Quito: W Chrystusie Eucharystia źródłem naszej nadziei

Temat Kongresu: "Wspólnota dla uzdrowienia świata" i temat Jubileuszu 2025: "Pielgrzymi nadziei", spotykają się w Eucharystii - powiedział na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quito Podsekretarz Pierwszej Sekcji Dykaasterii ds. Ewangelizacji, ks. prof. Graziano Borgonovo.

15 września zakończył się 15. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quito, w Ekwadorze. Uczestniczył w nim także Podsekretarz Pierwszej Sekcji Dykasterii ds. Ewangelizacji, ks. prof. Graziano Borgonovo. W ostatnim przemówieniu zaprosił wszystkich obecnych do Rzymu, na wielki Jubileusz, który rozpocznie się 24 grudnia 2024 r. Mówca wskazał na związek między Eucharystią i nadzieją. Temat Kongresu: "Wspólnota dla uzdrowienia świata" i temat Jubileuszu 2025: "Pielgrzymi nadziei" spotykają się w Eucharystii. "To obecny w Eucharystii Chrystus Jezus jest naszą nadzieją i źródłem braterstwa dla zbawienia świata".

"Nadzieja - kontynuował - jest tematem centralnym: Kościół proponuje go z całą mocą w czasach naznaczonych silnymi napięciami. Jubileusz, ze swoim wezwaniem do nawrócenia, przebaczenia, obdarowania, podążania droga miłosierdzia, otwiera nowe możliwości na przyszłość. Nadzieja jest światłem, oświetlającym przyszłość, ale nie w naiwnym, potocznym sensie. Znaleźliśmy się jednak w w kontekście kulturowym i społecznym, naznaczonym niepowstrzymanym postępem technologicznym, ale także coraz bardziej widocznymi formami marginalizacji społeczeństw i oderwania się od wiary. Relatywizm i głęboki indywidualizm stały się cechami charakterystycznymi ostatnich dziesięcioleci i zostały naznaczone konsekwencjami sekularyzacji, mającej tendencję oddalania się od relacji z Bogiem, tworząc wewnętrzna pustynię, gdzie człowiek - w istocie - oddala się od samego siebie".

"Właśnie w tym kontekście - argumentował ks. Bergonovo - konieczny jest powrót do tematu przekazywania wiary. Kościół szybko zrozumiał swoje zadanie, jakim jest odpowiedź na słowo Pana: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody". Obecny w Eucharystii Jezus z pewnością nas w tej misji prowadzi i nam towarzyszy. Prawdziwą nowością chrześcijaństwa jest życie po śmierci. Jest ona naprawdę pokonana, dlatego koniecznością czasu jest wskazywanie na konkretne znaki kultury nadziei i zmartwychwstania. Życie we "Wspólnocie uzdrawiającej świat" ma swoje źródło w Eucharystii, co znalazło odzwierciedlenie w Kongresie, staje się wyraźnym znakiem nadziei. Bez tych znaków siła orędzia słabnie, a skuteczność przesłania nie znajduje pełnej wyrazistości".

Różnica zatem polega na rozumieniu istoty nadziei. "Każdy może mieć nadzieję, ale wyróżnia ją treść. Nadzieja chrześcijańska, jako towarzyszy podróży ma wiarę i miłość, które jej nigdy nie opuszczają. Zatem rodzi się z wiary i jest napędzana miłością. Nadzieja chrześcijańska, którą jest osoba Chrystusa, jest tą, która 'nigdy nie zawodzi', co przypomniał tytuł Bulli, ogłaszającej Jubileusz 2025. 'Niech Jubileusz będzie dla wszystkich okazją do ponownego rozpalenia nadziei' (n.1).

Apel, skierowany przez papieża w "Spes non confudit" można interpretować jako nowy znak nadziei, wymagający zaangażowania całego Kościoła (...) "Jubileusz będzie zatem okazją, by skorzystać z łaski odnowy i "wykorzystać ją dla naszego uświęcenia, podążając z nadzieją za Jezusem Chrystusem i mając pewność Jego eucharystycznej obecności u naszego boku" - zakończył ks. Graziano Borganoco. "Odtąd wiedzcie, że jesteście ważna cząstką jubileuszowego wydarzenia i że Kościół powszechny z radością oczekuje was w Rzymie. Życzę wam radosnej i pełnej nadziei pielgrzymki w nadchodzącym Jubileuszu, gdzie spotkamy się wokół Piotra w Wiecznym Mieście.

(tłum. xwl)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Październik 2024
N P W Ś C P S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Pobieranie... Pobieranie...