Poruszony temat posługi i formacji ministrantów kadzidła i wody ma na celu refleksję nad charakterem posługi i formacji całej służby liturgicznej męskiej i żeńskiej, aby objawić ich miejsce i możliwości w realizacji pełnienia służby przy Bożym ołtarzu jak i w codziennym życiowym dążeniu ku dojrzałości chrześcijańskiej.
3.2. Znaczenie kadzidła w formacji turyferariusza
a. Symbolika kadzidła
Kadzidło to symbol spalającej się dla Boga ofiary. Woń kadzidła jest natomiast symbolem wznoszącej się modlitwy do Boga - znakiem uwielbienia. Dlatego proces formacyjny ukierunkowany powinien być na tak postrzegany wymiar ofiary i kształt modlitwy w życiu turyferariusza czy scholistki, aby objawiał zdolność do podejmowania i składania ofiar i doskonalenia życia modlitwy.
Symbolika okadzania osób i rzeczy jest kolejnym zagadnieniem, który należy uwzględnić w formacji. Okadzanie osób i rzeczy jest wyrazem dostrzegania w osobie celebransa oraz wiernych sakralnego wymiaru w odniesieniu do słów św. Pawła wskazujących, że ciało ludzkie jest świątynią Ducha Świętego. W odniesieniu zaś do okadzania rzeczy (np. mieszkania i jego wyposażenia) kierujemy akcent formacyjny ku trosce o miejsce częstego przebywania, aby było ono napełnione obecnością Boga. Sprawy Boże w rzeczywistości ludzkiej stają się obecne w takiej mierze, w jakiej my zaprosimy Boga do wspólnoty życia z sobą. Okadzanie mieszkania w wymiarze formacyjnym ma uwrażliwić młodych ludzi na fakt przebywania zawsze w świadomości obecności Bożej w odniesieniu do innych słów Pawłowych wszystko, cokolwiek czynicie słowem lub czynem, na chwałę Bożą czyńcie.
Do symboliki kadzidła nawiązuje także znak białego dymu z Kaplicy Sykstyńskiej - zwiastuna radosnej nowiny. Tak jak kadzidło zwiastuje obecność Boga i nastraja do wezwania: radujmy się, Bóg jest z nami, tak biały dym objawia w decyzji wspólnoty Kościoła znak obecności Ducha Świętego, który kieruje ludzkimi decyzjami i wyborami. Jest to ważny wymiar formacji zwłaszcza dla młodych czasów współczesnych, którzy narażeni są przez zlaicyzowany świat na pokusę myślenia kategoriami decyzji i wyborów według własnego upodobania bez odniesienia do Boga. Wrażliwość formacyjna na aspekt radości powstającej z faktu, że Bóg kieruje moimi wyborami i decyzjami, powinna kształtować świat młodych ludzi.
b. Rozważanie biblijnych obrazów odnoszących się do kadzenia.
W procesie formacyjnym ważne znaczenie odgrywa znajomość i pogłębienie prawd dotyczących tego, czym jest ołtarz kadzenia, jakie jest miejsce ołtarza kadzenia w świątyni, postrzeganie kadzenia wczoraj i dziś i zagadnienie kary za niedbałość w kadzeniu. Warto też zwrócić uwagę, że biblijnie Bóg przemawiający w czasie kadzenia ukazuje nam dziś swoją obecność podczas naszego dialogu z Nim w czasie wszystkich aklamacji, śpiewów i postaw liturgicznych.
c. Zastosowanie kadzidła w liturgii.
Tutaj chodzi o specyfikę używania kadzidła i rozumienia go podczas Mszy świętej, w czasie nabożeństwa eucharystycznego, jutrzni, nieszporów, modlitwach przy trumnie i procesji z Najświętszym Sakramentem. Cały zakres rozumienia wykonywanych okadzeń w tak różnorodnym bogactwie liturgicznym powinien stać się przedmiotem całego bloku spotkań na te temat, aby jasno i zrozumiale okadzenia dokonywać.
d. Rozpalanie ognia pamięci o wydarzeniach zbawczych i narodowych.
Niezwykle cenna jest refleksja nad wydarzeniami związanymi ze szczególnymi miejscami sakralnymi takimi jak: ważne sanktuaria narodu, miejsca objawień, miejsca ważnych wydarzeń w życiu Kościoła. Szczególnie ważna wydaje się być refleksja nad całym bogactwem miejsc Ziemi Świętej, aby rozpalić w sobie ogień duchowego czy też i fizycznego pielgrzymowania do nich. Duchowa wędrówka po Ziemi Świętej w procesie formacyjnym mogłaby przyczynić się w dużym stopniu do rozpalenia gorliwości w studium i formacji biblijnej. Nie mniejsze znaczenie przynależy się refleksji nad ołtarzem ojczyzny - miejscami i wydarzeniami oddania życia dla najwyższych wartości w sprawach narodowych.