Kalendarz ekumeniczno-międzyreligijny

9 października 2005 - 29 listopada 2008

publikacja 02.09.2002 16:06

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota

Niedziela 7 września 2008 r.


Katolicyzm - Ez 33,7-9 • Ps 95 • Rz 13,8-10 • Mt 18,15-20 - XXIII Niedziela Zwykła; Św. Melchiora Grodzieckiego, prezbitera i męczennika, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, Marka Kriza (m), Stefana Pongracza (m), Reginy (m.)
Prawosławie - XII NIEDZIELA PO PIĘĆDZIESIĄTNICY; ap. Tytusa
Luteranizm - XVI Niedziela po Trójcy Świętej

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Prawda boli. Wbrew pozorom wcale nie chcemy jej słuchać. Nie umiemy przyjmować krytyki ze strony innych. Jakim prawem się wtrącają?! – myślimy. A nawet jeśli prawo mają, to przynajmniej nie mają racji.
Paradoksalnie najtrudniej jest nam przyjmować krytykę od bliskich – przynajmniej mnie jest trudno. Bo zazwyczaj jest ona prawdziwa. Ta osoba naprawdę mnie zna i nie mówi tego, by mnie skrzywdzić. Upomnienie braterskie – upomnienie w miłości, czyli takie, gdzie nie dominuje zazdrość czy zawiść, wyższość czy pycha, ale dobro drugiego człowieka.
Trzeba uczyć się przyjmować czyjąś krytykę i dojrzale na nią odpowiadać. Dopiero wtedy możemy upominać innych, jeśli będziemy potrafili przyjmować to samo z drugiej strony. A nie umiemy, i tworzy się błędne koło. Bo jak mamy wzrastać, kiedy inni będą ukrywać prawdę o nas? A jak mamy przyjmować prawdę o nas, kiedy nie akceptujemy tego, że ktoś nam ją chce wyjawić?
Zwłaszcza w dziennikarstwie obserwuję, jakie to jest trudne, by powiedzieć prawdę, a nikogo nie urazić. To niejednokrotnie prowadzi do tego, że wybiera się część prawdy, tę „lepszą”, albo po prostu się czegoś „nie tyka”. Czy jednak o to chodzi? (Katarzyna Cudzich – studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, dziennikarz i korektor w Magazynie Muzycznym „RUaH.pl”, flecistka).

Poniedziałek 8 września 2008 r.


Katolicyzm - Mi 5,1-4a (Rz 8,28-30) • Ps 96 • Mt 1,1-16.18-23 (Mt 1,18-23) - NARODZENIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, ŚWIĘTO, NMP Gietrzwałdzkiej, Serafiny (bł)
Prawosławie - XIII tydzień po Pięćdziesiątnicy. Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej; męcz. Adriana, prep. Adriana Ondrusowskiego, męcz. Natalii

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi. A Ten będzie pokojem. (Mi 5,3–4)

Jaki musiałby być ktoś, abyśmy dali mu posłuch? To pytanie staje się źle postawione, jeśli odniesiemy je do Boga. Właściwie brzmi raczej: jakie my powinniśmy spełniać warunki, aby móc okazać posłuszeństwo?
Zmiana perspektywy jest tu istotna, abyśmy zrozumieli wreszcie, że to nasze bezpieczeństwo, nasze być albo nie być zależy od Niego i to On – nie my – ustala warunki pokoju. Nie ma rzeczy ważniejszej: dla nas, dla naszych dzieci – niż wierna służba Jemu.
Z całego serca, ze wszystkich sił, z całej duszy swojej.

Myśl na dziś

Boża to rzecz wspierać i ratować człowieka. (Tomasz à Kempis)

Wtorek 9 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 6, 1-11 • Ps 149 • Łk 6, 12-19 - św. Piotra Klawera, kapłana i zakonnika, bł. Anieli Salawy, dziewicy, Jakuba (k)
Prawosławie - XIII tydzień po Pięćdziesiątnicy; pamięć wszystkich świętych nowomęczenników gruzińskich, prep. Pimena

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. (Łk 6, 12)

Myślę, że kiedy modlił się nocą – była w tym jakaś radość, niezależnie od tego, czego dotyczyły rozmowy z Bogiem. Na tym polega wspólnota – jedność budowana razem, radość płynąca z szacunku i zaufania, które dajemy i otrzymujemy. Jakaś tajemnica obecna w małżeństwach, rodzinach, zgromadzeniach zakonnych, wśród przyjaciół, braci i sióstr, którzy się w jakiś sposób wzajem rozpoznają, tak jakby wysyłali rozpoznawcze, tajemne znaki. Te same marzenia, wspólne snucie planów, ten sam cel.

Myśl na dziś

„Zwróć się całym sercem do Boga” (Tomasz à Kempis)

Środa 10 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 12,31-13,13 • Ps 33 • Łk 7,31-35 - Św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła Bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa, Justyna (m.)
Prawosławie - Znalezienie relikwii św. Hioba Poczajowskiego, św. Anny, prep. Hioba Poczajewskiego, prep. Sawy, męcz. Szuszaniki, prep. Teodozego, prep. Mojżesza, prep. Teodora

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże”. (Łk 6, 20)

Jesteśmy tacy zachłanni. Chcemy żyć cudzym życiem, już nie wystarcza nam własne. Doskonale znamy niuanse codzienności bliźniego, przyjmujemy rolę ekspertów: zmodyfikować to i to, przesunąć akcenty, dokonać innych wyborów...
Jak lubimy o tym rozprawiać – co zrobilibyśmy na ich miejscu. O tak! Inne życie przeżywalibyśmy doskonale! Nasze własne nie wydaje się tak klarowne jak codzienność bliźniego, za dużo w nim wątpliwości, nie wszystko układa się po naszej myśli...
Ci, którzy umieją poprzestać na swoim – królują z Bogiem.

Myśl na dziś

„Nie pragnij tego, co może ci być przeszkodą” (Tomasz à Kempis)

Czwartek 11 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 8,1b-7. 10-13 • Ps 139 • Łk 6,27-38 - Jana Gabriela (bł), Prota (m), Hiacynta (m), Jacka (m)
Prawosławie - Ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Ścisły post

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. (Łk 6,27–28)

Nie odpłacać złem za zło – nawet najmniejsze. Raczej spróbować ulżyć tym, którzy już tak bardzo się zawikłali, że nie potrafią wyrwać się z koła odpłaty. Umieć uwierzyć, że naprawdę mamy wyjście – że nie musimy postępować ścieżką utartą przez naszych przodków, że nie zawsze przekazane nam dziedzictwo warto dźwigać.
Nie uciekać od krzywdy. Nie zamykać oczu na zło, nawet dokonane dawno temu. Jeśli ktoś musi za nie zapłacić – dorzućmy pieniążek własnego czynu, własnej pokuty.

Myśl na dziś

„Panie, dla Ciebie ochoczo zniosę, cokolwiek zechcesz na mnie dopuścić” (Tomasz à Kempis)

Piątek 12 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 9,16-19.22-27 • Ps 84 • Łk 6,39-42 - Najświętszego Imienia Maryi, NMP Piekarskiej
Prawosławie - wlk.ks. Aleksandra Newskiego, prep. Aleksandra, św. Aleksandra, św. Arseniusza, św. Daniela, św. Eliasza, św. Eustachego, św. Jakuba, prep. Jana, św. Sawy, św. Sawy
Islam - Dzień Modlitwy

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? (1 Kor 9,24)

Wszyscy to widzieliśmy: wysiłek, pot, rozczarowanie i radość. Tych kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt minut, w których skupia się czasem kilka, czasem więcej jeszcze lat życia... Przeciwników jest wielu, a szansa na wygraną niewielka. A jednak trudzą się, podejmują wyzwanie, nie ustają w biegu. Polec albo zwyciężyć – na oczach wszystkich.
Mówią potem: „Taka szansa zdarza się raz w życiu”; „Ze wszystkich przeciwników najtrudniej jest pokonać siebie”.

Myśl na dziś

„Na nic wszelka moc i siła, skoro Ty odmówisz jej wsparcia” (Tomasz à Kempis)

Sobota 13 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 10,14-22 • Ps 116B • Łk 6,43-49 - Św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła, wspomnienie, Filipa (m), Eugenii (dz)
Prawosławie - Złożenie pasa Najświętszej Bogurodzicy, Częstochowskiej Ikony Matki Bożej, św. Aidana, męcz. Cypriana, prep. Makarego
Judaizm - Szabat

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. (Łk 6, 43)

Drzewa, owoce od samego początku odgrywają wielką rolę w historii zbawienia, od samego początku łączą się z kategoriami moralnymi – dobrem i złem. Zerwanie owocu z rajskiego drzewa wtrąciło człowieka między dobro a zło, na drzewie krzyża odbył się pojedynek Najwyższego Dobra ze złem grzechu i śmierci. Owocem hańbiącego drzewa życia dobry owoc – zbawienie.
Metaforę owocującego drzewa Chrystus odnosi również do człowieka. Jest ona wezwaniem do ostrożności w podejmowaniu ocen bliźniego. Pochopny osąd bywa krzywdzący. Przykład z tramwaju: po tym wytatuowanym dresiarzu (bandyckie spojrzenie) nie można się spodziewać niczego dobrego, co innego po tym eleganckim mężczyźnie w piaskowym garniturze. Niewiarygodne! To dresiarz ustąpił miejsca wchodzącej kobiecie, a elegant nawet nie drgnął. Banalne i przerysowane – fakt. Ale takie miało być. Testy na dobro rzadko bywają efektowne, spektakularne, medialne.
A zatem jestem drzewem. Nieważne jakim: rozłożystym, karłowatym, wygiętym, prostym. Ważne, jakie wydaję owoce. Dobre, jeśli po spotkaniu ze mną drugi człowiek nabiera ochoty do życia lub przynajmniej jej nie traci.

Myśl na dziś

„Zwracaj uwagę na siebie samego, a wystrzegaj się sądu o cudzych sprawach” (Tomasz à Kempis)
oceń artykuł Pobieranie..