Boże Ciało w bazylice Zmartwychwstania

W Jerozolimie na uroczystościach Bożego Ciała w bazylice Zmartwychwstania zgromadzili się hierarchowie lokalnego Kościoła, kapłani, osoby konsekrowane oraz liczni wierni i pielgrzymi

Koncelebrowanej Eucharystii przy pustym grobie Pana Jezusa przewodniczył bp William Shomali, nowo wyświęcony sufragan łacińskiego patriarchy Jerozolimy.

Celebracja uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej w bazylice Zmartwychwstania była okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za kończący się Rok Kapłański. Mszę koncelebrowało 5 biskupów i ponad 70 kapłanów. W homilii bp Shomali podkreślił, że to święto jest intymnie połączone w darem kapłaństwa, którego fundamentem jest tajemnica paschalna. „«To czyńcie na moją pamiątkę» – dodał – odnosi się do zbawczej ofiary Chrystusa dokonanej tu, na Kalwarii”.

Nowy biskup pomocniczy przypomniał uczestnikom celebracji, że podstawową cechą tożsamości kapłańskiej ma być posłuszeństwo Bogu i Kościołowi. Po Mszy procesja z monstrancją trzykrotnie okrążyła Boży Grób i przeszła obok Kalwarii. Przy Grobie Pańskim, przy ołtarzu Marii Magdaleny oraz w kaplicy Najświętszego Sakramentu był moment adoracji i błogosławieństwa.

W kalendarzu liturgicznym Ziemi Świętej uroczystość Bożego Ciała jest przeniesiona na najbliższą niedzielę. Ze względu na szczególny charakter miejsca i obowiązujące prawo „status quo” jedynie w bazylice Grobu Bożego uroczystości celebrowano w czwartek. Decyzją Konferencji Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej czwartkowe uroczystości Bożego Ciała w Jerozolimie były jednym z ostatnich punktów programu zbliżającego się ku końcowi Roku Kapłańskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Lipiec 2018
  N P W Ś C P S
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  Pobieranie...