Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Arcybiskup Walencji kard. Antonio Cañizares zapowiedział, że wkrótce obchodzony będzie Rok Święty legendarnego Kielicha z Ostatniej Wieczerzy. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w katedrze Matki Bożej w Walencji w czwartek 29 października 2015 r.
Kard. Cañizares podkreślił, że celem Roku Świętego jest uświadomienie znaczenia katolickiej Eucharystii.
Rok Święty w Walencji ogłaszany jest co pięć lat. Relikwie czczone w tamtejszej katedrze, to – według długowiecznej tradycji chrześcijańskiej – z wielkim prawdopodobieństwem kielich używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Tradycja mówi, że kielich, który przywiózł do Rzymu św. Paweł Apostoł, był przechowywany przez papieża Sykstusa II (257-258). W czasach prześladowania chrześcijan jego diakon, św. Wawrzyniec miał przewieźć relikwię do miasta Huesca. Wczasach islamskiej okupacji Hiszpanii Kielich był ukryty w Pirenejach.
W 1399 r. relikwie dostały się w posiadanie króla Alfonsa V Aragońskiego, który przechowywał je w Saragossie, a następnie w Barcelonie i w Walencji. Obecność Świętego Kielicha w walenckiej katedrze udowodniona jest od 1437 r. Dla ochrony przed wojskami Napoleona był przewożony w różne miejsca, ostatecznie w 1916 r. umieszczono go w dawnej sali kapituły. Do dziś pozostaje w tym miejscu, przebudowanym jako boczna kaplica katedry.
Kielicha tego używali do sprawowania Mszy św. podczas swych wizyt w Walencji św. Jan Paweł II 8 listopada 1982 r. i Benedykt XVI 8 lipca 2006 r.
Święty Kielich (od starohiszpańskiego „grial” – kubek, znany też jako święty Graal) – to puchar wykonany z agatu w egipskiej Aleksandrii pochodzący z lat 100-50 przed Chrystusem. W średniowieczu miał jeszcze podstawę z onyksu, połączoną z kielichem złotem zdobionym perłami i kamieniami szlachetnymi.
Katedra Matki Bożej w Walencji została poświęcona w 1238 r. Zbudowano ją na miejscu dawnego meczetu, który z kolei stał w miejscu dawnej katedry gockiej.