Niedziela 20 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 1,1-11; Ps 47; Ef 1,17-23; Mt 28,19.20;Łk 24,46-53 - UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO; Św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera; (LG III tydzień psałterza)
Prawosławie - VII NIEDZIELA PO WIELKANOCY; śww. Ojców I Soboru Powszechnego; prep. Antoniego, prep. Dawida, prep. Fadeusza, męcz. Habiba, prep. Isego, prep. Izydora, prep. Jana, św. Józefa, prep. Michała, prep. Nila, prep. Pira, prep. Stefana, prep. Szio, prep. Zenona
Luteranizm - 6. Niedziela po Wielkanocy – Niedziela po Wniebowstąpieniu Pańskim (Exaudi)
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Wniebowstąpienie to moment, który przeżywa się, mimo wszystko, jako rozstanie. Wprawdzie nie ostateczne, ale na trudny do określenia czas. Jednak Chrystus przed odejściem do Ojca zaopatruje Apostołów na drogę. Obiecuje im „moc z góry”, a ten czas oczekiwania to takie podążanie do dojrzałości. Nie na darmo przyjście Ducha Świętego w życiu chrześcijanina realizuje się w sakramencie bierzmowania, który następuje długo po chrzcie.
Z mojego domu rodzinnego wyszedłem już dawno. To trudne doświadczenie, jakby narodzenie na nowo. Opuszczając dom, musiałem się od niego oderwać. Z drugiej strony to, co w nim nabyłem, czym nasiąkłem, wciąż niosę. Tym jestem wypełniony i to konfrontuję ze światem.
Odszedłem z domu zaopatrzony na drogę, ale z czymś, co mam za zadanie wciąż twórczo rozwijać i dzielić się tym. Dotyczy to także wiary. Ja mam prościej niż Apostołowie, którzy nie tylko przekazywali Dobrą Nowinę, ale współtworzyli Kościół u jego trudnych początków. Wciąż jednak staram się nie przegapić „mocy z góry”, by w życiu prywatnym czy zawodowym nie ulec złudzeniu, że to, czego oczekuje ode mnie Jezus, zależy tylko od mojej inicjatywy i wysiłków. (Przemysław Babiarz, rezenter, dziennikarz i komentator sportowy TVP)
Poniedziałek 21 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 19,1-8; Ps 68; Kol 3,1; J 16,29-33 - Świętych męczenników Krzysztofa Magallanes, prezbitera i Towarzyszy, Jana Nepomucena (m), Karola (bp)
Prawosławie - VII tydzień po Wielkanocy, ap. i ew. Jana Teologa, prep. Arseniusza
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty.
Przecież wierzyli. Przyjęli naukę, którą im niedawno głoszono, praktykowali zapewne, zmienili dawne przyzwyczajenia i modlili się żarliwie do Boga. Czegóż jeszcze mogli się spodziewać? Nie wiedzieli tylko, skąd wiara tak nagle, skąd siła, entuzjazm… Nie do końca znali Sprawcę. Nie słyszeli, że to On: jest Darem; że jego rzeczą jest pocieszać, napełniać wiarą, uczyć, prowadzić, dodawać odwagi, dźwigać świat. Nie słyszeli, że istnieje Duch Święty.
Wtorek 22 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 20,17-27; Ps 68; J 14,16; J 17,1-11a - Św. Rity z Cascia, Heleny (dz), Julii (m)
Prawosławie - Przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Myr Licyjskich do Bari, prep. Józefa, męcz. Krzysztofa, św. Mikołaja, prep. Szio
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Nie wiem, co mnie tam spotka oprócz tego, że czekają mnie więzy i utrapienia, o czym zapewnia mnie Duch Święty w każdym mieście.
To się chyba nazywa realizm, to znaczy: nie łudzę się, że będzie lepiej, niż być może. Albo wiedza o życiu: byłem już w takich sytuacjach; tak uczy doświadczenie. Albo pokora: nie jestem wcale lepszy od innych; też cierpieli. Albo przenikliwość: widzę jasno, co mnie czeka. Albo męstwo: pójdę tam. Albo powołanie: nic mnie nie powstrzyma. Ufność: Duch Święty mnie zapewnia. Mrok: nie wiem, co mnie tam spotka. Krzyż: los Jezusa.
Środa 23 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 20,28-38; Ps 68; J 17,21; J 17,11b-19 - Jana (k), Dezyderiusza (m)
Prawosławie - ap. Szymona Zelotes, błog. Taisy
Judaizm - Szawuot
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując, trzeba wspierać słabych.
Słabi – bywają uciążliwi. Czasem zbyt powolni, czasem marudni, trzeba na nich czekać, trzeba po nich poprawiać. A przecież pracy zawsze tak dużo, i wszystko oczywiście „na wczoraj”. Takie życie… – podpowiadają logika, strategia, pośpiech, obliczenia. Są jednak doradcy ważniejsi, choć przekonują dyskretniej: miłość, cierpliwość, łagodność. Pracując, wspierać słabych – mówią.
Czwartek 24 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 22,30:23,6-11; Ps 16; J 77,27; J 17,20-26 (z dnia) lub Ap 11,19a;12,1.3-6a;10ab; Ps 45; Łk 1,28; Łk 1,26-38 - Najśw. Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych, Marii, Magdaleny Barat (dz), Joanny (bł), Zuzanny (m)
Prawosławie - śww. rów. ap. Cyryla i Metodego, Nauczycieli Słowian, rów. ap. Rościsława
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Stoję przed sądem za to, że spodziewam się zmartwychwstania umarłych.
Zacznijmy od kwestii intencji: podobno bywają nawet ważniejsze niż sam czyn, dobry czy zły. Problem w tym, że tak trudno je poznać, zwłaszcza w samym sobie, bo na ich maskowanie sposoby mamy rozliczne. Więc jaki zarzut miał tym razem usłyszeć Paweł? Jakie argumenty? Jakie racje? Nie czekał: Spodziewam się zmartwychwstania umarłych – mówił – oto istota sprawy; to z tym nie możecie się pogodzić. Boli was moja nadzieja.
Piątek 25 maja 2007 r.
Katolicyzm - Dz 25,13-21; Ps 103; J 14,26; J 21,15-19 - Św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, Św. Grzegorza VII, papieża , Św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
Prawosławie - Zakończenie święta Wniebowstąpienia Pańskiego, św. Epifaniusza, św. Hermana, męcz. Hermogena
Islam - Dzień Modlitwy
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje.
To wszystko działo się we mgle, od początku. Jakieś zamieszki, jakieś spory, jakieś nauki, jacyś uczniowie, jakiś Jezus… Ci, którym przyszło wtedy sądzić, nie mieli jasności, szukali winy, umywali ręce, bali się tłumów. Ale potem wszystko skomplikowało się jeszcze bardziej. Sądzić trzeba było nadal, z coraz mniej znanego powodu, z coraz mniejszym przekonaniem…, właściwie już tylko ze strachu, na wszelki wypadek.
Sobota 26 maja 2007 r.
Dzień Matki
Katolicyzm - Dz 28,16-20.30-31; Ps 11; J 16,7.13; J 21,20-25 (z dnia) lub Flp 4,4-6; Ps 19; J 17,21; J 17,20-26; Wigilia Zesłania Ducha Świętego: Rdz 11,1-9 lub Wj 19,3-8a.16-20b lub Ez 37,1-14 lub Jl 3,1-5; Ps 104; Rz 8,22-27; J 7,37-39 - Św. Filipa Nereusza, prezbitera
Prawosławie - Sobota przed świętem Trójcy Świętej (Rodzicielska); Wspomnienie zmarłych, prep. Eutymiusza, prep. Makarego
Judaizm - Szabat
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Przyjmował wszystkich, którzy do niego przychodzili, głosząc królestwo Boże i nauczając o Panu Jezusie Chrystusie…
Paweł był wówczas więźniem, choć przebywał w domu. Rzymu miał już nigdy nie opuścić. Kara dla misjonarza? Miejsce okazało się jednak drugorzędne. Podobnie jak wcześniejsze podróże i wszelkie ich okoliczności. Łaska – wszystko, co znał, o czym kiedykolwiek uczył, o czym myślał. Łaska była też tam, w jednym wynajętym pokoju; teraz tam przyjmował wszystkich, wszystko.