Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Maryjne „Godzinki” to wyśpiewana lub odmówiona historia zbawienia. Ważne, aby mieć świadomość tego, co wypowiadają wargi, aby rozumieć trudne nieraz zwroty i umieć je wytłumaczyć, na przykład pytającym o to młodym ludziom.

Obrazy i malowidła w kościołach to tak zwana „Biblia ubogich”. To samo można powiedzieć o Godzinkach – to„Brewiarz ubogich”. Święty Jan z Dukli odmawiał je na wzór brewiarza, w różnych godzinach dnia, przez cały dzień,  tak zresztą zostały ułożone: jutrznia, pryma, tercja, seksta, nona, nieszpory, kompleta – to są nazwy Liturgicznych Godzin brewiarzowych. Maryjne „Godzinki” to wyśpiewana lub odmówiona historia zbawienia. Ważne, aby mieć świadomość tego, co wypowiadają wargi, aby rozumieć trudne nieraz zwroty i umieć je wytłumaczyć, na przykład pytającym o to młodym ludziom.

Trojakiego rodzaju określenia Maryi w  Godzinkach: określenia poetyckie, świadczące o literackich zdolnościach autora tej modlitwy,obrazowe określenia 4 wielkich przywilejów Maryi, wreszcie głęboko osadzone w Starym Testamencie biblijne typy inaczej figury Matki Mesjasza. 

I.  Poezja Godzinkowa                  

Piękna, jak księżyc w pełni,  cedr czystości,  palma cierpliwości, gwiazda morska, port tonących, między cierniem lilija.

II. Przywileje Maryi:

1.     Boże Macierzyństwo: za Matkę obrał Słowu Jednorodzonemu...nam Zbawiciela świata Maryja powiła...z ciebie Słowo przedwieczne w ciało się przybrało...                                           

2.     Dziewictwo: pałac wstydu panieńskiego, Matka szlachetna w panieńskiej czystości

3.     Niepokalane Poczęcie: przestępstwo Adama nie ma prawa w Tobie...czystsza niźli aniołowie... przywara grzechu nie postała w Tobie

4.     Królowanie Maryi: po prawej stronie Króla stoisz w złotogłowie.. gwiazdami uwieńczona Pani łaskawości

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Józef
  27.02.2011 17:53
  A czy znacie Akatyst? Akatyst Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Autorem jest Roman Pieśniarz, znany jako Roman Melodos, scs. Prepodobnyj Roman Sładkopiewiec święty mnich w Kościele prawosławnym oraz diakon i święty Kościoła katolickiego, znany również, jako Roman Hymnograf. Wielki poeta religijny, żył w V. wieku.Zachwyćcie się...
 • Stanisław
  27.02.2011 22:47
  Szanowna Autorko,
  Zapomniała Wielebna Siostra o figurze Matki Najświętszej jaką była Szunamitka Abiszag,
  zresztą może nie zapomniała , tylko ta figura przepadła w tekście godzinek na fali odnowy posoborowej.
  Proszę się do tej mojej uwagi odnieść.
  Pozdrawiam
 • Dalekopis
  21.03.2011 17:13
  Czcigodna Siostra - autorka tego tekstu - nie rozkodowała wszystkich biblijnych Typów Maryi wyśpiewywanych obecnie w Godzinkach, a cóż dopiero mówić o „Abizaj”, ale chyba nie taki był zamiar autorski. W jednej z dawnych wersji - regionalnie i czasowo było i jest ich kilka, w miejsce wersetu „od niewoli okrutnej lud swój ratująca” były słowa „Abizai prawego Dawida grzejąca”. Mowa o niej na początku Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 1, 1-4): „Z biegiem czasu sędziwy król Dawid tak się posunął w latach, że nie mógł się rozgrzać, choć okrywano go kocami. Wówczas powiedzieli mu jego słudzy: Trzeba, aby wyszukano panu memu, królowi, młodą dziewicę, a ona będzie przy królu czuwać i mieć o niego staranie. I będzie spała na twym łonie, a przez to ogrzewała pana mego, króla. Szukano więc pięknej dziewczyny w całym kraju izraelskim, aż wreszcie znaleziono Szunemitkę Abiszag i przyprowadzono ją do króla. Dziewczyna ta była nadzwyczaj piękna. Choć miała staranie o króla i obsługiwała go, król się do niej nie zbliżył.”
  Jej imię zapisywano różnie: Abisag, Abiszag, Abesach, a w Godzinkach pojawiło się ono w błędnej, bo w męskiej stronie Abizai (Abisaj pojawia się w księgach Samuela jako towarzysz zbrojny Dawida, np. 1 Sm 30,11).

  Niektórzy tłumaczą zniknięcie Abiszag z Godzinek przyzwoitością. Myślę jednak, że jest to swego rodzaju przekleństwo współczesności, epatującej seksualnością w każdej możliwej dziedzinie, tak iż każdą relację mężczyzny i kobiety, a także każdą bliskość nasze pokolenie zwykło postrzegać już niemal wyłącznie w kategoriach erotycznych. Tymczasem biblijna Abiszag jest obrazem niewiasty pozostającej dziewicą, całkowicie oddanej swemu Panu-Królowi, który dla twórcy Godzinek i jego pokolenia był obrazem samego Boga, zaś dziewica-służąca nikim innym, jak typem Służebnicy Pańskiej Maryi. Podobnie jak Abiszag oddała Dawidowi swoje ciało, nie tracąc swojej czystości, swego dziewictwa, tak również Maryja oddała swoje ciało Bogu i pozwoliła, by Jego Syn narodził się w ludzkim ciele nie naruszając Jej panieństwa. Proszę docenić, jak wielka głębia kryła się w tym porównaniu i jak dalece jest ono trafne. Stąd może i żal, że nie ma dziś tego wersetu w Godzinkach. Widać nie dorośliśmy doń i jego głębi.
 • Tomo
  30.07.2011 21:58
  A ja szukałem właśnie w Google jaką postacią była Abizai... bo usłyszałem to imię w śpiewanych godzinkach. Zdziwiło mnie, że dla słowa Abizai było bardzo mało wyników wyszukiwania. Tutaj znalazłem odpowiedź, prawidłowe brzmienie Abizai to Abiszag, dziewczyna troszcząca się o starego króla Dawida. W godzinkach, w których brałem udział było zdanie nie Abizai prawego Dawida grzejąca, ale Abizai prawego Dawida żywiąca. Naprawdę te godzinki mają bardzo głęboką treść... Abiszag to prawdziwy obraz Maryi, Matki.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Październik 2019
  N P W Ś C P S
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  Pobieranie... Pobieranie...