W Siedlcach zakończyło się VIII Sympozjum Liturgiczne Diecezji Siedleckiej. Spotkaniu w parafii św. Józefa przewodniczył biskup Zbigniew Kiernikowski. Temat sympozjum: „Mistagogia – Pogłębione Wtajemniczenie” łączył się z prowadzonym od kilku lat diecezjalnym programem duszpasterskim „Chrzest w życiu i misji Kościoła”, ukierunkowanym na formowanie dojrzałych chrześcijan. Głównymi prelegentami sympozjum byli: biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, ks. prof. dr hab. Zbigniew Wit z KUL, ks. dr hab. Bogusław Migut z KUL oraz o. dr Ryszard Szmydki OMI z Poznania.
Po zakończonych wykładach Karina, która przyjęła chrzest podczas ostatniej Wigilii Paschalnej, podzieliła się swoim doświadczeniem wprowadzenia w tajemnicę Jezusa Chrystusa na drodze neokatechumenalnej. - Dla mnie mistagogiem jest moja wspólnota. Gdy przeżywam ze wspólnotą Eucharystię i widzę jak ułomni ludzie pochylają głowy przed Chrystusem, moja pycha zaczyna umierać a w sercu rodzi się Chrystus – wyznała Karina.
Podsumowując VIII Sympozjum Liturgiczne, bp Kiernikowski podkreślił, że wspólnota jest nieodzowna do duchowego wzrostu. - Nasze wspólnoty są zbyt mocno zinstytucjonalizowane i anonimowe, skoncentrowane wokół wielu spraw a nie wokół Jezusa Chrystusa. O pierwszych wyznawcach Chrystusa mówiono: „Patrzcie jak oni się miłują”. Czym różnią się dzisiaj ludzie, którzy nie znają Jezusa Chrystusa i ci, którzy regularnie uczestniczą w niedzielnej Eucharystii? Czy faktycznie zostaliśmy wprowadzeni w misterium Jezusa Chrystusa? Czy nasze instytucje kościelne wystarczająco się troszczą, by człowiek mógł żyć w świecie będąc innym od świata? – pytał.
Następnie apelował do duszpasterzy, by prowadzili w parafiach formację katechumenalną. - Nasze wspólnoty stają się bezpłodne, gdy nie pozwalają na poczęcie nowego życia przez obwieszczanie Ewangelii - mówił.
Przed Eucharystią wzorem starożytnych biskupów bp Kiernikowski wygłosił katechezę mistagogiczną, w której wyjaśnił sens zgromadzenia oraz znak łamanego chleba i rozdzielanego kielicha. - Łamany chleb wyprowadza człowieka z niewoli zamknięcia się w sobie. Jezus podczas wieczerzy wziął chleb - znak udręczenia - i powiedział „To jest ciało moje”, abyśmy, my, rozproszeni przez grzech mogli wejść w logikę jednego ciała. Aby ta jedność faktycznie zaistniała, konieczne jest złamanie mojego „ja”. Nikt sam tego nie uczyni. Możemy tylko w posłuszeństwie Słowu wejść w wody śmierci i zobaczyć, że faraon tej wody nie przejdzie. Ta paschalna tajemnica jest ukryta w łamanym chlebie. Bóg przez śmierć otwiera mi drogę życia i topi mego faraona. Drugi ważny znak to kielich. Jezus wziął kielich wypowiadając błogosławieństwo. Psalmy mówią, że Bóg daje swoim nieprzyjaciołom do picia wino z kielicha, by wylać na nich swój gniew. Ten kielich wypił Jezus Chrystus - jedyny sprawiedliwy za niesprawiedliwych i dał go Kościołowi jako kielich zbawienia. Pijąc z kielicha podczas Eucharystii śmiertelny człowiek wyraża swoją gotowość na wejście w umieranie, by objawiała się w nim moc przebaczenia – mówił.
Ukoronowaniem spotkania była uroczysta Eucharystia w sanktuarium św. Józefa pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. W homilii ksiądz biskup podkreślił, że zmartwychwstały Chrystus przychodzi do nas i podobnie jak uczniom z Emaus stale wyjaśnia nam Pisma oraz łamie dla nas chleb. - Uczniowie z Emaus odkryli Chrystusa jako prawdziwego Mistagoga, który wyjaśnił im Pisma i wprowadził ich w przeżywanie Eucharystii. Dzięki temu spotkaniu otworzyły im się oczy i zobaczyli, że ukrzyżowany Jezus zmartwychwstał i żyje. Nie było to takie otwarcie oczu jakiego doświadczyli Adam i Ewa, gdy wybrali swoje poznanie dobra i zła. Uczniowie zostali wprowadzeni w tajemnicę Jezusa Chrystusa i wrócili do Jerozolimy, miejsca ukrzyżowania, od którego wcześniej uciekali – nauczał.
Wspólna agapa zakończyła sympozjum.
Sympozja liturgiczne diecezji siedleckiej zostały zainicjowane przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego jesienią 2004 r. Skierowane są one głownie do przedstawicieli Kościoła Siedleckiego i gromadzą od 300 do 350, zarówno duszpasterzy, alumnów seminarium duchownego, członków instytutów życia konsekrowanego, jak również świeckich reprezentantów parafii, ruchów i wspólnot kościelnych. Zagadnienia podejmowane na sympozjum publikowane są w kolejnych tomach noszących tytuły odpowiadające tematom poszczególnych sympozjów. Nad organizacją sympozjów czuwa biskup siedlecki wraz z Wydziałem Duszpasterskim Kurii oraz Diecezjalną Szkołą Liturgiczną.