Papież: Naśladujmy Maryję i św. Elżbietę

"W okresie Bożego Narodzenia naśladujmy Maryję, odwiedzając tych, którzy przeżywają trudności, szczególnie chorych, więźniów, osoby starsze i dzieci. Naśladujmy także Elżbietę, która przyjmuje gościa, jak samego Boga" - zachęcał Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Spotkanie Elżbiety z Maryją, o którym słyszymy w ewangelii dzisiejszej niedzieli, to spotkanie Starego i Nowego Testamentu, Izraela z Mesjaszem. Mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański Benedykt XVI. Poruszenie radości Jana w łonie matki Elżbiety oznacza spełnienie oczekiwania: Bóg nawiedza swój lud, a bezpłodna starość przemienia się w płodność.

Jak zwrócił uwagę Papież, Elżbieta używa wobec Maryi zwrotu „Błogosławiona między niewiastami”, zastosowanego w Starym Testamencie wobec dwóch kobiet-wojowniczek wyzwalających Izraela: Jael i Judyty. Z kolei wspomnienie o radości Jana stanowi aluzję do ekstatycznego tańca Dawida wokół Arki Przymierza wjeżdżającej do Jerozolimy. Jan podskakuje z radości przed Maryją, Arką Nowego Przymierza, która niesie w sobie Jezusa, Syna Bożego, co stał się człowiekiem.

„Scena Nawiedzenia wyraża także piękno gościny: gdzie jest wzajemna akceptacja, słuchanie, darowanie miejsca dla drugiego, tam jest Bóg i radość, która od Niego pochodzi – mówił Papież. – Naśladujmy Maryję w czasie Bożego Narodzenia, odwiedzając tych, którzy przeżywają trudności, w szczególności chorych, uwięzionych, starszych i dzieci. Naśladujmy także Elżbietę, która przyjmuje gościa jak samego Boga: bez pragnienia nie poznamy nigdy Pana. Bez czekania nie spotkamy Go, bez szukania Go nie znajdziemy. Z taką samą radością jak Maryja, która udaje się w pośpiechu do Elżbiety, także i my wyjdźmy naprzeciw Panu, który przychodzi. Módlmy się, aby wszyscy ludzie szukali Pana, odkrywając, że to sam Bóg jako pierwszy wychodzi nam na spotkanie. Maryi, Arce Nowego i Wiecznego Przymierza, powierzamy nasze serca, aby stały się godne przyjąć nawiedzenie Pana w tajemnicy Bożego Narodzenia”.

Tekst papieskiego rozważania na następnej stronie

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Gość
  23.12.2012 13:47
  A czy wchodziliście już na nieoficjalną stronę Roku Wiary? Jak nie to zachęcam do jej odwiedzania. Dużo tam ciekawych rzeczy. www.rokwiary.tk
 • gut
  23.12.2012 20:20

  Piękna ta treść. Właśnie na TV. Trwam oglądałem, Rozmowy Niedokończone o tematyce Bożego Narodzenia w kontekście treść Benedykta XVI gośćmi byli wyśmienici kapłani ks. prof. Henryk Witczyk i ks.dr.Marcin Kowalski - ten program był przecudny aż żal, że się skończył.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Czerwiec 2018
  N P W Ś C P S
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie...