"Niech Maryja pomaga w głoszeniu Ewangelii"

Ojciec Święty przewodniczył Eucharystii w rozpoczynającą Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi. 1 stycznia jest też w Kościele obchodzony jako Światowy Dzień Pokoju.

Papieska homilia w tłumaczeniu na język polski (tłumaczenie z włoskiego - KAI): 

Pierwsze czytanie przedstawiło nam ponownie starożytną modlitwę błogosławieństwa, jaką Bóg podpowiedział Mojżeszowi, aby nauczył jej Aarona i jego synów: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem" (Lb 6,24-25). Wyjątkowe znaczenie ma wysłuchanie tych słów błogosławieństwa na początku nowego roku: będą one towarzyszyć naszej drodze w otwierającym się przed nami okresie czasu. Są to słowa mocy, odwagi i nadziei. Nie jest to nadzieja iluzoryczna, oparta na kruchych ludzkich obietnicach. Nie jest to też nadzieja naiwna, wyobrażająca sobie, że przyszłość będzie lepsza tylko dlatego, że jest przyszłością. Powodem tej nadziei jest właśnie Boże błogosławieństwo, błogosławieństwo zawierające największe życzenie, życzenie Kościoła dla każdego z nas, pełne całej miłosiernej opieki Pana, Jego opatrznościowej pomocy.

Życzenie zawarte w tym błogosławieństwie dokonało się w pełni w kobiecie, Maryi, jako tej, która miała się stać Matką Boga i dokonało się w Niej wcześniej, niż we wszelkim innym stworzeniu.

Matka Boża! To jest główny i zasadniczy tytuł Najświętszej Maryi Panny. Chodzi w nim o pewną cechę, rolę, jaką wiara ludu chrześcijańskiego zawsze dostrzegała w swej czulej i autentycznej pobożności do Matki Niebieskiego Pana.

Przeczytaj też papieskie rozważanie przed modlitwą na Anioł Pański

Przypomnijmy to wielkie wydarzenie w historii Kościoła pierwszych wieków, jakim był Sobór w Efezie, podczas którego zostało autorytatywnie zdefiniowane boskie macierzyństwo Maryi. Prawda o Bożym macierzyństwie Maryi odbiła się echem w Rzymie, gdzie wkrótce potem została zbudowana bazylika Santa Maria Maggiore, pierwsze sanktuarium maryjne Rzymu i całego Zachodu, w którym czczony jest wizerunek Matki Bożej - Theotokos - jako Salus populi romani. Powiada się, że mieszkańcy Efezu podczas Soboru gromadzili się po bokach bazyliki, gdzie spotykali biskupi i wołali: "Matka Boża!" Wierni prosząc o oficjalną definicję tego tytułu Matki Bożej, zaświadczali, że uznawali w Niej Boże macierzyństwo. Jest to spontaniczna i szczera postawa dzieci, które dobrze znają swoją Matkę, bo ją niezwykle czule kochają.

Maryja jest zawsze obecna w sercu i pobożności, a przede wszystkim na drodze wiary ludu chrześcijańskiego. "Kościół ... pielgrzymuje w czasie. ... kroczy śladami wędrówki odbytej przez Maryję Dziewicę" (Jan Paweł II, Enc. Redemptoris Mater, 2). Nasza droga wiary jest tą samą, co droga Maryi. Dlatego czujemy, że jest nam Ona szczególnie bliska! Jeśli idzie o wiarę, będącą fundamentem całego życia chrześcijańskiego, Matka Boża miała udział w naszej kondycji, musiała chodzić tymi samymi drogami, po których uczęszczamy, czasami trudnymi i ciemnymi, musiała iść naprzód w "pielgrzymce wiary" (II Sobór Watykański, Konst. Lumen gentium, 58).

Nasza droga wiary jest nierozerwalnie złączona z Maryją, od chwili kiedy Jezus umierając na krzyżu dał nam Ją za Matkę, mówiąc: "Oto Matka twoja" (J 19,27). Słowa te mają wartość testamentu i dają światu Matkę. Od tej chwili Matka Boża stała się także naszą Matką! W godzinie, w której wiara uczniów była nadwątlona wieloma trudnościami i niepewnościami, Jezus powierzył ich Tej, która pierwsza uwierzyła i której wiara nigdy nie ustała. A "niewiasta" staje się naszą Matką w chwili, kiedy traci Syna Bożego. Jej zranione serce poszerza się, aby zrobić miejsce dla wszystkich ludzi, dobrych i złych, i kocha ich tak, jak kochała Jezusa. Kobieta, która na weselu w Kanie Galilejskiej zaoferowała swoją współpracę wiary, by objawiły się w świecie Boże cuda, na Kalwarii podtrzymuje płomień wiary w zmartwychwstanie Syna i przekazuje ją innym z matczyną miłością. Maryja staje się w ten sposób źródłem nadziei i prawdziwej radości!

Matka Odkupiciela uprzedza nas i nieustannie umacnia nas w wierze, powołaniu i misji. Swoim przykładem pokory i otwartości na wolę Boga pomaga nam w przełożeniu naszej wiary na radosne i bezgraniczne głoszenie Ewangelii. W ten sposób nasza misja będzie owocna, ponieważ będzie czerpała wzór z macierzyństwa Maryi. Jej zawierzamy naszą drogę wiary, pragnienia naszego serca, nasze potrzeby, potrzeby całego świata, a zwłaszcza głód i pragnienie sprawiedliwości i pokoju. I przyzywamy Jej wszyscy razem: Najświętsza Matko Boga!

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • sapientisat
  01.01.2014 17:46
  Panie Jezu Chryste, któryś z nieba zstąpił na ziemię i dla zbawienia wszystkich, jeden, święty, prawdziwy Kościół założył, oto my, dzieci tego Kościoła, przed Twym ukorzeni Majestatem, błagamy dobrotliwość i Miłosierdzie Twoje i prosimy Cię pokornie, abyś Kościół katolicki w pokoju utrzymywał, od wszelkich nieprzyjaciół go bronił, i udzielał mu dóbr niebieskich w obfitości. Ojcze przedwieczny, ofiaruję Ci Krew przenajdroższą Jezusa Chrystusa za grzechy moje i za potrzeby Kościoła świętego. Amen
  ---------------------------------
  Boże, Dawco i Miłośniku pokoju, racz przyjąć modły nasze i wspieraj nas w wysiłkach o zachowanie pokoju wśród narodów świata. Usuń złości i nienawiści z życia narodów, połącz uczucia i myśli ludów w woli pokoju, by państwa wyrzekły się wszelkich wrogich napaści i wewnętrznych konfliktów.
  Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen
  ----------------------------------
  Wszechmogący, wieczny Boże, zmiłuj się nad sługą Swoim, najwyższym Pasterzem naszym, Franciszkiem i prowadź go w Swej łaskawości po drodze zbawienia wiecznego, aby za łaską Twoją pragnął tego, co się Tobie podoba i z całą mocą wypełniał. Amen
  -----------------------------------
  Pozdrawiam Was, drodzy Bracia i Siostry...
  Pamiętam w modlitwie... +++
  Z Panem Bogiem...
 • Savonarola
  01.01.2014 19:59
  "Nasza droga wiary jest nierozerwalnie złączona z Maryją, od chwili kiedy Jezus umierając na krzyżu dał nam Ją za Matkę, mówiąc: "Oto Matka twoja" (J 19,27). Słowa te mają wartość testamentu i dają światu Matkę. Od tej chwili Matka Boża stała się także naszą Matką! W godzinie, w której wiara uczniów była nadwątlona wieloma trudnościami i niepewnościami, Jezus powierzył ich Tej, która pierwsza uwierzyła i której wiara nigdy nie ustała."...
  Jezus umierajac na krzyzu nie powierzyl uczniom swojej matki,bo ich tam nie bylo.Byl tylko jeden,umilowany (najbardziej zaufany).Slowa wypowiedziane do niego powodowane byly troska Jezusa o to,aby na starosc Maryja miala zapewniony spokojny byt.Slowa "oto matka twoja" nie znacza nic innego,jak-ZAOPIEKUJ SIE NIA."I od tej godziny uczen wzial ja do siebie".Robienie sobie z Maryi bozka,posrednika zanoszacego nasze modly do Boga jest wynikiem braku elementarnej wiedzy z zakresy Slowa Bozego.W Pismie Swietym Maryja potraktowana jest marginalnie.Tresc Ewangelii koncentruje sie na Jezusie i Jego nauce,natomiast Maryja,Jozef,Marta i inni to tlo ,ktore nie powinno przeslaniac nam naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.Jak uczy nas natchniony Duchem Swietym apostol pogan sw.Pawel w liscie do Tymoteusza-Jezus jest JEDYNYM posrednikiem miedzy Bogiem,a czlowiekiem dlatego chrzescijanie kieruja swoje modlitwy do Ojca Swietego za posrednictwem Jezusa.Kult Maryi rozdmuchany w Kosciele katolickim do granic obledu jest dowodem na to,ze katolicy wola oddawac czesc stworzeniu,zamiast Stworcy.Poza tym przywiazanie do Kosciola i i Jego dogmatow dla wiekszosci katolikow ma wieksze znaczenie niz sama wiara w Boga,ktora jest uniwersalna wartoscia wszystkich chrzescijan. Zdaje sobie saprawe,ze moja wypowiedz moze byc szokujaca dla redakcji katolickiego portalu i ze ewentualnie zostane ocenzurowany,ale wiara w Boga jest nasza wspolna wartoscia,a sam Stworca stoi ponad wszystkimi Kosciolami i wszelkim stworzeniem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Listopad 2018
  N P W Ś C P S
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  Pobieranie...