Ekstremalna Droga Krzyżowa w 44 miastach

Już 44 miasta w Polsce obejmie tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK), inicjatywy znanego duszpasterza i społecznika ks. Jacka Stryczka.

Idea akcji to osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Ponad 30-kilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie.

W ubiegłym roku najtrudniejsza trasa przebiegała szlakami górskimi, miała długość 45 km i wyruszała z Bielska-Białej.

"Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. (...) Celem jest samodzielne przejście Drogą Krzyżową z medytacją" – wyjaśniają organizatorzy. Ma to być także próba wyjścia z "bezpiecznych ławek w kościele", aby zmierzyć się z ryzykiem. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze i zbliżenia do Boga.

Podczas drogi obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach. Organizatorzy zapewniają treść rozważań, opisy trasy i mapę. Każdy uczestnik powinien przygotować się na zmienne warunki pogodowe i terenowe, zabrać ze sobą prowiant oraz zaplanować powrót. Powinno się jednak pamiętać, że wszystkie zabrane rzeczy trzeba nieść samodzielnie.

EDK składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK - jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku w Krakowie. Idea narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości. Jej twórcą jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, Prezes Stowarzyszenia Wiosna, inspirator akcji Szlachetna Paczka, duszpasterz studentów, wolontariuszy i ludzi biznesu w Krakowie.

Wyznaczane na EDK trasy są zróżnicowane pod względem długości i trudności, często prowadzą przez bagna, dzikie lasy czy góry. Z powodu zmęczenia nie wszystkim uczestnikom udaje się ukończyć drogę. W ubiegłym roku najtrudniejsza trasa przebiegała szlakami górskimi, miała długość 45 km i wyruszała z Bielska-Białej. EDK obywa się również poza granicami Polski - w poprzednich edycjach miała miejsce m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i na wyspie Spitsbergen.

Informacje o zgłoszeniach i szczegółowe opisy tras dostępne są na www.edk.org.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • AND
  27.02.2015 00:20
  No właśnie wszystko zależy od motywacji.. tak jak ktoś tu cytował Pismo św.: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie." Jak ktoś umie słuchać to nie chodzi o to, że nie mamy wykonywać uczynków pobożnych przed ludźmi, bo trzeba dać ludziom przykład.. chodzi o to żebyśmy tego nie robili "aby nas widzieli" bo wtedy wpada się w pychę! Pomysł ekstremalnej drogi krzyżowej bardzo dobry i owoce również.. polecam!
 • JestemKatlokiem
  28.02.2015 15:40
  Zapraszamy do polubienia naszej strony na FB!

  https://www.facebook.com/JestemKatolikiem.IamCatholic
 • JestemKatlokiem
  28.02.2015 15:41
  Zapraszamy do polubienia naszej strony na FB!

  https://www.facebook.com/JestemKatolikiem.IamCatholic
 • Krzysztof -niosący Chrys
  02.04.2015 23:20
  Można robić drogi krzyżowe nocne, górskie, dla sportowców itd. Każdy niech sobie medytuje tak jak mu lepiej. OK. Tylko po co nazywać "medialnie"? Nazwa "ekstremalna" = "skrajna"? Jedynie pan Jezus przeszedł "ekstremalną" drogę krzyżową.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Kwiecień 2020
  N P W Ś C P S
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  Pobieranie... Pobieranie...