O znaczeniu Triduum Sacrum przypomniał Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 31 marca. Księży zachęcił, by na wzór św. Jana Marii Vianneya byli orędownikami nadziei, pojednania i pokoju.
Mówiąc o Wielkim Piątku papież powiązał Ostatnią Wieczerzę ze śmiercią Jezusa na krzyżu. O ile podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus daje swoje Ciało i Krew, siebie samego, uprzedzając swoją śmierć i przekształcając ją w akt miłości. „W ten sposób śmierć, która ze swej natury jest kresem, zniszczeniem wszelkiej relacji Jezus czyni aktem komunikowania siebie, narzędziem zbawienia i proklamacją zwycięstwa miłości. W ten sposób Jezus staje się kluczem dla zrozumienia Ostatniej Wieczerzy, która staje się zapowiedzią przekształcenia gwałtownej śmierci w dobrowolną ofiarę, w akt miłości, która jest odkupieniem i zbawieniem świata” – zauważył Benedykt XVI.
Papież zaznaczył, że Wielka Sobota, to czas wielkiej ciszy. Wierni są w tym okresie zachęcani do modlitwy, refleksji, nawrócenia także poprzez sakrament pojednania, aby mogli uczestniczyć, odnowieni wewnętrznie w uroczystości Paschy. Ta cisza zostaje przerwana w noc Wigilii Paschalnej śpiewem „Alleluja”, ogłaszającym zmartwychwstanie Chrystusa, zwycięstwo światła nad ciemnością, życia nad śmiercią. „Kościół będzie się cieszył spotkaniem ze swoim Panem, wkraczając w dzień Paschy, który inauguruje Chrystus powstając z martwych” – powiedział papież.
Benedykt XVI zachęcił wiernych do intensywnego przeżycia Triduum Sacrum, aby coraz głębiej byli wszczepieni w tajemnicę Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał. Złożył wszystkim zgromadzonym na placu św. Piotra, a także ich wspólnotom i bliskim życzenia świętej Paschy.
Zwracając się do uczestników organizowanego przez prałaturę Opus Dei międzynarodowego kongresu UNIV papież zachęcił młodzież akademicką do refleksji nad znaczeniem studiów uniwersyteckich, by kształtować uniwersalną mentalność katolicką. Benedykt XVI zacytował słowa założyciela dzieła, św. Josemarii Escrivà de Balaguera, który określał uniwersalną mentalność katolicką jako „szerokość horyzontów i energicznego dochodzenie do tego, co jest wiecznie żywe w katolickiej ortodoksji”. „Niech w każdym wzrasta pragnienie, aby osobiście spotkać Jezusa Chrystusa, aby dawać o Nim świadectwo z radością w każdym środowisku” - powiedział do młodych Ojciec Święty.
Tradycyjnie Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w ich narodowych językach.