W niedzielę 3 października Kościół w Polsce rozpoczyna 66. Tydzień Miłosierdzia, któremu w tym roku towarzyszy przynaglenie Chrystusa: „Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem” (J 13,15).
Tydzień Miłosierdzia został zainicjowany przez Caritas w Polsce na ogólnopolskim zjeździe Caritas w lutym 1937 r. i był obchodzony we wszystkich diecezjach i parafiach. Obchody wznowiono w 1945 r. Odtąd był on nieprzerwanie organizowany w Kościele. Ma zawsze dwa wymiary: pierwszy to modlitwa i apostolstwo miłosierdzia. Księża biskupi kierują do swoich diecezjan listy pasterskie zachęcające do działalności charytatywnej. W Kościołach odbywają się Msze św. i nabożeństwa za tych, którzy pomagają innym, jak i tych, którzy pomocy potrzebują. Szczególnie uroczyście obchodzą Tydzień Miłosierdzia Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas.
Druga płaszczyzna działań w Tygodniu Miłosierdzia ma wymiar konkretnego czynu miłosierdzia: to działania, podejmowane na rzecz ubogich, chorych, seniorów, niepełnosprawnych mentalnie lub fizycznie. W wielu diecezjach odbywa się zbiórka na ubogich podczas Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia. Ofiary składane w tym dniu, diecezjalna Caritas wykorzystuje w ciągu roku pomagając bezdomnym, chorym, dzieciom z rodzin ubogich. Prowadzona jest także zbiórka żywności i odzieży. Na przykład poznańska Caritas, zbiera na rynkach warzywa i owoce, które trafiają do kuchni dla ubogich i jadłodajni. W archidiecezji łódzkiej, w parafiach wierni przekazują żywność do specjalnych „toreb miłosierdzia”. Potem przygotowywane są paczki i rozdzielane wśród najuboższych rodzin w parafiach. Wolontariusze PZC i SKC odwiedzają chorych w szpitalach, hospicjach i domach, pomagają rodzinom, pracują w różnych ośrodkach Caritas i we wspólnotach parafialnych.
Zasadniczymi akcentami Tygodnia Miłosierdzia w Caritas Polska będą trzy wydarzenia: radiowa Msza św. transmitowana z Kościoła św. Krzyża w Warszawie, która rozpocznie Tydzień, uroczysta Gala Nagrody „Ubi Caritas”, zaplanowana na 2 X na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz konferencja naukowa, którą wraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim im. Jana Pawła II i senacką Komisją Rodziny i Polityki Społecznej Caritas Polska organizuje w gmachu Senatu RP 8 października.