Refleksja na dziś

Wtorek 26 października 2010

Czytania » Posłuszni...

Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej. [Ef 5,21]

Królestwo Boże zaczyna się zawsze od posłuszeństwa, od poddaństwa. Najważniejsze, by być poddanym woli Boga, by to Jemu zawsze być posłusznym. Ale w życiu wchodzimy też w relacje z drugim człowiekiem i trzeba pamiętać o tym, że i one nie mogą być wolne od ducha posłuszeństwa: w rodzinach, w szkole, w pracy.

Apostoł Paweł wskazuje w dzisiejszym czytaniu, jak powinny wyglądać relacje między małżonkami. Żony mają być poddane swym mężom jak Panu, a mężowi winni miłować swoje żony tak jak Chrystus umiłował swój Kościół – aż do oddania za nie swego życia.

Wiele kobiet oburza się na tego ducha posłuszeństwa, którym powinny się kierować wobec męża. Może nie dostrzegają, że w tym oburzeniu pobrzmiewa echo buntu szatana, który nie chciał służyć człowiekowi. Może nie widzą, że demonstrując swoje oburzenie, w ten sposób świadczą przeciwko własnym mężom: że nie są oni godni ich posłuszeństwa. Kobieta okazuje w ten sposób swój głęboki lęk przed zaufaniem aż do końca temu mężczyźnie, którego kiedyś wybrała i pokochała.

Jeżeli więc nie potrafi zaufać aż do bycia posłuszną człowiekowi, którego kocha, który ją kocha i stara się tę miłość jak najlepiej okazywać, to jak zaufa Bogu, którego nie widzi i którego działania często nie rozumie, gdyż Jego drogi nie są drogami ludzkimi?

Wprowadzanie Królestwa Bożego na ziemi nie jest łatwe. Posłuszeństwo nie jest łatwe. Ale kto się boi Pana, to tak jak człowiek siejący ziarno gorczycy czy kobieta zakwaszająca ciasto, musi zdecydować się na pierwszy gest: posadzenie ziarna lub włożenie zaczynu do mąki, tj. powoli, może najpierw w drobnych sprawach, kobieta powinna zacząć być posłuszna mężowi, a mąż w ich wspólnym życiu musi uczyć się być tak posłusznym Ojcu, jak Jezus – aż do Ogrójca, aż na krzyż.

Przeczytaj komentarze | 8 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

2 Alina 27.10.2010 17:57
Oczywiście żona powinna być posłuszna mężowi, ale tylko wtedy jeśli on jest posłuszny Bogu, jeśli stara się być Jemu wierny i szuka Jego woli, inaczej mąż może stać się dla żony bożkiem, nawet nie tylko może, bo z pewnością nim się stanie.
0 elka 27.10.2010 07:26
szkoda, że teksty czyta się wybiórczo :(
przecież piszący od razu na wstępie zaznaczył: "Królestwo Boże zaczyna się zawsze od posłuszeństwa, od poddaństwa. Najważniejsze, by być poddanym woli Boga, by to Jemu zawsze być posłusznym."

Bóg ma być zawsze na pierwszym miejscu, także w kwestii posłuszeństwa - ale moim zdaniem - to posłuszeństwo Bogu realizuje się też poprzez posłuszeństwo człowiekowi
1 klara 26.10.2010 22:12
Jeżeli mąż zmusza żonę do antykoncepcji, niegodziwego współżycia czy jeszcze jakichś czynności sprzeciwiających się jej godności też winna mu posłuszeństwo?
Czy jeżeli nie wszystkie słabości przed ślubem odkryła, to z tego powodu nie ma prawa do sprzeciwu?
Powinna sobie pluć w brodę, że nie spostrzegła ich przed ślubem i słuchać głupawych argumentów, że przecież wiedziała za kogo wychodzi za mąż, więc teraz ma, co chciała? Tyle, że czasem trudne sytuacje życiowe, porażki zawodowe, choroba mogą kogoś zmienić lub dopiero odkryć, co w człowieku siedzi.
6 Katarzyna 26.10.2010 14:53
Czytając św. Pawła pamiętajmy, że wyrósł w konkretnym środowisku kulturowym. Kto wie jakie słowa kierowałby dziś do nas? o posłuszeństwie? może. wzajemnym szacunku małżonków? Nie widzę trudności w posłuszeństwie wobec Boga. Nakaz posłuszeństwa żony wobec męża przy jednoczesnym barku takiego samego nakazu posłuszeństwa męża wobec żony odczytuję jako wynik wpływu środowiska.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Czerwiec 2021
N P W Ś C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Pobieranie... Pobieranie...