Mistagogia tematem VIII Sympozjum Liturgicznego Diecezji Siedleckiej

Mistagogia jako pogłębione wtajemniczenie - będzie głównym tematem VIII sympozjum liturgicznego diecezji siedleckiej, poświęconego programowi duszpasterskiemu „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Głównymi prelegentami będą: biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, ks. prof. dr hab. Zbigniew Wit i ks. dr hab. Bogusław Migut z KUL oraz o. dr Ryszard Szmydki OMI z Poznania.

Sympozjum odbędzie się 23 października w sali wielofunkcyjnej KLO przy kościele pw. św. Józefa w Siedlcach. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.15.

Na początek w tematykę sympozjum, wykładem pt.: „Mistagogia nieodzownym etapem chrześcijańskiego wtajemniczenia”, wprowadzi słuchaczy bp dr hab. Zbigniew Kiernikowski, prof. UMK.

Następnie o katechezie mistagogicznej Ojców Kościoła i jej aktualności dzisiaj, powie ks. dr Jerzy Duda, WSD Siedlce i UKSW Warszawa. Ks. dr hab. Bogusław Migut, prof. KUL, wygłosi wykład na temat mistagogicznego wymiaru okresu wielkanocnego.

Po krótkiej przerwie o mistagogii jako stałej formacji chrześcijańskiej będzie mówił ks. prof. dr hab. Zbigniew Wit z KUL a następnie o wspólnocie wierzących jako środowisku doświadczania paschalnego misterium Chrystusa opowie o. dr Ryszard Szmydki OMI z Poznania. Później zaplanowano dyskusję. O godzinie 13.00 rozpocznie się eucharystia pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego a całość zakończy agapa.

W skierowanym do diecezjan słowie, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski zaprasza do udziału w sympozjum i wyjaśnia czym jest mistagogia, czyli ostatni okres wtajemniczenia chrześcijańskiego, ale także stały i niezbędny element formacji wszystkich ochrzczonych.

„Mistagogia wprowadza w misterium sprawowane w liturgii, we wspólnocie Kościoła. Zagadnienie to dotyczy nie tylko nowo ochrzczonych, ale także każdego z nas. Jako ochrzczeni ciągle bowiem potrzebujemy wprowadzania w tajemnicę Jezusa Chrystusa” – pisze bp Kiernikowski.

Biskup siedlecki zaprasza zarówno kapłanów, osoby konsekrowane, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, jak i wiernych świeckich i zaleca aby podobne sympozja zostały zorganizowane w poszczególnych rejonach diecezji, w Białej Podlaskiej, Garwolinie, Parczewie i Siedlcach. Ich celem ma być przekazanie treści z diecezjalnego sympozjum wiernym z wymienionych rejonów, tak aby podjętym programem duszpasterskim objąć jak największą liczbę diecezjan. Do przeprowadzenia tych sympozjów Biskup zaprasza, oprócz duszpasterzy, szczególnie świeckich katechetów.

«« | « | 1 | » | »»
« » Lipiec 2022
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama