Refleksja na dziś

Poniedziałek 26 kwietnia 2010

Czytania » Głos Jego znają

Ulotka na elektronowych organach zapewnia, że dobrane komputerowo brzmienie idealnie odtwarza dźwięk prawdziwego instrumentu; etykieta na koszuli daje gwarancję, że w dotyku poczujemy delikatność prawdziwej bawełny; kwiaty plastikowe w wazonie zawsze wyglądać będą jak świeże; jogurt z hipermarketu ma smak identyczny z naturalnym; nawet pieczywo ze sztucznej mąki ma zapach świeżego chleba. Wszystko mami i kusi, wpajając przekonanie o wyższości podróbek nad prawdziwym towarem. A może nie musi już mamić i kusić, i wpajać przekonania, bo przestaliśmy odróżniać realne od fikcji, prawdę od fałszu, smaki i barwy, twierdząc że to nawet lepiej, bo łatwiej, taniej i prościej. Zamiast ćwiczenia ręki do gry na instrumencie wystarczy dyskietka; nie trzeba męczyć się z prasowaniem koszuli; i wody nikt nie musi zmieniać w wazonie; i jogurt dłużej postoi w lodówce; a chleb i tak świeży kupuje się codziennie. Stąd już tylko krok do flirtu udającego miłość, półsłówek zamiast prawdziwego dialogu, zapewniającej o permanentnym braku czasu kolejnej wiadomości tekstowej (wiesz dobrze, że to kłamstwo) i obrzędowości pełnej emocji, ale zupełnie wypranej z obecności żywego Jezusa. Miłe to i przyjemne. Bo życie w wersji light i Jezus w wersji light nie męczy. Zawsze z górki, bez potu i wysiłku, konieczności myślenia i podejmowania decyzji, z pominięciem wątków drażliwych i kontrowersyjnych. A wtedy już lepiej nie wiedzieć, że ta podróbka, życie i Jezus light, to obcy i złodziej, i rozbójnik… Nie ważne, że szkodzi. Ważne, że miły w dotyku.

Jezu, Dobry Pasterzu, w świecie pełnym iluzji daj mi poznać Twoje prawdziwe oblicze. Daj mi usłyszeć Twój głos. „Ześlij światłość i wierność swoją, niech one mnie wiodą. Niech mnie zaprowadzą na Twą górę świętą i do Twoich przybytków."

 

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski

Poniedziałek, 4. tydzień wielkanocny

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 renata155 26.04.2010 13:33
e tam..to mija..prędzej czy później przychodzi zmierzenie z rzeczywistością,nie da się całe życie tkwić w ułudzie,i na pół gwizdka--jasne im później to zmierzenie,tym trudniej..wszystko runie..kolory tracą barwę,to co "lekkie" powszednieje i mdli..to co zgromadzone ,pokazuje swoją tandetność..to co osiągnięte,mija się z prawdziwą potrzebą..zewnętrzność się ściera,i odkrywa pustkę--a człek siedzi gołym tyłkiem na zimnej twardej ziemi,i jest w szoku że nawet śladu fundamentów nie postawił (nawet nie uwzględnił ich w projekcie).
Rozczarowanie,rozgoryczenie,dezorientacja..40tka na karku,a przecież lata mijały,dni mijały,każdy dzień coś ze sobą przynosił,przyjaźń,małżeństwo,dzieci,plany,dążenia..to jest realność,tego się nie wyrzuci,nie zastąpi czymś nowym...na tych zgliszczach,pośród nich przychodzi czas na zmierzenie z rzeczywistością..na odróżnienie realu od fikcji--pytanie ,czy nie za dużo fikcji?..czy rzeczywistość ma jeszcze szansę ? i czy nie za późno na fundamenty?
0 Ola 26.04.2010 12:29
Odpowiedzialność - słowo, przed którym wielu się lęka. Chrystus jest odpowiedzialny za swoje owce. Czyni to, co każe mu Ojciec. Stawia wymagania. Ale też kocha. Miłość oznacza ciągłe wymagania i odpowiedzialność. A czy miłość dzisiejszych czasów jest odpowiedzialna? czy stawia wymagania? A może jest na odwrót - ciesz się życiem, kochaj, ale też nie wysilaj się. Połknij jakąś tabletkę, nie podejmuj trudu. Przecież tak jest łatwiej. A odpowiedzialności nie da się wymazać, ona i tak w końcu się odezwie, tylko może już ze zdwojoną siłą. Chrystus upomni się o swoją owcę. Nie można uciec przed odpowiedzialnością. Czy więc dzisiejszy świat nie okrada Nas z odpowiedzialności pojedynczego dnia, pojedynczych zachować? Czy nie jest jak złodziej, który tworzy ułudę szczęścia, po czym człowiek uzmysławia sobie, że z czegoś jednak został okradziony, czegoś pozbawiony?

Abyśmy podejmowali odpowiedzialność na bieżąco, codziennie, nigdy nie zostawiali miłości, tej prawdziwej, "na później". Bądźmy czujni.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Czerwiec 2021
N P W Ś C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Pobieranie... Pobieranie...