Owocem prawdziwej adoracji jest ewangelizacja

Na ewangelizację, jako na owoc prawdziwej, autentycznej adoracji Najświętszego Sakramentu wskazał abp Stanisław Gądecki podczas inauguracji kaplicy Wieczystej Adoracji w kolegiacie w Środzie Wlkp.

Przy tej okazji wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że pierwsza kaplica Wieczystej Adoracji na terenie archidiecezji poznańskiej, a jednocześnie jedna z pierwszych w Polsce, powstała w 1937 r. w farze poznańskiej. Była ona owocem odbywającego się w tym czasie w stolicy Wielkopolski Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla.

„Dzisiaj kontynuujemy tę tradycję w przekonaniu, że celebracja i adoracja Eucharystii znajdują się u źródła wszelkich form świętości” – zaznaczył abp. Gądecki dodając, że „celebracja i adoracja Eucharystii pozwalają nam przybliżyć się do miłości Boga i przylgnąć do Niego osobiście, aż do zjednoczenia z umiłowanym Panem”.

Kaznodzieja wyjaśnił też, że adoracja Chrystusa w postaci Eucharystycznej jest stanięciem przed Bogiem twarzą w twarz, czyli „szczerą i otwartą rozmową, w której człowiek nie ma tajemnic przed Bogiem”.

Abp Gądecki zaznaczył przy tym, że autentyczna adoracja nie polega na wymienianiu Bogu wszystkich swoich potrzeb, ale na uwierzeniu w to, że „Bóg żywi wobec nas zamiary pełne dobroci i miłości, że myśli o naszym życiu, zbawieniu i szczęściu”. Podczas prawdziwej adoracji człowiek nie zatrzymuje się też tylko na sobie, lecz przeciwnie, jej owocem jest „zwrócenie się do innych z ewangelizacją”.

Natomiast dziękując parafianom i ich proboszczowi za stworzenie nowego ośrodka wieczystej adoracji w archidiecezji poznańskiej, metropolita wyraził pragnienie, aby służył on nie tylko pojedynczym osobom, ale również grupom i stowarzyszeniom kościelnym z parafii, całego miasta i dekanatu średzkiego.

„Trzeba też, aby powstały stowarzyszenia wiernych, które podejmą praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu stając się zaczynem kontemplacji dla całej okolicy” – zauważył abp Gądecki.

Obecnie na terenie archidiecezji poznańskiej znajduje się osiemnaście kaplic Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu usytuowanych w kościołach parafialnych oraz dwie w kościołach zakonnych.

Kolegiata w Środzie Wlkp., w której została utworzona dwudziesta kaplica Wieczystej Adoracji w archidiecezji poznańskiej, została wzniesiona na początku XV w. w stylu gotyckim, a jej fundatorem był król Władysław Jagiełło. Obecnie ta zabytkowa świątynia posiadająca renesansowe wyposażenie wnętrza, jest perłą architektoniczną Wielkopolski.

«« | « | 1 | » | »»
« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama