Papież: w liturgii nie wolno rezygnować z symboli, trzeba je wyjaśniać

Nie wolno rezygnować z symboli obecnych w kościelnej liturgii pod pretekstem, że współczesny człowiek już ich nie rozumie. Sam Bóg posłużył się bowiem takim językiem. Do rozumienia symboli w liturgii trzeba wychowywać – pisze Franciszek w przesłaniu na sesję publiczną papieskich akademii. Była ona poświęcona architekturze sakralnej.

Papież przyznał, że jest to ważny i aktualny temat, ponieważ nowa architektura sakralna budzi dziś żywe, a niekiedy i burzliwe dyskusje. Wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, jak ważne jest miejsce sprawowania liturgii, ponieważ powinno ono sprzyjać modlitwie i poczuciu wspólnoty. Przestrzeń, światło, akustyka, kolory, obrazy, symbole i wyposażenie liturgiczne stanowią podstawowe elementy tej rzeczywistości, tego wydarzenia, zarówno ludzkiego i boskiego, jakim jest liturgia.

Papież przypomina, że w ubiegłym roku ogłosił List apostolski Desiderio desideravi o formacji liturgicznej Ludu Bożego. Podkreśla w nim dwa aspekty, które są ważne również dla architektury i sztuki sakralnej. Pierwszy to ponowne odkrycie i zrozumienie języka symbolicznego. Franciszek przyznaje, że współczesny człowiek zatracił symboliczne pojmowanie ciała i stworzenia. Dlatego również liturgia może się mu wydawać niedostępna. Nie upoważnia nas to jednak do rezygnacji z symboli, ponieważ sama Trójca Święta wybrała taki właśnie język, aby dotrzeć do nas w ciele Słowa. Trzeba więc odzyskać umiejętność posługiwania się symbolami i ich rozumienia.

Papież zdaje sobie sprawę, że artyści potrzebują natchnienia. Podkreśla, że inspiracją dla sztuki i architektury sakralnej musi być sama liturgia i działanie Ducha Świętego, a nie subiektywne pomysły. Trzeba dostrzec, jak Duch działa w liturgii i zachować harmonię między tym działaniem i celebracją. W ten sposób wyzwalamy się od subiektywizmów i „kulturalizmów”, czyli bezkrytycznego przyjmowania elementów kulturowych, które nie mają nic wspólnego z prawidłową inkulturacją.

«« | « | 1 | » | »»
« » Marzec 2023
N P W Ś C P S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama