Niedziela 21 października 2007 r.
Katolicyzm - Wj 17,8-13; Ps 121; 2 Tm 3,14-4,2; Hbr 4,12; Łk 18,1-8 - 29. NIEDZIELA ZWYKŁA; Bł. Jakuba Strzemię, Urszuli (m) i Tow. (m); Światowy Dzień Misyjny; 21-27 października: Tydzień Misyjny; (LG I tydzień psałterza)
Prawosławie - XXI NIEDZIELA PO PIĘĆDZIESIĄTNICY; Pamięć św. Ojców Siódmego Soboru Powszechnego; prep. Pelagii, prep. Taisy, prep. Tryfona
Luteranizm - 20. NIEDZIELA PO TRÓJCY ŚWIĘTEJ
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Zapytajmy trochę przewrotnie: „Czy jeżeli będę się wytrwale modlił o wygraną w Lotto, to w końcu wygram?”. Odpowiedzi na podobne pytania trzeba szukać oczywiście w Piśmie Świętym, bo ono „…od Boga jest natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania…”, jak czytamy w dzisiejszym drugim czytaniu. W Pierwszym Liście św. Jana (5,14) znajdujemy jedną z fundamentalnych wskazówek dotyczących modlitwy: „wysłuchuje On wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą”. Czy to znaczy, że nie mogę prosić o wygraną w Lotto? Ależ możesz. Tylko musisz najpierw dowiedzieć się, czy tego dla ciebie chce Bóg, bo jeśli nie, to twoja wytrwałość może okazać się zwyczajną stratą czasu. Bóg chce dla ciebie tego, co będzie dla ciebie najlepsze. Dlatego początkiem modlitwy jest rozeznanie woli Bożej. Czasem dobro jest oczywiste, ale nie zawsze tak jest. Bez nawiązania autentycznego dialogu z obecnym w nas Duchem Świętym, zawsze będziemy modlić się i postępować trochę po omacku. Dlatego nauczenie się autentycznej modlitwy, autentycznego „słyszenia” głosu Boga w sobie powinno być pragnieniem każdego z nas. (Ireneusz Krosny,polski mim komiczny, od 15 lat występujący w teatrach i telewizji pod nazwą „Teatr Jednego Mima”)
Poniedziałek 22 października 2007 r.
Katolicyzm - Rz 4,20-25; Ps: Łk 1,68-69.70-71.72-73.74-75; Mt 5,3; Łk 12,13-21 - Salomei, Donata (bp.), Filipa (m)
Prawosławie - XXII tydzień po Pięćdziesiątnicy (czytania Ewangelii XXI tygodnia), ap. Jakuba syna Alfeusza, pror. Abrahama, prep. Andronika, prep. Atanazji
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.I nie okazał wahania ani niedowierzania co do obietnicy Bożej, ale się wzmocnił w wierze..
Wiara czyni cuda. Oto moje najnowsze odkrycie. Fakt, te trzy krótkie słowa mogą brzmieć jak slogan, powtarzali je już nasi dziadkowie, a potem ich dzieci. A teraz? Kiedy piszę te słowa? Wiara to coś więcej niż tylko przywiązanie do tego, kim byłem wczoraj. To depesza z nieba. Nowa odpowiedź na pytanie, kim jestem dziś.
Wtorek 23 października 2007 r.
Katolicyzm - Rz 5,12.15b.17-19.20b-21; Ps 40; Łk 21,36; Łk 12,35-38 - Św. Jana Kapistrana, prezbitera, Seweryna (bp)
Prawosławie - prep. Ambrożego z Optiny, prep. Anatola, prep. Anatola, błog. Andrzeja, prep. Antoniego, prep. Hilariona, prep. Izaakiusza, prep. Izaakiusza, prep. Józefa, prep. Lwa, prep. Makarego, prep. Mojżesza, prep. Nektariusza, prep. Nikona, prep. Warsonofiusza
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.A zatem, jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie.
Zapadł wyrok, a ja jestem usprawie- dliwiony. Co robię chwilę później? Siadam w bezpiecznym, ciepłym kącie ze spuszczonym na kwintę nosem. Każdy powód do narzekania jest dobry. Zastrzelony w Turcji ks. Andrea Santoro powiedział kiedyś, że nie istnieje wiara, która nie byłaby wyruszeniem w drogę. Robię krok.
Środa 24 października 2007 r.
Katolicyzm - Rz 6,12-18; Ps 124; Mt 24,42a.44; Łk 12,39-48 - Św. Antoniego Marii Clareta, biskupa, Alojzego (bł), Jana Balickiego (bł, k), Marcina (o)
Prawosławie - ap. Filipa Diakona, męcz. Filonilli, męcz. Zinaidy
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Dzięki jednak niech będą Bogu za to, że gdy byliście niewolnikami grzechu, daliście z serca posłuch nakazom tej nauki.
– Czasem, gdy czytamy listy św. Pawła, wydaje nam się, że mówi wprost do nas. Tutaj Kościół ma dopiero 50 lat – usłyszałem od misjonarza z Papui- -Nowej Gwinei. – Wiara ludzi z Papui jest bardzo prosta – nie–nie, tak–tak. Nikt nie usprawiedliwia swojego grzechu. Miejscowi tłumaczą swoje postępowanie: „Tak mówi przecież Pismo”. To piękne – zauważył kapłan.
Czwartek 25 października 2007 r.
Katolicyzm - Rz 6,19-23; Ps 1; Łk 12,49; Łk 12,49-53 - Piotra (k), Darii (m), Bonifacego
Prawosławie - prep. Amfilochiusza, św. Kosmy, św. Marcina, męcz. Dominiki
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Jakiż jednak pożytek mieliście wówczas z tych czynów, których się teraz wstydzicie?
Przysłowie chińskie: „Człowiek co- dziennie doprowadza swoje włosy do porządku, dlaczego jednak nie serce”. Codzienny rachunek sumienia to odkrycie św. Ignacego z Loyoli. Zgodnie z jego zaleceniem pierwszy punkt „rachowania się z sobą” to… dziękuj! Liczą się nawet najdrobniejsze szczegóły. A może zwłaszcza te. Jak często popadamy w tarapaty duchowe z powodu niewdzięczności?
Piątek 26 października 2007 r.
Katolicyzm - Rz 7,18-24; Ps 119; Mt 77,25; Łk 12,54-59 - Dymitra (m), Ewarysta (p), Lucjana (m), Marcjana (m)
Prawosławie - Iwerskiej Ikony Matki Bożej; męcz. Agatodora, męcz. Agatoniki, męcz. Karpusa, męcz. Papilasa, wlk. męcz. Złaty
Islam - Dzień Modlitwy
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro.
„Dobroć rodzi się wtedy, kiedy ludzie zapominają o sobie” – sentencja Lwa Tołstoja to dla mnie czysta teoria. Jestem dla siebie guru ideologii dobroci. Sam wszystko świetnie zaplanowałem: ja pomogę innym, ja będę uprzejmy… Mam też w zanadrzu kilka wariantów na drugie przykazanie miłości. Wystarczy jednak, że bliźni okaże się kimś innym niż ten z mojego scenariusza, i mogę wracać do punktu wyjścia, czyli do lęku oraz izolacji.
Sobota 27 października 2007 r.
Katolicyzm - Rz 8,1-11; Ps 24; Ez 33,11; Łk 13,1-9 - Frumencjusza (bp), Sabiny (m), Wincentego (m)
Prawosławie - męcz. Celsusa, męcz. Gerwazego, męcz. Nazariusza, prep. Paraskiewy, męcz. Protazego
Judaizm - Szabat
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Ci bowiem, którzy żyją według ciała, dążą do tego, czego chce ciało; ci zaś, którzy żyją według Ducha – do tego, czego chce Duch. Dążność bowiem ciała prowadzi do śmierci, dążność zaś Ducha – do życia i pokoju.
Podstawą pokoju jest dialog, porozumienie. Podstawą porozumienia – obecność. A z obecności rodzi się przyjaźń.