Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Propozycja ewangelicznej rewizji życia
...Dzięki łasce uczynkowej, która jest darem Ducha Świętego, człowiek wchodzi w nowość życia, zostaje wprowadzony w Boży i nadprzyrodzony jego wymiar. Równocześnie zaś sam człowiek staje się mieszkaniem Ducha Świętego, żywą świątynią Boga (Por Rz 8,9 1Kor 6,19). Przez Ducha Świętego bowiem Ojciec i Syn przychodzą do niego i czynią u niego swe mieszkanie (por. J 14,23). W komunii z Trójcą Świętą rozszerza się niejako wewnętrzna „przestrzeń życiowa” człowieka, wyniesiona do nadprzyrodzonego życia Bożego. Człowiek żyje w Bogu i z Boga: żyje „według Ducha” i dąży do tego, czego chce Duch?
Św. Paweł pisze: "My, którzy sprawujemy kult w Duchu Bożym i chlubimy się w Chrystusie Jezusie" (Flp 3,3). "Sprawować kult" albo oddawać "cześć Bogu w Duchu i prawdzie" (por. J 4,24) oznacza ukierunkowanie całego własnego jestestwa na Boga, tak, aby przylgnęło do Chrystusa. Ten żywotny kult realizuje się liturgicznie w mocy Ducha Świętego, który czyni z wierzącego "żywą liturgię" w żywej świątyni Boga, która jest wspólnotą zgromadzoną przez Ojca w Jezusie Chrystusie. W Chrystusie bowiem "cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha" (Ef 2,21-22), albo - jak gdzie indziej wyraża się Paweł - przez Ducha Świętego chrześcijanin staje się "świątynią Boga" (por. 1 Kor 3,16-17).
Pojęcie świątyni jest ściśle związane z pojęcie kultu, nawet jeśli nowy kult chrześcijański nie jest przypisany do żadnego miejsca, ale wyraża się raczej w życiu samych chrześcijan uczynionych żywą świątynią w Duchu Świętym, tak że cała ich egzystencja przemienia się w kult, uwielbienie, chwałę Boga: "Nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego" (Kol 3,16-17). Stała się ona własną nauką Soboru Watykańskiego II, który stwierdza: "Ochrzczeni poświęcani są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym, jako dom duchowy i święte kapłaństwo, aby przez wszystkie właściwe chrześcijaninowi uczynki składać ofiary duchowe i głosić moc Tego, który wezwał ich z ciemności do swego przedziwnego światła (por. 1P 2,4-10). Toteż wszyscy uczniowie Chrystusowi, trwając w modlitwie i chwaląc wspólnie Boga (por. Dz 2,42-47), samych siebie składać mają na ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu (por. Rz 12,1), wszędzie mają głosić świadectwo o Chrystusie, a tym, którzy się tego domagają, zdawać sprawę z nadziei życia wiecznego, która jest w nich (por 1P 3, 15)" (KK 10).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |