Rozpoczęcie:
Boże, lud Twój (1)
Odwołując się do antyfony na wejście ("Oczy moje są zwrócone ku Panu, bo On uwalnia moje nogi z sidła. Wejrzyj na mnie i zmiłuj się nade mną, bo jestem samotny i nieszczęśliwy"), rozpocznijmy Eucharystię śpiewem "Boże, lud Twój".
albo:
Bądź mi litościw, Boże (1-5)
W drugiej antyfonie na wejście słyszymy: "Gdy zajaśnieje w was moja świętość, zgromadzę was ze wszystkich krajów i wyleję na was wodę czystą, i będziecie obmyci z wszelkich nieprawości waszych, i dam wam ducha nowego", zatem w czasie procesji wejścia zaśpiewajmy pięć zwrotek pieśni "Bądź mi litościw, Boże" (UWAGA: Pieśń tę można wykonać na wejście, jeśli nie była śpiewana w poprzednią niedzielę!).
Przygotowanie Darów:
Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony (1-2)
W liście do Koryntian słyszeliśmy, że Chrystus ukrzyżowany jest mądrością Bożą, zaś w Ewangelii Jezus zapowiada swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W czasie przygotowania Darów ofiarnych śpiewajmy "Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony".
Komunia święta:
Jezusa ukrytego (1-3)
Nawiązując do antyfony na Komunię świętą, w której słyszymy, że "Wróbel znajduje swój dom, a jaskółka gniazdo, gdzie złoży swe pisklęta: przy ołtarzach Twoich, Panie Zastępów, Królu mój i Boże. Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, nieustannie wielbiąc Ciebie", zaśpiewajmy podczas Komunii świętej pieśń "Jezusa ukrytego".
Uwielbienie po Komunii świętej:
Dzięki, o Panie (1-5)
W psalmie powtarzaliśmy, ze słowa Pana dają nam życie wieczne. Źródłem życia wiecznego jest także Komunia święta, którą przyjmujemy w czasie każdej Eucharystii. Dziękujmy zatem dobremu Panu za to, że daje nam miłość, wiarę i życie.
Zakończenie:
W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie (1-3)
Chrystus, umierając na krzyżu dał nam nowe życie. Krzyż jest więc symbolem cierpienia, z którego wypływa zbawienie. Mszę świętą III Niedzieli Wielkiego Postu zakończmy śpiewem "W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie".
UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO JÓZEFA, OBLUBIEŃCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Rozpoczęcie:
Duszo moja, niech pieśń Twoja (1-3)
"Oto sługa wierny i roztropny, któremu Pan powierzył swoją rodzinę" - rozpocznijmy Mszę świętą od śpiewu pieśni ku czci świętego Józefa.
Przygotowanie Darów:
Pójdź do Jezusa, do niebios bram (1-2)
Święty Paweł w liście do Rzymian, wspominając Abrahama, stwierdza, że "wbrew nadziei uwierzył nadziei". Rozważając te słowa i składając na ołtarzu Pańskim dary chleba i wina, śpiewajmy pieśń "Pójdź do Jezusa, do niebios bram", prosząc by nasza nadzieja została ożywiona.
Komunia święta:
O Panie, Ty nam dajesz (1-4)
W nawiązaniu do antyfony na Komunię świętą: "Sługo dobry i wierny, wejdź do radości Twojego Pana" zaśpiewajmy pieśń "O Panie, Ty nam dajesz", w której wyrażony jest cel naszej ziemskiej wędrówki - radość naszego Pana.
Uwielbienie po Komunii świętej:
Upadnij na kolana, ludu (1-4)
W śpiewie przed Ewangelia słyszeliśmy: "Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, będą Ciebie wychwalali na wieki". Po przyjęciu Ciała Chrystusa, uwielbiajmy Boga Ojca śpiewem "Upadnij na kolana, ludu".
Zakończenie:
Pieśń ku czci świętego Józefa
albo:
Cześć Maryi, cześć i chwała (1-4)
W dniu dzisiejszym oddajemy także cześć Najświętszej Dziewicy, Oblubienicy świętego Józefa, która wydała na świat Zbawiciela. Zakończmy więc liturgię śpiewem "Cześć Maryi, cześć i chwała".
«« | « |
1
| » | »»