Franciszkańska Szkoła Muzyki Liturgicznej

Trwają zapisy na roczny kurs poszerzający umiejętności i wiedzę na temat muzyki liturgicznej.

Rok 2018/19 będzie już czwartym naborem dla osób zaangażowanych w schole oraz chóry działające przy różnego rodzaju duszpasterstwach. Edukację w szkole funkcjonującej przy klasztorze Franciszkanów w Krakowie zakończyło już ok 100 osób z całej Polski.

Program kursu adresowany jest do członków chórów, schol, animatorów muzycznych oraz wszystkich, którym zależy na pięknie śpiewu liturgicznego.

Osoby, które podejmą się rocznej formacji we Franciszkańskiej Szkole Muzyki i Liturgii będą miały możliwość współpracy między innymi z takimi kompozytorami i nauczycielami jak: mgr Piotr Pałka, Paweł Bębenek, mgr Katarzyna Młynarska, mgr Marcin Wasilewski - Kruk, s. dr hab Susi Ferfoglia, mgr Karolina "Inka" Ruchlewicz. Wykłady z zakresu liturgii i katechezy wtajemniczające będą prowadzić ks. dr hab Jarosław Superson SAC i mgr lic Marcin Drąg OFMConv.

Zjazdy odbywają się w soboty, zasadniczo raz w miesiącu, a 110 godzin lekcyjnych pozwala na zapoznanie się z istotnymi tajnikami muzyki liturgicznej. Wśród zajęć przewidziane są:

WYKŁADY
Historia muzyki Kościelnej
Dokumenty Kościoła o muzyce liturgicznej
Teologia śpiewu liturgicznego
Części stałe Mszy Świętej
Liturgia w ujęciu Soboru Watykańskiego II
Rok liturgiczny
Księgi liturgiczne
Teologia Eucharystii
 
KATECHEZY
Gesty i postawy w liturgii
Symbole w liturgii
Tajemnice Adwentu
"Słowo stało się ciałem" - Biblia w liturgii
Niedziele Wielkiego Postu
Triduum Paschalne
Okres Wielkiej Niedzieli
Święta przestrzeń
 
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE
Emisja głosu
Instrumenty w Liturgii
Praca z zespołem muzycznym
Śpiew Psalmów responsoryjnych
Zasady muzyki lub kształcenie słuchu (w zależności od stopnia umiejętności muzycznych)
Dobór pieśni na Liturgię
Podstawy dyrygentury
Śpiew Chorału gregoriańskiego
Śpiew pieśni tradycyjnych
Śpiew polifoniczny

Celem Szkoły jest formowanie ludzi świadomych znaczenia liturgii, jej głębi i teologii. Chcemy, aby nasi absolwenci byli ludźmi wtajemniczonymi w obrzędy, znaki, symbole, gesty i postawy liturgiczne - a więc chodzi o doświadczenie żywego Boga, który objawia się w liturgii.

Wierzymy, że nasz wspólny wysiłek doprowadzi do świadomego uczestnictwa w liturgii i pomoże innym w jej przeżywaniu. Dlatego chcemy się podzielić naszym doświadczeniem odkrywania znaczenia śpiewu w celebracjach liturgicznych, fascynacją pięknem i teologią liturgii oraz zaprosić do podwyższania umiejętności muzycznych.

Wszelkie istotne informacje można uzyskać na stronie: www.szkola.franciszkanie.pl oraz pod numerem telefonu: 790 305 066 - Karolina Ruchlewicz.

 

«« | « | 1 | » | »»
« » Listopad 2021
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama