Refleksja na dziś

Środa 27 października 2010

Czytania » Posłuszni (2)

Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. [Łk 13,24]

Chcielibyśmy być zbawieni, czyli żyć wiecznie, bez trosk i smutków, bez łez i cierpienia. W obecności samego Boga, który jest Miłością. Ta wizja jest tak piękna, że dla nas aż nierzeczywista i bardzo odległa. Wydaje nam się, że aby być zbawionym trzeba dokonywać niesamowitych czynów, posuwać się do heroizmu w swoim życiu w każdym momencie. A przecież znamy własne słabości, małości, drobne i wielkie niewierności i wiemy, że na heroizm nas nie stać. Takie patrzenie powoduje, że poprzestajemy na minimalizmie: niedzielnej Mszy świętej, słuchaniu Słowa Bożego, czasem zastanawianiu się nad Nim. Pilnujemy gorliwie moralności własnych uczynków.

Tylko że to nie wystarczy, by być człowiekiem zbawionym. Na pytanie o to, kto będzie zbawiony, Jezus odpowiada że ten, kto postępuje sprawiedliwie. A Apostoł Paweł wskazuje, że sprawiedliwość związana jest z posłuszeństwem: dzieci wobec rodziców, niewolników/pracowników wobec panów/przełożonych.

Posłusznym można być jedynie wtedy, gdy człowiek postępuje w prostocie serca i wykonuje polecenia nie dla uzyskania pochwały, nie dla podwyżki czy zabłyśnięcia, ani nie ze strachu i obawy przed karami bądź naganą i zwolnieniem z pracy. Wszystko, co robi, robi ze względu na Boga: czy to ugotowanie obiadu, czy spowiadanie, czy cierpliwe wykonywanie najbardziej nużących i rutynowych czynności. Człowiek jest posłuszny drugiemu człowiekowi, bo wie, że ostatecznie zawsze jest poddanym Boga.

Wchodzenie przez ciasne drzwi to nic innego, jak stawanie się coraz bardziej człowiekiem posłusznym – co nie znaczy jednak, że bezwolnym i spolegliwym dla „świętego” spokoju. Jezus był najbardziej posłusznym człowiekiem na ziemi, a przecież nikt nie może o Nim powiedzieć, że był człowiekiem nie mającym własnego zdania czy biernie wykonującym czyjeś polecenia.

Tylko że wszystko ma swój czas: kiedy Jezus miał 12 lat, odstąpił od nauczania w świątyni, wrócił do Nazaretu i był poddany swoim rodzicom. Kiedy jednak stał się dorosłym mężczyzną, nie porzucił głoszenia Bożego słowa dlatego, że przyszli Jego krewni wraz z Matką i chcieli z Nim rozmawiać.

Bo dopiero, gdy człowiek w odpowiednim czasie potrafi być posłuszny ludziom, umie być posłuszny Bogu.

Przeczytaj komentarze | 5 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

3 Alina 27.10.2010 18:15
Posłuszeństwo jest wypadkową miłości i zaufania. Jeśli wierzę, że Bóg mnie kocha, że nic nie dzieje się bez Jego woli, nawet to co trudne, czy bolesne...
Być posłusznym Bogu, to przede wszystkim najpierw przyjąć w zaufaniu wszystko co nas spotyka, dziękując Bogu za wszystko, bo wszystko jest łaską, gdyż ma nas do Niego zbliżyć i zjednoczyć na wieczność.
1 jak 27.10.2010 12:09
Dopuszczalne są oba znaczenia tego słowa:

spolegliwy
1. «taki, który wzbudza zaufanie i można na nim polegać»
2. pot. «taki, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym»
5 Estera 27.10.2010 11:27

"Pan podtrzymuje wszystkich, którzy upadają,
i podnosi wszystkich zgnębionych."

Ps 145,10-11.12-13ab.13cd-14

Posłuszeństwo Bogu prowadzi do przyjęcia Jego woli.
W miłości, dokonujemy w swoim sumieniu wyborów.

Tak więc od stopnia miłości Bożej, jesteśmy w dyspozycji do czynienia dobra większego lub mniejszego na miarę naszych sił.

Jezus był posłuszny Ojcu, do końca Go umiłował.

Dlatego czasem nie rozumiemy, dlaczego właśnie TAK? Próba miłości Jemu.

Wiem jedno,że miłując Boga prowadzeni jesteśmy do pokory poprzez trudne sytuacje, a posłuszeństwo Jemu owocuje w radości ducha.
Stajemy się coraz bardziej wolni i niezależni od względów ludzkich.

Tak rozumiem posłuszeństwo Bogu.
3 Łukasz 27.10.2010 09:41

Bardzo dobry i potrzebny (przynajmniej mnie) komentarz. Jak jednak może być mylące błędne użycie słowa. Człowiek spolegliwy to człowiek, na którym można zawsze polegać (jak Zawisza Czarny), a nie człowiek uległy. Jak więc rozumiec zwrot z komentarza  "spolegliwy dla świętego spokoju" ?

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Maj 2021
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Pobieranie... Pobieranie...