Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Zmartwienia czyli frasunki. Pan Bóg martwi się przede wszystkim grzechem człowieka. Ale pochyla się również nad naszym cierpieniem, wątpliwościami, poszukiwaniami. Zmartwiony, zamyślony, czy – jak mówimy – Frasobliwy Chrystus, z przydrożnych kapliczek nie tylko przygląda się, ale w pełni uczestniczy w ludzkim pielgrzymowaniu.
O czym z nami rozmawia? W jaki sposób zwracamy się do niego z naszymi bólami? Jakie słyszymy odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytania? Jakie odpowiedzi słyszeli święci, począwszy od Matki Pana? Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi, kontynuując w serwisie Liturgia wielkopostny cykl Gościa Niedzielnego: „Zmartwienia Pana Boga”.
W każdym tygodniu nasi autorzy, w formie specyficznej rozmowy – modlitwy – skargi, dzielić się będą swoimi pytaniami, wątpliwościami, ale i odnajdywanymi odpowiedziami. O wypowiedzi poprosiliśmy matkę i ojca, studenta i dziennikarkę, wątpiących i poszukujących. Dopełnieniem tych refleksji będzie cotygodniowa medytacja siostry Anny Łukasińskiej, salezjanki, o Siedmiu Boleściach Matki Bożej.
Frasunki to nie tylko troski, ale i nasze codzienne obowiązki. Co o tych szeroko rozumianych frasunkach mówi Słowo Boże? Na czym polegać ma nasza odpowiedzialność, jak rozumieć ojcostwo i macierzyństwo, jak troszczyć się o autentyczną przyjaźń? – Na te pytania będzie próbowała udzielić odpowiedzi – znana z ubiegłorocznego cyklu o uczynkach miłosiernych – Elżbieta Krzewińska. Podejmie je również w rozważaniach do Gorzkich Żali kapłan-poeta, Ks. Leszek Smoliński.
W zmaganiach o kształt naszej wiary i człowieczeństwa potrzebujemy dobrych przewodników. W tym roku poprosiliśmy o pomoc Ojców Pustyni. Doświadczonych nie tylko mistycznymi wizjami. Przede wszystkim zmaganiem się z ciemnościami wiary, pokusą zniechęcenia, oziębłością i innymi słabościami ludzkiej natury. W codziennej refleksji czytelnik będzie mógł znaleźć – zgodnie ze starożytną zasadą: „Abba, powiedz słowo” – myśl, wskazówkę czy podpowiedź, jak radzić sobie z pojawiającymi się na naszych drogach trudnościami.
Zaprosimy również internautów do serwisu Kultura, gdzie Piotr Drzyzga przygotował osobliwą galerię przedstawień Frasobliwego we współczesnej sztuce. Natomiast Małgorzata Głowacka, w sześciu ilustrowanych ciekawymi fotografiami reportażach, poprowadzi nas śladami Jezusa w Ziemi Świętej.
Wielu z nas ma swojego Frasobliwego. Miejsce darzone sentymentem, z różnych powodów ważne. Chcemy tam dotrzeć. Dlatego ogłaszamy wielkopostny konkurs „Mój Chrystus Frasobliwy”. Główną nagrodą będzie cyfrowy aparat fotograficzny, ufundowany przez redakcję Gościa Niedzielnego.
Na koniec zapowiedź, która z pewnością ucieszy korzystających z cotygodniowych propozycji na niedzielę. Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu nasza oferta zostanie poszerzona o krótki komentarz do kolekty mszalnej.
Zatem do zobaczenia u boku Chrystusa Frasobliwego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |