Niedziela 10 sierpnia 2008 r.
Katolicyzm - 1 Krl 19,9a.11-13 • Ps 85 • Rz 9,1-5 • Mt 14,22-33 - XIX Niedziela Zwykła; Św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Prawosławie - VIII NIEDZIELA PO PIĘĆDZIESIĄTNICY. Supraskiej Ikony Matki Bożej; ap. Nikandra, ap. Parmenasa, ap. Prochora, ap. Tymona, męcz. Ignacego Jabłeczyńskiego
Luteranizm - XII Niedziela po Trójcy Świętej
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Nie wszyscy są gotowi postawić na rzeczy niewidzialne. Podobnie jak Piotr z dzisiejszej Ewangelii ufamy Bogu, ale gdzieś w głębi serca tylko do pewnego stopnia, do chwili, gdy czujemy grunt pod nogami. W rzeczywistości jednak nieraz oszukujemy samych siebie, gdyż „na widok silnego wiatru” czujemy jakbyśmy byli w tej próbie sami. Wtedy pozostaje rozpacz albo Piotrowe wołanie. Trzeba wyjść poza ufność pokładaną w ludzkich wysiłkach. Wiara nie jest przecież jakimś tam wierzeniem, ale przyjaźnią z Bogiem – jest ryzykiem, a my chcielibyśmy mieć pewność, zwyczajnie nie chcemy chodzić po ciemku. A Chrystus zdaje się dziś mówić do ciebie, do mnie: „Bądź gotów iść za Mną. I zaufaj Mi”. Piotr pewnie wyszedł z łodzi, ale w obliczu słabości zawołał Jezusa. To jest ten fundamentalny krok – w chwili próby utkwić wzrok w Chrystusie, Jemu oddać ster naszego życia. Powiedzieć sobie: może nie widzę jasno drogi, ale przecież wiem, Komu zawierzyłem! Teraz Ty działaj. „Serce moje pełne jest woli Jezusa” – pisała w swoich rękopisach Mała Tereska. Myślę, że wierzyć to znaczy chodzić po „wodzie życia”, zawsze blisko Chrystusa, pamiętając, że miłość Boża jest nie tylko kresem drogi, ale też jej źródłem. (Agata Wiktoria Polmańska, studentka teologii na Uniwersytecie Śląskim, pisze pracę magisterską na temat pojęcia miłości u św. Teresy z Lisieux)
Poniedziałek 11 sierpnia 2008 r.
Katolicyzm - Ez 1,2-5.24-28c • Ps 148 • Mt 17,22-27 - Św. Klary, dziewicy, wspomnienie, NMP Świętolipskiej, Zuzanny (m)
Prawosławie - IX tydzień po Pięćdziesiątnicy, św. Lupusa, męcz. Serafiny
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Pan skierował słowo do kapłana Ezechiela, syna Buziego, w ziemi Chaldejczyków nad rzeką Kebar; była tam nad nim ręka Pańska. (Ez 1,3)
Nie wiem, dlaczego jestem tutaj. Przeszłość powraca. Czasem wydaje się jasna, krok po kroku, wybór po wyborze. Niekiedy zdaje się przyspieszać – wydarzenia w pamięci nakładają się na siebie, jak na równi pochyłej, nie sposób oddzielić jednych od drugich, dobrych od złych. Czasami jakiś błąd przypomina się boleśnie, wraca bezradność, przeczucie klęski, strach.
Małe słówko, proste sformułowanie: „TAM była nad nim ręka Pańska”. Ja nawet nie wiem, gdzie to jest: ta rzeka Kebar w kraju Chaldejczyków, których już nie ma od dawna.
Jakiś punkt w przestrzeni i w czasie, w którym dzisiaj dosięga nas Bóg.
Myśl na dziś
Gdy Bóg ludzki tekst przekreśla, to znaczy, że chce napisać coś ważniejszego. Jacques-Benigne Bossuet
Wtorek 12 sierpnia 2008 r.
Katolicyzm - Ez 2,8-3,4 • Ps 119 • Mt 18,1-5.10.12-14 - Św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy, Innocentego XI (bł), Hilarii (m), Makarego (m)
Prawosławie - prep. Anatola, ap. Andronika, prep. Hermana, męcz. Jana
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Ty więc, synu człowieczy, słuchaj tego, co ci powiem. Nie opieraj się, jak ten lud zbuntowany. Otwórz usta swoje i zjedz, co ci podam. Popatrzyłem, a oto wyciągnięta była w moim kierunku ręka, w której był zwój księgi. (Ez 2,8–9)
Brać czy nie brać? To nie jest łapówka ani przymus. To nie jest dodatkowy, niepotrzebny gadżet. Ani kusząca oko zabawka, dołączana do dziecięcych czasopism i psująca się po kilku chwilach zabawy. Ani nawet ostatnia okazja, jak te na wyprzedaży, które boimy się stracić. Nikt nie mruga tu porozumiewawczo, że to po znajomości, że nie każdy miał szansę, że nie wszyscy są tak jak my uprzywilejowani, by otrzymać spod lady.
Bóg daje nam swoje Słowo na pożywienie, swoje Prawo jako drogowskaz, swoją Miłość jako dar.
Czy to coś, co może nam się przydać w życiu? Zabezpieczenie na wszelki wypadek? To, co warto odłożyć na czarną godzinę? Coś koniecznego czy zbędny balast?
Myśl na dziś
Drzewo miłości rośnie jedynie na ziemi pokory. Katarzyna ze Sieny
Środa 13 sierpnia 2008 r.
Katolicyzm - Ez 9,1-7;10,18-22 • Ps 113 • Mt 18,15-20 - Świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, kapłana, NMP Kalwaryjskiej, Jana Berchmansa, Benilda (z), Maksyma (o)
Prawosławie - Przygotowanie do postu przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, męcz. Beniamina, św. Hermana, męcz. Jana, męcz. Jerzego, męcz. Sergiusza
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Przejdź przez środek miasta, przez środek Jerozolimy i nakreśl ten znak TAW na czołach mężów, którzy wzdychają i biadają nad wszystkimi obrzydliwościami w niej popełnianymi. (Ez 9,4)
Być może Stwórca wcale nie żąda od nas tak dużo, jak się wydaje. Uznaje nas za swoich – nawet jeśli jedynie wzdychamy nad grzechem. Dostrzegać zło, boleć nad nim – to wcale niemało w Bożych oczach. Nazwanie rzeczy po imieniu chroni w jakiś sposób nasze wnętrze (choć może nie tak, jak w amerykańskich poradnikach, gdzie samo nazwanie problemu sprawia, że on znika).
„Biadać i wzdychać” to nie to samo, co „narzekać”. To pierwsze oznacza raczej żal niż wytykanie winnych palcami. Wskazuje na przyjęcie w jakimś wymiarze odpowiedzialności za kształt świata, a nie jedynie obserwowanie jego braków z pozycji widza. Dostrzegać zło, boleć nad nim – to jakaś niezbędna podstawa, konieczny punkt wyjścia.
Myśl na dziś
Bóg nie pragnie niczego prócz serca. Talmud
Czwartek 14 sierpnia 2008 r.
Katolicyzm - Ez 12,1-12; Ps 78 • Mt 18,21-19,1 - Św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika, wspomnienie, Euzebiusza (k)
Prawosławie - Wspomnienie świętego drzewa Krzyża Pańskiego. Początek postu przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy; męcz. Alima, męcz. Antonina, męcz. Awima, męcz. Eleazara, męcz. Eleazara, męcz. Euzebona, męcz. Guriasza, męcz. Markela, męcz. Salomy
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę. (Mdr 3,5–6)
Czy człowiek może być „godny Boga”? Odpowiedź wydaje się zaskakująca: tak, może. To, czego doświadczamy, odsłania naszą wartość. Dobro, które udaje nam się spełnić, zło, które umiemy odrzucić – są dowodem na nasze pochodzenie i nasz cel.
Czy świętym na tym właśnie zależało? By pokazać się Bogu z jak najlepszej strony, udowodnić wierność w codzienności, odrzucić to, co zniekształca, brudzi w nas Jego obraz?
Tak mało wypróbowaliśmy tych wszystkich duchowych kosmetyków, tak bardzo obcy jest nam aerobik duszy, tak niewiele wiemy o wewnętrznej żywieniowej piramidzie, diecie, której trzeba przestrzegać nie przez 14 dni, a przez całe życie. Co właściwie stoi nam na przeszkodzie? Wieloletnie złe nawyki? Duchowe lenistwo? Brak świadomości, że warto?
Myśl na dziś
Życie wewnętrzne: najpierw cały dla siebie, a tak cały dla wszystkich. św. Maksymilian Maria Kolbe
Piątek 15 sierpnia 2008 r.
Katolicyzm - Ap 11,19a;12,1.3-6a. 10ab • Ps 45 • 1 Kor 15,20-26 • Łk 1,39-56 - WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, UROCZYSTOŚĆ; NMP z Rokitna, Tarsycjusza (m)
Prawosławie - św. Bazylego, praw. Nikodema, ap. Stefana
Islam - Dzień Modlitwy
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca, bo oskarżyciel braci naszych został strącony, ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym. (Ap 12,10)
Od kiedy Jezus przyszedł na ziemię, świat się odmienił w jakimś kosmicznym wymiarze. Być może to brzmi jak frazes wzięty żywcem z książek fantasy – jednak taka jest prawda: władza zła nad światem okazała się iluzoryczna. Sąd Ostateczny jedynie to potwierdzi – fakt już zaistniał. Króluje Bóg – nie diabeł i nie ma w tym jakiejś tymczasowej równowagi sił. Nasz oskarżyciel stracił siłę przekonywania – możemy się przed nim osłonić tym, co uczynił Jezus, możemy obmyć się Jego krwią.
Powyższe tezy ani zdania z Apokalipsy nie brzmią zbyt prosto. Wszyscy jednak znamy chwile, kiedy zło nas przytłacza. Kiedy sami wiemy najlepiej: zmarnowaliśmy naszą szansę, wszystko zdaje się szydzić z nas, jesteśmy obarczeni winą. Słowa objawienia czekają na nas właśnie w takich momentach: to nie my i nasze wysiłki rozgrzeszają nas z grzechów, ale moc ukryta w Bożym słowie, w Bożych sakramentach.
Myśl na dziś
Bądź przy Bogu jak ptak, który choć czuje drżenie gałęzi, nie przestaje śpiewać, wie bowiem, że ma skrzydła. św. Jan Bosko
Sobota 16 sierpnia 2008 r.
Katolicyzm - Ez 18,1-10.13b.30-32 • Ps 51 • Mt 19,13-15 - Św. Stefana Węgierskiego, króla
Prawosławie - prep. Antoniego, prep. Izaakiusza
Judaizm - Szabat
Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.Dlaczego mielibyście umrzeć, domu Izraela? Ja nie mam żadnego upodobania w śmierci – wyrocznia Pana Boga. Zatem nawróćcie się, a żyć będziecie. (Ez 18,31–32)
Pewnie niektórych ludzi by to zdumiało: Bóg nie chce nas karać, ale nawrócić i jest po stronie życia, a nie śmierci. My nie dajemy szansy nawet samym sobie. Ani swoim najbliższym. Zawsze znajdzie się jakaś grupa ludzi wykluczonych, których skreślilibyśmy najchętniej raz a dobrze – sąsiedzi z dołu, politycy, słuchacze Radia Maryja... Czy naśladowanie Boga wymaga od nas naiwności? Udawania, że zło nie istnieje? Tego szczególnego, przesłodzonego tonu, którym wygłaszają nakazy przebaczenia i miłosierdzia ci, którzy nigdy nie zostali skrzywdzeni?
Bóg zna wagę naszych grzechów, a jednak przez swoje słowo ogłasza, że w Jego oczach nie jesteśmy straceni. Że możemy się podnieść, żyć w łasce. Wszyscy: sąsiedzi z dołu, politycy, słuchacze Radia Maryja. My sami.
Myśl na dziś
Gorącością wynagródź czas stracony. św. Maksymilian Maria Kolbe