Czyli księga liturgiczna wydana przez Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych, która zawiera obrzędy związane z wyborem Następcy św. Piotra.
Rozdział trzeci mówi nam o koniecznych czynnościach podczas wyboru papieża. Nie bez znaczenia jest fakt, iż na pierwszym miejscu podane są wskazania mówiące o modlitwie, a więc podkreślają one duchowy wymiar konklawe. Podczas trwania wyboru, Kardynałowie-elektorzy mają celebrować wspólnie, pod przewodnictwem Mistrza Celebracji, niektóre części Liturgii Godzin, przede wszystkim Jutrznię i Nieszpory. Należy sprawować wspólnotowo lub pojedyńczo Najświętszą Ofiarę, korzystając z formularzy dostępnych w Dodatku na końcu omawianej księgi, a są to: Msza wotywna o Duchu Świętym (czytania: Dz 2, 1-11; Ps 43; 1Kor 12, 3b-7.12-13; J 20, 19-23), Msza za Kościół (czytania: Iz 2, 2-5; Ps 66; 1P 2, 4-9; Mt 1, 13-19), Msza o NMP z Wieczernika (czytania: Ap 21, 1-5; Ps 87; Dz 1, 6-14; Łk 8, 19-21) oraz Msza o Świętych Apostołach Piotrze i Pawle (czytania: Dz 12, 1-11; Ps 34; 2Tm 4, 6-8. 17-18; Mt 16, 13-19 lub J 21, 15-17). Ów Dodatek zawiera także inne modlitwy, którymi należy posłużyć się przed każdym głosowaniem. Kardynałowie mają do wyboru pięć formularzy wg następującego porządku: znak krzyża, krótka lektura Słowa Bożego, wprowadzenie do wezwań błagalnych, wezwania, Ojcze nasz i modlitwa końcowa; oraz sześć krótszych wg schematu: znak krzyża, wezwanie błagalne do Ducha Świętego i modlitwa kończąca. Przygotowano także kilka modlitw, którymi należy się posłużyć po każdym głosowaniu: Modlitwa dziękczynna, Pod Twoją obronę, Zdrowaś Maryjo, Anioł Pański i inne. Do zadań Mistrza Celebracji należy także zadbanie o to, by byli dostępni spowiednicy mówiący w różnych językach.
W dalszej kolejności mowa jest m.in. o tym, iż przygotowaniem i rozdzieleniem kart do głosowania mają zająć się ceremoniarze, przeznaczając przynajmniej 2 lub 3 każdemu kardynałowi. Wyraźnie zaznaczono, iż podczas głosowań w Kaplicy Sysktyńskiej mogą znajdować się tylko i wyłącznie Kardynałowie-elektorzy, dlatego natychmiast po rozdaniu kart Mistrz Celebracji, Sekretarz Kolegium Kardynalskiego oraz ceremoniarze muszą opuścić pomieszczenie. Warte zauważenia są słowa, które wypowiada każdy z kardynałów wrzucając do urny swój głos: Przywołuję na świadka Chrystusa Pana, który mnie osądzi, że mój głos oddałem na tego, który zgodnie z wolą Bożą powinien być wybrany. Do samego końca wybierający ma świadomość, że jest odkrywcą i ambasadorem Bożej woli, a nie ludzkiej polityki. Przypominają się w tym miejscu Jezusowe słowa: starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość... (Mt 6, 33). Niezależnie od wyniku głosowania, zanim kardynałowie opuszczą kaplicę, wszystkie karty z oddanymi głosami mają być spalone.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |