Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »W czwartek 11 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu ruszyła szósta już edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Te największe tego rodzaju warsztaty na świecie zakończą się 18 bm.
Zajęcia obejmują kilkustopniowe warsztaty dla kapłanów i ministrantów, ćwiczenia chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych oraz naukę dawnego polskiego śpiewu nabożnego. Oprócz nauki praktycznej przewidziane są wykłady teoretyczne.
"Chociaż nie wymienia się tego jawnie w celach warsztatów, za jedną z ich największych zalet uważam wspaniałe poczucie przyjaźni i wspólnoty, które się na nich wytworzyło. Uczestnicy autentycznie czekają cały rok, żeby znowu przyjechać i mówią nam o tym. Pierwszy dzień jest pełen radosnych okrzyków i uścisków, a ostatni smutku z rozstania i obietnic odwiedzin w swoich miastach" – powiedziała KAI dr Dominika Krupińska z biura prasowego Ars Celebrandi. Zaznaczyła, że jednym z ważniejszych owoców warsztatów są powołania kapłańskie.
Tegoroczna edycja wyróżnia się rekordową ilością kapłanów, kleryków oraz braci zakonnych – jest ich w sumie ponad 50. Oprócz kleru diecezjalnego są wśród nich pijarzy, pallotyni, dominikanie, cystersi, werbiści, sercanie, kapucyni i inni.
W odpowiedzi na prośby uczestników zagranicznych jeden z warsztatów ministranckich prowadzony jest (tak jak w ubiegłym roku) w jęz. angielskim.
Codziennie celebrowanych będzie wiele Mszy św., w tym solenna i śpiewana. Odprawiane będą także godziny kanoniczne. Uczestnicy będą w nich na bieżąco wykorzystywać nabyte podczas warsztatów umiejętności. Do udziału w liturgii zaproszony jest każdy chętny. Program znaleźć można na stronie arscelebrandi.pl.
Organizatorzy dokładają starań, aby rozwojowi umiejętności liturgicznych towarzyszył rozwój duchowy oraz pogłębienie wiary. Dlatego przewidziane są kazania rekolekcyjne podczas codziennej głównej Mszy św. W tym roku głosi je ks. Piotr Buda, a ich tematem jest pełnienie woli Bożej.
"Bez posłuszeństwa woli Bożej nie ma pokoju serca, nie ma zbawienia" - zaznaczył w rozmowie z KAI ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów. Wyjaśnił, że "w tych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na zagubienie, dezorientację, brak głębokiego porządku, a lekarstwem na to jest właśnie podporządkowanie się woli Bożej".
Warsztaty Ars Celebrandi oprócz codziennej, zwykłej nauki, obejmują zawsze również celebracje specjalne. W tym roku będą dwie. 16 lipca o godz. 11.30 Mszę św. solenną będzie celebrował ks. dr Gerald Goesche ISPN, przełożony Instytutu św. Filipa Nereusza z Berlina. Natomiast 15 lipca o godz. 13.40 w głównej Bazylice Licheńskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej będzie celebrowana Msza św. solenna w rycie dominikańskim. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii licheńskiego sanktuarium.
Ryt dominikański jest to własny obrządek liturgiczny zakonu dominikańskiego, istniejący od samych jego początków. Ma własne księgi, kalendarz i śpiewy liturgiczne oraz cechuje się interesującymi różnicami w porównaniu z obowiązującym w całym Kościele rzymskokatolickim rytem rzymskim. Mszę w tym rycie mogą sprawować jedynie dominikanie. Po kilkudziesięcioletniej przerwie, którą zapoczątkowało przyjęcie przez zakon dominikański w 1969 r. nowej formy obrządku rzymskiego (mszał Pawła VI), ryt dominikański zaczął się w ostatnich latach odradzać i sprawowany jest w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Szczególną rolę odegrało tu ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI w 2007 motu proprio "Summorum Pontificum", które uprościło zasady celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i innych tradycyjnych rytach łacińskich. Papież Ratzinger kładł również wielki nacisk na to, aby w Kościele pielęgnowano liturgiczne tradycje miejscowe i zakonne.
Jak co roku, nie zabraknie wykładów. ks. Grzegorz Śniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza zaprezentuje temat „Czym jest prawdziwy Ruch Liturgiczny w ujęciu Dom Prospera Gueranger’a OSB”, natomiast Ryszard Bartoszko, archeolog i autor bloga ikomutoprzeszkadzalo.pl, wystąpi z tematem „Kaplica papieska na przykładzie Mszy świętej w poranek Zmartwychwstania Pańskiego”. "Na przykładzie Mszy św. odprawianej w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego opowiem o przebiegu liturgii papieskiej, o cechach tego, co nazywano kaplicą papieską i jej wyjątkowości. Słuchacze będą mogli poznać niespotykane już bogactwo ceremonii, które kształtowały się od czasów starożytnych i brał w nich udział cały dwór papieski" - wyjaśnia archeolog.
Organizatorem warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – polski oddział międzynarodowego Stowarzyszenia Una Voce, pełniącego rolę oficjalnej reprezentacji katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Od samego początku warsztaty odbywają się pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.
Patronem medialnym Ars Celebrandi jest Katolicka Agencja Informacyjna.