W sprawach liturgii zabiera głos Stolica Apostolska, mówią biskupi i księża, na jej temat wypowiadają się teologowie. Rzadko natomiast można usłyszeć i przeczytać refleksje świec-kiego. W adwentowej edycji „Miłośnika Eucharystii” wyłowiliśmy kogoś, kto liturgią jest zafascynowany, czuje się za nią odpowiedzialny i potrafi na jej temat pięknie pisać.
Pora sprawowania Liturgii wielkopiątkowej
Najbardziej odpowiednią godziną byłaby 15 po południu, ze względu na wymowę rzeczywistej godziny Śmierci Chrystusa. Niestety dla wielu jest to dzień pracy. Od wielu lat w niektórych środowiskach toczy się dyskusja na temat ekumenicznego świętowania Paschy. Wielki Piątek jest dla chrześcijan denominacji protestanckiej największym Świętem Roku. Często my katolicy nie potrafimy tego uszanować. W tym dniu słychać trzepanie dywanów i zgiełk przygotowań świątecznych. Już na początku naszych rozważań proponowałem takie ułożenie obowiązków domowych i czynności przygotowawczych, abyśmy mogli rzeczywiście świętować Triduum Paschalne. Rozpoczynamy od wieczoru Wielkiego Czwartku , dzień i popołudnie Piątku, oraz Sobota i Wigilia Paschalna. Przy dobrej woli wszystkich zainteresowanych jest to możliwe.
Wracając do świętowania Męki Pańskiej przez chrześcijan, należałoby się poważnie zastanowić nad tym , czy nie warto byłoby ustanowić dzień wolny od pracy w Wielki Piątek, rezygnując z Wielkiego Poniedziałku. Ja postrzegam owo rozwiązanie za bardzo korzystne w wymiarze duchowym dla każdego chrześcijanina. Po pierwsze: można spokojnie świętować całe Triduum Paschalne. Po drugie: Poniedziałek wielkanocny już dawno stracił swój charakter świąteczny a stał się jedynie pretekstem do z natury pogańskich ekscesów, które nie przydają chwały chrześcijańskiemu społeczeństwu. Po trzecie; wg Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych Wielki Piątek jest o mały stopień wyżej od dni w Oktawie Wielkanocy, więc przeciwwskazań prawnych nie powinno być , raczej tylko opór tradycji. Wydaje mi się, że takie rozwiązania są stosowane w Unii Europejskiej. Dlaczego nie mielibysmy korzystać z dobrych wzorców?
Liturgia wielkopiątkowa składa się z czterech części: Liturgia słowa (czytania z Księgi proroka Izajasza o cierpiącym Słudze Jahwe , list do Hebrajczyków o Chrystusie posłusznym woli Ojca, oraz Męka wg Św. Jana) ; Wielka Modlitwa powszechna obejmująca najważniejsze intencje Kościoła i świata ; adoracja Krzyża oraz Komunia Św.
Liturgia słowa ma za zadanie przygotować duchowo do uczczenia Krzyża, znaku zbawienia. Czytania , a szczególnie Pasja wg św. Jana podkreśla , że Jezus wydał się na śmierć z pełną świadomością i całkowicie dobrowolnie. Jeśli są po temu możliwości, to dobrze jest, aby Męka wg św. Jana była śpiewana, lub przynajmniej odczytana przez lektorów. Celebrans wygłasza słowa Chrystusa.
Więcej na następnej stronie