Tiatyra - wzrastanie w wierze

Wytrwałość - bez niej nie ostoi się żadna inna cnota.

"Znam twoje czyny, miłość, wiarę, posługę i twoją wytrwałość,
i czyny twoje ostatnie liczniejsze od pierwszych."
(Ap 2,19)

 

Nadawca listów w Apokalipsie uczy nas, jak patrzeć na świat i na siebie nawzajem: najpierw należy dostrzec dobro i za nie pochwalić. Człowiek, by umacniał się w dobrym, musi mieć świadomość, że jego starania i wysiłki są widoczne. To dodaje mu mocy i siły do dalszej wytrwałej walki lub pracy.

Jeśli najpierw kogoś pochwalę za to, co rzeczywiście jest wartościowe w jego życiu, w jego działaniu, ktoś taki nie odrzuci potem słowa upomnienia, zwrócenia uwagi. Będzie w nim ufność, że skoro dostrzeżono w nim dobro, to zwrócenie uwagi na zło, grzech ma jedynie pomóc we wzrastaniu.

Św. Jan wskazuje chrześcijanom w Tiatyrze, że zna ich czyny, a jako pierwszą cnotę w ich życiu wymienia miłość.

Miłość w życiu chrześcijanina ma być zawsze najważniejsza: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał” – wołał św. Paweł do Koryntian (1 Kor 13,1-3)

Miłość jest pierwsza w katalogu cnót u św. Pawła i w Ewangelii wg św. Jana, w jego listach i Apokalipsie.

Oprócz niej św. Jan chwali chrześcijan w Tiatyrze za ich wiarę i wytrwałość. Tak mało się ceni cnotę wytrwałości. A przecież bez niej nie ostoi się żadna inna cnota, a w człowieku nawet największy zapał szybko zgaśnie. Tu jednak chrześcijanie są chwaleni za swoją wytrwałość, która zaowocowała w życiu tej małej wspólnoty w taki sposób, że ich czyny ostatnie są liczniejsze od pierwszych.

Innym kościołom Apostoł mówi w listach, że ich pierwotna gorliwość osłabła. Trudno jest być wiernym i gorliwym uczniem Jezusa w środowisku pogańskich znajomych, handlarzy, kupców czy rzemieślników. A jednak chrześcijanie w Tiatyrze pokazują, że i w takich warunkach można zachować i rozwijać swoją tożsamość.

Nie dzieje się to jednak samo z siebie, ale wymaga od człowieka jasnego opowiedzenia się przeciwko złu bałwochwalstwa czy wróżbiarstwa i szukaniu pomocy i ratunku jedynie w Bogu.


 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WIELKI POST

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Mariola_C
  18.03.2012 01:00
  Ja bym powiedziała: ‘Miłość - bez niej nie ostoi sie żadna inna cnota.' Miłość sprawia, że widzimy dobre strony życia, ludzi, ich zalety i chętnie chwalimy. Bez miłości - krytyka przychodzi jako pierwsza, a czasem jedyna !
  Miłość ożywia nas, daje siły do życia i działania, daje radość życia.
  Kochając stać nas na wytrwałość, cierpliwość, czasem nadludzki wysiłek.
  Dla mnie miłość i wiara rozwijają sie niejako razem. Jedna wspiera drugą, ale inne cnoty widzę jako ich następstwa. Jeśli kochasz, wytrwałość to normalność, czas nie dłuży się, a trudy nie są trudami. Miłość daje ci odwagę i stałość działania. Chcesz tak żyć i daje ci to szczęście.
  Tak jest z miłością człowieka do drugiego człowieka, ale i człowieka do Boga. Ale co zrobić, by mieć i rozwijać taką miłość i wiarę ? Widzę tylko jedno wyjście: przyjrzeć się miłości Boga do człowieka i odebrać ją osobiście do siebie, poczuć ‘na własnej skórze’. Nic przecież przez to nie stracisz, a zyskać możesz … sam zresztą zobaczysz, co !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Czerwiec 2018
  N P W Ś C P S
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie...