Papieskie intencje na październik

W tym miesiącu modlimy się za Światowy Dzień Misyjny i za wszystkich dziennikarzy.

Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i ewangelizacyjnej. W pierwszej z nich, „aby dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki”. Papież docenia ogromne znaczenie mediów i nieraz mówi o związanych z tym wymogach moralnych. Spotykając się niedawno, 22 września, z Krajową Radą samorządu zawodowego włoskich dziennikarzy powiedział, że „kochać prawdę znaczy żyć nią i dawać jej świadectwo swoją pracą”.

„Żyć zatem i pracować z konsekwencją wobec słów, jakich używa się w artykule prasowym czy serwisie telewizyjnym. Kwestią nie jest tutaj, czy jest się wierzącym, czy nie, ale to, czy jest się uczciwym z samym sobą i z innymi, czy też nie. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszym dziennikarstwie – nieprzerwanym przepływie faktów i wydarzeń przekazywanych 24 godziny przez 7 dni w tygodniu – nie zawsze łatwo dojść do prawdy czy choćby przybliżyć się do niej. W życiu nie wszystko jest czarne albo białe. Także w dziennikarstwie należy umieć rozeznawać między odcieniami szarości zdarzeń, do których przekazywania zostało się powołanym. To jest trudna, a jednocześnie konieczna praca – moglibyśmy też powiedzieć misja – dziennikarza: zbliżyć się możliwie jak najbardziej do prawdy faktów i nie mówić ani nie pisać nigdy czegoś, o czym w sumieniu wiemy, że nie jest prawdziwe”.

Ojciec Święty poleca nam też intencję ewangelizacyjną na każdy miesiąc. W październiku mamy się modlić, „aby Światowy Dzień Misyjny odnowił we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich radość i odpowiedzialność związane z głoszeniem Ewangelii”. Obchodzony w tym miesiącu Światowy Dzień Misyjny wprowadził 90 lat temu, w 1926 r., Pius XI. Franciszek przypomina o tym w tegorocznym orędziu na ten dzień. Ponawia w nim swój apel z adhortacji apostolskiej o radości Ewangelii „Evangelii gaudium”: „Każdy chrześcijanin i każda wspólnota winni rozeznać, jaką drogą powinni kroczyć zgodnie z wezwaniem Pana [...] do [...] wyjścia z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, by dotrzeć na wszystkie peryferie potrzebujące światła Ewangelii” (n. 20). Przesłanie na ten dzień Papież wydaje tradycyjnie już w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym roku przypadła ona 15 maja. Ojciec Święty powiedział wówczas po modlitwie maryjnej Regina Caeli:

„Dzisiaj, w bardzo stosownym kontekście uroczystości Zesłania Ducha Świętego zostaje ogłoszone moje orędzie na najbliższy Światowy Dzień Misyjny, który co roku obchodzi się w październiku. Niech Duch Święty obdarzy siłą wszystkich misjonarzy ad gentes i wspiera misję Kościoła na całym świecie. I niech Duch Święty da nam silnych młodych ludzi – chłopców i dziewczęta, którzy pragną iść głosić Ewangelię. O to dzisiaj prosimy Ducha Świętego”.

Przypomnijmy raz jeszcze intencje, które Papież poleca naszym modlitwom w tym miesiącu. Ogólną: „Aby dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki”. Oraz ewangelizacyjną: „Aby Światowy Dzień Misyjny odnowił we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich radość i odpowiedzialność związane z głoszeniem Ewangelii”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Październik 2018
  N P W Ś C P S
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  Pobieranie...