Eucharystia źródłem powołań

Pod hasłem: „Eucharystia źródłem wszystkich powołań” odbyło się w Kolegium św. Patryka w Maynooth koło Dublina doroczne sympozjum na temat duszpasterstwa powołań, zorganizowane przez Europejskie Centrum Powołań. Temat tegorocznego spotkania nawiązywał do 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

W obradach, które trwały od 28 czerwca do 1 lipca, uczestniczyli przedstawiciele 13 państw Europy, urzędów watykańskich związanych z duszpasterstwem powołań, sekretarz Rady Konferencji Biskupich Europy oraz goście z USA i Kanady. Polskę reprezentowali ks. Marek Dziewiecki – krajowy duszpasterz powołań i siostra Anna Jóźwiak z Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań (apostolinka).

Po powitaniu uczestników i otwarciu sympozjum przez prymasa całej Irlandii kard. Seana Brady’ego referat wprowadzający wygłosił ks. prof. Laurent Villemin z Francji. Zwrócił on uwagę na centralne miejsce Eucharystii w Kościele i jej wymiar wspólnotowy, a także na fakt, że nie można sprawować Eucharystii bez kapłana. Mówca zaznaczył również, że wierzący, którzy gromadzą się wokół Chrystusa obecnego w Eucharystii, stanowią wspólnotę szczególnej modlitwy o powołania. Eucharystia jest ponadto uprzywilejowanym miejscem podejmowania decyzji powołaniowych przez osoby powołane do kapłaństwa czy życia konsekrowanego.

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziło świadectwo ks. Conalla O’Cuinna SJ (Irlanda), który ukazał sposoby promowania kultury powołaniowej na podstawie języka filmu. Z kolei ks. prof. Franco Imoda SJ z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie przedstawił odczytanie powołania chrześcijańskiego w kluczu antropologicznym i kulturowym. Podkreślił, że chociaż biblijna koncepcja człowieka jest holistyczna, gdyż uwzględnia myśl, serce i wolę człowieka, to jednak wielu współczesnych młodych ludzi podejmuje życiowe decyzje głównie w oparciu o sferę afektywną. Dojrzałość oznacza postawę intelektualnej i emocjonalnej pasji w podejmowaniu radykalnych decyzji powołaniowych.

Na zakończenie sympozjum ks. Francis Bonnici przedstawił nowy dokument: „Wskazania duszpasterskie dla promocji powołań kapłańskich”, opracowany przez Papieskie Dzieło Powołań Kapłańskich i Kongregację ds. Wychowania Katolickiego.

Każda z uczestniczących w sympozjum delegacji zaprezentowała sytuację powołaniową w swoim kraju. Wspólną cechą niemal wszystkich państw naszego kontynentu jest malejąca liczba kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Na przykład w Irlandii jeszcze kilka lat temu było ponad 300 alumnów, a obecnie jest ich 104.

Istotnymi elementami spotkania w Maynooth były codzienna Eucharystia, wspólna liturgia godzin, adoracja eucharystyczna, a także czas na osobistą modlitwę. Podobnie jak w latach poprzednich, sympozjum stało się okazją do wzajemnego poznania i coraz większej integracji osób i środowisk zaangażowanych w duszpasterstwo powołań na naszym kontynencie. Integracja i współpraca w tej dziedzinie są szczególnie potrzebne w obliczu kultury neopogańskiej i antypowołaniowej, która szerzy się w Europie i prowadzi do niekorzystnych zjawisk również w Polsce.

Postanowiono, że następne europejskie sympozjum duszpasterstwa powołań odbędzie się w Rzymie i prawdopodobnie będzie połączone z pielgrzymką seminarzystów oraz nowicjuszy i nowicjuszek z całego świata. Zaplanowano ją na 6-7 lipca przyszłego roku w ramach obchodów Roku Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Grudzień 2024
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...