Co to jest "święte milczenie"? W tradycyjnej Mszy jest ciszy sporo - przede wszystkim podczas Kanonu. Na nowej Mszy spotkałam się tylko z krótką chwilą milczenia po Komunii - czy to o to chodzi?
"W tradycyjnej Mszy jest ciszy sporo - przede wszystkim podczas Kanonu." - To dotyczy jedynie wiernych. Celebransa obowiązuje zasada: liturgia est actio, non est contemplatio. Czyli liturgia jest akcją, nie jest kontemplacją. Stąd stary ryt nie przewidywał milczenia celebransa. W nowym jest ono przewidziane dla całej wspólnoty: 1. Przed aktem pokutnym; 2. Po wezwaniu "Módlmy się" (również po Komunii); 3. Po liturgii Słowa; 4. Po Komunii św., gdy nie jest wykonywany śpiew na uwielbienie.
w praktyce większość księży ciszę, z wszystkich wymienionych czterech punktów, zawiera w kilkudziesięciu sekundach, a nierzadko jest to kilkanaście sekund...
W moim kościele nie ma ciszy- chyba ,że poza Mszą św........... Czasem mam wrażenie -poniewaz tak jest w wielu kościołach-że tak jest specjalnie po to, aby uniemożliwić ludziom skupienie na Wizycie Gościa duszy. Msza św. to teraz wszak przede wszystkim wspólnota i uczta. Więc śpiewajmy przy stole...........
Ciszy jest stanowczo za mało, a na Mszach niedzielnych nieraz wcale jej nie ma, nawet po Komunii świętej organista wygrywa kolejne zwrotki i kolejne pieśni. Cała Msza jest nastawiona na formalną aktywność wiernych, co przeszkadza w skupieniu. Dopiero po Mszy gdy ludzie wyjdą z kościoła jest możliwość pomodlenia się. Dlatego nawet lepsze są Msze bez organów i śpiewów.
W kościele do którego chodzę- św. Mikołaja w Gdyni jest dużo ciszy w czasie mszy św. Nasz proboszcz to wprowadził i wierni bardzo są zadowoleni. Coś wspaniałego. Zwłaszcza po Komunii św ale także jest chwila po kazaniu po Słowie Bożym. W mojej parafii w dzień powszedni na mszy św rannej i wieczornej jest zawsze krótkie kazanie i wyjaśnienie Słowa Bożego. A potem ta chwila ciszy kiedy jesteś z tym sam na sam.
Natomiast cisza po Komunii św gdy nie wykonywany jest śpiew uwielbienia- jest naprawdę bardzo potrzebna. Wtedy człowiek jest sam na sam w ciszy z Panem którego właśnie przyjął. Myślę że mam prawdziwą łaskę uczestniczyć w tak sprawowanej liturgii.
Do tego kościoła przychodzą rzesze młodych ludzi, także w tygodniu. Cisza w czasie mszy św., wysoko długo podniesiony Pan Jezus w czasie przemienienia, adoracja Najświętszego Sakramentu w dolnym Kościele obok przez 6 dni w tygodniu - to wychowuje do refleksji nad tym Co się dzieje w czasie mszy św i po co w niej uczestniczymy. wychowuje młodego człowieka do relacji z Panem. Mnie wychowało :) Pozdrawiam serdecznie Z Panem Bogiem nina
W moim kościele jest taka chwila świętego milczenia np: podczas nieszporów oraz nabożeństw z wystawieniem ale nie każkażdy ksiądz taką chwilę wykonuje.
Czlowiek ze swej natury jest istotą rozumną i wolną. Kiedy czas pozwala uczestniczę we Mszy sw. ktora jest ucztą MILOSCI.Kaplani na tyle na ile potrafią w naszej spolecznosci Parafialnej,we Mszy sw. zachowują milczenie.Uwazam, ze tylko od kazdego z nas zalezy jak przezywa Ofiare Mszy sw. i czy znajdzie czas dla Chrystusa.Pozdrawiam
W Opactwie Tynieckim cisza jest po kazaniu ,bardzo sobie to cenię, to moment ,kiedy można samemu zastanowić się nad interpretacjacją ewangelii przedstawioną przez kapłana I spróbować zapamietać wazną myśl na dany dzien czy cały tydzień.
1. Przed aktem pokutnym;
2. Po wezwaniu "Módlmy się" (również po Komunii);
3. Po liturgii Słowa;
4. Po Komunii św., gdy nie jest wykonywany śpiew na uwielbienie.
Wszystko w odpowiednim miejscu, czsie i "proporcji". I niech tak będzie.
Czasem mam wrażenie -poniewaz tak jest w wielu kościołach-że tak jest specjalnie po to, aby uniemożliwić ludziom skupienie na Wizycie Gościa duszy. Msza św. to teraz wszak przede wszystkim wspólnota i uczta. Więc śpiewajmy przy stole...........
Co to za Wieczerza, gdy zebrani milczą?
Kompromitacja!
Coś wspaniałego. Zwłaszcza po Komunii św ale także jest chwila po kazaniu po Słowie Bożym.
W mojej parafii w dzień powszedni na mszy św rannej i wieczornej jest zawsze krótkie kazanie i wyjaśnienie Słowa Bożego. A potem ta chwila ciszy kiedy jesteś z tym sam na sam.
Natomiast cisza po Komunii św gdy nie wykonywany jest śpiew uwielbienia- jest naprawdę bardzo potrzebna. Wtedy człowiek jest sam na sam w ciszy z Panem którego właśnie przyjął.
Myślę że mam prawdziwą łaskę uczestniczyć w tak sprawowanej liturgii.
Do tego kościoła przychodzą rzesze młodych ludzi, także w tygodniu. Cisza w czasie mszy św., wysoko długo podniesiony Pan Jezus w czasie przemienienia, adoracja Najświętszego Sakramentu w dolnym Kościele obok przez 6 dni w tygodniu - to wychowuje do refleksji nad tym Co się dzieje w czasie mszy św i po co w niej uczestniczymy. wychowuje młodego człowieka do relacji z Panem. Mnie wychowało :)
Pozdrawiam serdecznie
Z Panem Bogiem
nina