Adaptacje

Odkryłem prawdziwy cymes. Adaptacja gregoriańskiego śpiewu na język estoński.

O gender wszyscy piszą. Nawet święty Mikołaj poszedł w odstawkę i mało kto broni go jeszcze przed czerwonym krasnalem. Jakbyśmy się przyzwyczaili, a nawet wyrazili zgodę, by zamienił mitrę (dla laików: liturgiczne nakrycie głowy biskupa) na obszytą białym paskiem czapkę. Adwentu też coraz mniej w Adwencie. Przynajmniej jeśli chodzi o zainteresowanie. Wystarczy popatrzeć na portalowe toplisty. I na komentarze. Proporcje są wręcz druzgocące. Kilkadziesiąt pod kolejnym tekstem o homo lobby i żadnego pod adwentowymi medytacjami. Piszę o tym od dłuższego czasu. I ciągle jest to wołanie na puszczy.

A tu za sprawą mediów społecznościowych co chwila odkrywam kolejne, adwentowe perełki. Jak chociażby dziś. Stary chorał. Rorate coeli desuper. Rzadko już śpiewany. Poza wąskim gronem specjalistów mało kto wie czemu z dwóch pierwszych nut skaczemy oktawę wyżej. Przecież rosa jest na ziemi, a niebo wysoko. Pięknie oddała to średniowieczna melodia. I oto odkryłem prawdziwy cymes. Adaptacja gregoriańskiego śpiewu na język estoński. Krytycy oczywiście znajdą coś przeciw. Że wykonanie pozbawione liturgicznego kontekstu. Że zakończone zabronioną niegdyś w muzyce liturgicznej czystą kwintą. (Za to powiało duchem słowiańszczyzny i północy.) Mimo to warto odsłuchać. Przy okazji wspomnieć na adhortację Evangelii Gaudium, gdzie papież pisze o starych, czcigodnych tradycjach, rzadko rozumianych przez współczesnych. Jest na to sposób. Mądra, dobra adaptacja. Posłuchajmy.

tetramack Linnamuusikud - "Kastke taevad ülevalt"

Pozazdrościłem Estończykom przez moment. Krótko. Bo przypomniałem sobie o kilku polskich śpiewach, nawiązujących do chorałowej tradycji. Przede wszystkim o adaptacji utworu Lucjana Deiss’a. Piękna, wykorzystująca 1 List do Koryntian i Apokalipsę. Dzieło pani Gizeli Skop ze Wspólnoty Niepokalanej Matki Kościoła. Szkoda tylko, że nie znalazłem żadnej ilustracji na YouTube. Za to trafiłem na inny śpiew. Pewnie czytelników trzeba prosić o pomoc, bo brak informacji o twórcach i wykonawcach. Sam jednak śpiew z powodzeniem może uzupełnić skromny wciąż repertuar adwentowy naszych parafialnych liturgii.

zu alina Marana tha.

A jeśli już jesteśmy przy zawartości Adwentu w Adwencie. Zdziwiła, nie tylko mnie, decyzja o połączeniu II Niedzieli Adwentu z Uroczystością Niepokalanego Poczęcia. I trochę sfrustrowała. Przez lata bowiem tłumaczyłem przy różnych okazjach wiernym zasady pierwszeństwa dni liturgicznych. I przypominałem, że niedziele okresu cyklu paschalnego (Wielki Post i Wielkanoc), oraz Adwentu i czasu Wcielenia, nie ustępują innym świętom. Co w przyszłości mają odpowiedzieć duszpasterze, gdy wierni zaczną pytać dlaczego święty Józef czy Zwiastowanie nie są obchodzone w niedziele Wielkiego Postu a Uroczystość Królowej Polski w niedzielę okresu Wielkanocnego? Ta niekonsekwencja z pewnością nie będzie łatwa ani w odbiorze, ani w duszpasterskich uzasadnieniach.

Co nie znaczy, że się buntuję czy też mam zamiar dekrety zbojkotować. Nie, stawiam tylko pytania. Co do reszty pozostaję wierny temu, co w ostatnim przesłaniu do Ruchu Światło Życie napisał Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki. Że „nie można owocnie sprawować zbawczego posłuszeństwa Chrystusa w duchu nieposłuszeństwa Kościołowi, który jest Jego Ciałem”. Tak niech zostanie. Nie tylko w przypadku tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. 


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Ajja
  06.12.2013 21:26
  Tych Estończyków słucham i życzyłabym sobie więcej podobnych śpiewów nie tylko w kontekście religijnym - pięknie brzmią, harmonia głosów nie potrzebuje nawet akompaniamentu.
  Uważam, że zbyt wiele otacza nas muzyki wzorowanej na stylu śpiewania zza Wielkiej Sadzawki a zapominamy o europejskich tradycjach śpiewaczych. Ile jest pięknych pieśni polskich, litewskich, ukraińskich, łotewskich itd, o których mało kto pamięta?
 • chem
  07.12.2013 11:28
  Antyfona Rorate caeli desuper wcale nie tak rzadko dzis spiewana. Warto chocby spojrzec na klasztory dominikanskie w Gdansku, Warszawie czy Krakowie lu zagladnac do klasztorow benedyktynskich. Ten spiew rozbrzmiewa tam przez caly adwent.

  Nalezy jednak odroznic antyfone spiewana ze zwrotkami, ktora zwyklo sie wykonywac podczas nabozenst, czy po modlitwach wieczornych. Mozemy ja znalesc w antyfonarzu. Innym spiewem jest antyfona z Gradualu, to introit spiewany na poczatku Mszy sw. To dwie rozne kompozycje. Ta ktora spiewa Marius Peterson na nagraniu, to jest Rorate z antyfonarza.

  Natomiast spiew z Gradualu faktycznie zaczyna sie kwinta, podobnie jak introit z Mszy w dzien uroczystosci Bozego Narodzenia. Podobienstwa specjalnie tlumaczyc nie trzeba, bo jest raczej oczywiste.
 • chem
  07.12.2013 11:30
  Antyfona Rorate caeli desuper wcale nie jest tak rzadko dzis spiewana. Warto chocby spojrzec na klasztory dominikanskie w Gdansku, Warszawie czy Krakowie lu zagladnac do klasztorow benedyktynskich. Ten spiew rozbrzmiewa tam przez caly adwent.

  Nalezy jednak odroznic antyfone spiewana ze zwrotkami, ktora zwyklo sie wykonywac podczas nabozenst, czy po modlitwach wieczornych. Mozemy ja znalesc w antyfonarzu. Innym spiewem jest antyfona z Gradualu, to introit spiewany na poczatku Mszy sw. To dwie rozne kompozycje. Ta ktora spiewa Marius Peterson na nagraniu, to jest Rorate z antyfonarza.

  Natomiast spiew z Gradualu faktycznie zaczyna sie kwinta, podobnie jak introit z Mszy w dzien uroczystosci Bozego Narodzenia. Podobienstwa specjalnie tlumaczyc nie trzeba, bo jest raczej oczywiste.
 • JBartczak
  08.12.2013 12:54
  Drugi utwór wykonuje Deus Meus, ukazał się na płycie "Otwórz się niebo". Polecam całą płytę!
  http://deusmeus.pl/?m=mowia_o_nas&id=2
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Sierpień 2018
  N P W Ś C P S
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  Pobieranie...