Na specjalną rolę organistów i muzyków kościelnych zwrócił uwagę bp Tadeusz Rakoczy w skierowanym do nich liście pasterskim. Ordynariusz bielsko-żywiecki przypomniał, że tegoroczny program duszpasterski „Kościół domem i szkołą komunii” wskazuje „jak duża jest dziś potrzeba szerokiej propozycji duchowego rozwoju, odwagi zapraszania do wchodzenia na drogę doświadczenia wiary”.
Zdaniem biskupa, organiści powinni być ludźmi głębokiej modlitwy i życia duchowego oraz świadkami wiary. „Z drugiej strony macie być tymi, którzy innym - wiernym zgromadzonym w naszych kościołach na Eucharystii i nabożeństwach - pomagają poprzez wykonywanie muzyki i śpiewu liturgicznego osiągnąć komunię z Bogiem” – zaznaczył.
2 lata temu bp Rakoczy podpisał specjalny Regulamin Organistów Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który będzie obowiązywał do 2013 r. Powstała także Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej, która jest organem doradczym biskupa. Jej zadaniem jest normalizacja umów w parafiach między muzykami kościelnymi a pracodawcami, regulacja spraw bytowych organistów i ich rodzin, kształcenie muzyczne i formacja duchowa oraz dbanie o poziom muzyki wykonywanej podczas obrzędów liturgicznych i innych nabożeństw.
Bp Rakoczy wyraził nadzieję, że wszystkie przepisy Regulaminu są realizowane i egzekwowane zarówno przez organistów jak i przez księży proboszczów. Dokument ma być pomocą w sprawie „harmonijnego ułożenia wzajemnych relacji” między organistami a wspólnotami parafialnymi.
Biskup zaprosił też na diecezjalny dzień skupienia dla organistów, który odbędzie się 11 grudnia br. w bielskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i 18 grudnia br. w Godziszce. Konferencję i kazanie wygłosi ks. prof. Rastislav Adamko, dyrektor Instytutu Muzyki w Katolickim Uniwersytecie w Rużemberoku.