Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Każdy chrześcijanin, który świętuje tajemnicę zmartwychwstania zaproszony jest do kontemplacji oblicza Zmartwychwstałego Pana. Kontemplować to nic innego, jak uważnie wpatrywać się „oczyma serca”.
Poszukiwanie Boskiego Oblicza od dawna było sensem i treścią życia wielu pobożnych ludzi. Psalmista wyraził to w słowach: „O Tobie mówi moje serce: «Szukaj Jego oblicza!» Szukam, o Panie, Twojego oblicza; swego oblicza nie zakrywaj przede mną” (Ps 27,8n). „Ta tęsknota Psalmisty sprzed stuleci – komentuje Jan Paweł II – nie mogła doczekać się wspanialszego i bardziej zdumiewającego zaspokojenia niż kontemplacja oblicza Chrystusa. W nim Bóg naprawdę pobłogosławił nam i sprawił, że «Jego oblicze zajaśniało» nad nami. A jednocześnie będąc Bogiem i człowiekiem, Chrystus ukazuje nam też prawdziwe oblicze człowieka, «objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi»”.
Podczas pielgrzymek do Ziemi Świętej są takie miejsca, które w sposób szczególny mobilizują do modlitwy i kontemplacji. Jednym z nich jest bazylika Grobu w Jerozolimie. Wielu pielgrzymów właśnie tam doświadcza łaski ponownego spotkania z Chrystusem. Tam też najbardziej zobowiązująco brzmią Jego słowa: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20,29). Blisko pustego Grobu znajduje się skromna kaplica upamiętniająca spotkanie Zmartwychwstałego z Matką. Właściwie o tym ukazaniu Ewangelie nic nie mówią, jednak dawna tradycja i apokryfy utrwaliły pamięć o nim.
Po latach do tej pobożnej intuicji powrócił Jan Paweł II w swoich katechezach maryjnych. Współczesnego chrześcijanina czytającego Biblię ma prawo nurtować papieskie pytanie: Czyż Najświętsza Maryja Panna obecna w pierwszej wspólnocie uczniów (Dz 1, 14), mogła być wyłączona z grona tych, którzy spotkali Jej Boskiego Syna wskrzeszonego z martwych? Papież stwierdził dobitnie: „Istnieją (...) wszelkie powody, by przypuszczać, iż Matka była pierwszą osobą, której zmartwychwstały Jezus się ukazał. Nieobecność Maryi w grupie kobiet, które o świcie poszły do grobu, mogłyby wskazać na to, że spotkała Ona Jezusa już wcześniej. Ten wniosek mógłby znaleźć potwierdzenie również w fakcie, że pierwszymi świadkami zmartwychwstania, zgodnie z wolą Jezusa, były kobiety, które wiernie stały pod krzyżem, a więc wykazały większą wytrwałość w wierze”.
Maryja jest ikoną i wzorem Kościoła, który oczekuje Chrystusa i spotyka Go w żywej wspólnocie. Przecież to Ona pierwsza kontemplowała ludzkie Oblicze Jezusa (Łk 2,19.51), a zapewne i to boskie Oblicze Chrystusa przemienione tajemnicą paschalną. Kult tego wydarzenia podtrzymują ojcowie franciszkanów w kaplicy Ukazania się Zmartwychwstałego Matce Najświętszej. Upamiętnia go też współczesny obraz – płyta mosiężna, dzieło artysty Martiniego, na którym Matka wpatruje się w oblicze Zmartwychwstałego Syna. „W dwa tysiące lat po tych wydarzeniach Kościół przeżywa je tak, jak gdyby dokonały się dzisiaj – napisał Jan Paweł II. Jako Oblubienica Chrystusa kontempluje w Jego obliczu swój skarb i swoją radość”. Obyśmy jako wspólnota wiary, pokrzepieni tym paschalnym doświadczeniem, wyruszali w dalsza drogę, by głosić Chrystusa światu: On jest «wczoraj i dziś, ten sam także na wieki» (Hbr 13,8).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |