep. Joanicjusza, św. Stefana
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu we-dług zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni.
Pytanie o zbawienie nurtuje różne religie. Chrześcijaństwo daje odpowiedź. Ewangelia mówi mi, co mam czynić. Ta wiedza nie daje mi jednak prawa do zuchwałej pewności co do mego przyszłego życia. Jest natomiast wezwaniem do nadziei. I dzielenia jej z innymi. A wieczność? Dla brata Rogera było obojętne, jak będzie ona wyglądała. Do szczęścia wystarczała mu wiara, że spotka Chrystusa.
Czwartek 10 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 15,7-21; Ps 96; J 10,27; J 15,9-11 - Jana z Avili (k), Antonina (bp), Izydora
Prawosławie - ap. Symeona
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego, tak samo jak i nam.
Piotr wstawiał się za nawróconymi poganami, by nie narzucać na nich dodatkowych ciężarów. A co z nienawróconymi? Święty Justyn pisał o ziarnach słowa, jakie Bóg rozsiał w sercach wszystkich ludzi. Można rzec: zarówno po prawicy, jak i po lewicy. Dlatego, choć łatwiej mi wieszać psy na innych, powinienem szanować również tych, z których poglądami się nie zgadzam. „Bić się” o wartości nie oznacza bić się między sobą.
Piątek 11 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 15,22-31; Ps 57; J 15,15b; J 15,12-17 - Mamerta (bp), Franciszka (k), Ignacego (z)
Prawosławie - św. Cyryla
Islam - Dzień Modlitwy
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru, oprócz tego, co konieczne.
Bóg, objawiony w Jezusie, nie domaga się krwawych ofiar. Jednak nie jest to cukierkowaty Jezusek, który ma tylko osładzać moje życie. Pewne ograniczenia są konieczne. Mamy powstrzymać się od nierządu, by nie rozpadały się małżeństwa; od ofiar składanych bożkom, by ludzie nie dali się ogłupiać ideologiom itd. Dobrze jest pamiętać o Bogu. To On mój los zabezpiecza.
Sobota 12 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 16,1-10; Ps 100; Koi 3,1; J 15,18-21 - NMP Łaskawej, Świętych męczenników Nereusza i Achillesa, Św. Pankracego, męczennika, Irneldy Lambertini (bł), Dominika
Prawosławie - św. Bazylego, prep. Nektariusza
Judaizm - Szabat
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Był tam pewien uczeń imieniem Tymoteusz (...). Paweł postanowił zabrać go z sobą w podróż. Obrzezał go jednak ze względu za Żydów, którzy mieszkali w tamtejszych stronach.
W spotkaniu z „innym” dokonuje się egzamin mojej dojrzałości. Czy będę oczekiwał, by „inny” był taki jak ja: myślał tak samo i tak samo wierzył? A może zdobędę się na odwagę bycia ponad oswojoną przeze mnie formą. Może nauczę się „innego”. I wtedy podzielę się samą „esencją” wiary. Ponad zewnętrznymi różnicami.