Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Kalendarium wydarzeń kończących Rok Miłosierdzia podał dziś w Rzymie abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
Najbliższy weekend (5-6 listopada) to Jubileusz Więźniów. Weźmie w nim udział ponad tysiąc osób, m.in grupa więźniów z Hiszpanii, osoby różnych narodowości przebywające w więzieniach na terenie Włoszech, więźniowie przebywający na przepustkach lub pracujący poza więzieniem w ramach resocjalizacji. W sobotę 5 listopada w kościołach jubileuszowych będzie możliwość spowiedzi świętej, odbędzie się także pielgrzymka do Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra. W niedzielę o godzinie 10:00 zaplanowano Mszę świętą z udziałem papieża Franciszka, po niej będzie okazja do wysłuchania świadectw. Wśród nich będzie świadectwo więźnia, który podczas odbywania kary nawrócił się i między nim i jego ofiarą doszło do pojednania, świadectwo brata zamordowanej ofiary, który stał się narzędziem miłosierdzia i przebaczenia, świadectwo małoletniego który odbywa karę i policjanta pracującego w oddziałach penitencjarnych, który ma codzienny kontakt z osadzonymi.
Usłyszymy o ich życiowym doświadczeniu - wyjaśniał abp Fisichella – i zrozumiemy, że zagadnienie miłosierdzia to nie jest teoria, ale prawdziwe, codzienne działanie, które często stanowi faktyczne wyzwanie egzystencjalne.
Kolejny weekend to Jubileusz Osób Socjalnie Wykluczonych – tych, którzy z różnych przyczyn, począwszy od ekonomicznych, przez chorobowe po samotność i brak rodziny znaleźli się na marginesie społeczeństwa, nie posiadając ani domu ani swojego miejsca życia. To ludzie – jak mówił abp Fisichella – których spotykamy codziennie, których nie chcemy widzieć, od których się odwracamy. Oczekuje się około 6 tysięcy uczestników z różnych krajów: Francji, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Holandii, Włoch, Słowacji, Chorwacji i Szwajcarii.
Pomysł tego spotkania zrodził się w stowarzyszeniu Fratello, które zajmuje się organizowaniem wydarzeń dla osób wykluczonych. W Rzymie wspiera je m.in. Wspólnota św. Idziego, której przedstawiciel Carlo Santoro mówi dla Radia Watykańskiego o niezwykłości tej inicjatywy.
„Już sam fakt, że Papież nazwał bezdomnych uprzywilejowanymi, mógł się wydać czymś niezwykłym. A jednak oni rzeczywiście nimi są. Uderzyło mnie także i to, co Franciszek często mówił o miłosierdziu, że właśnie ono przywraca im godność. Często powtarza on: odwagi, nie jesteście odrzuceni. I mówi to także do tych, którzy czują się osamotnieni, opuszczeni: możecie rozpocząć od nowa, aby nie popaść w rozpacz – mówi Radiu Watykańskiemu Carlo Santoro. - Dla wszystkich nas, ale także i dla biednych, to okazja, aby na nowo zacząć żyć nadzieją, gdyż Papież nie zachęca do płaczu nad sobą, ale do tego, by się nie poddawać i być bardziej braćmi, bardziej otwartymi na tych, którzy cierpią. Nikt nie jest na tyle biedny, aby nie mógł pomóc innemu biednemu. Także i my staramy się żyć w ten sposób i tego ducha przekazać tym, którzy żyją na ulicy i często nie mają nic, ale każdy z nich może dać wiele nam i tym, którzy są w jeszcze gorszej sytuacji, niż oni. To także przesłanie radości”.
Program jubileuszu jest intensywny. W piątek o 11:30 zaplanowano spotkanie z papieżem w Auli Pawła VI. Ojciec Święty wysłucha ich świadectw, będzie też czas na spotkanie. W sobotę od godziny 10:00 w różnych kościołach Rzymu, podzielonych według języków, będzie można wysłuchać świadectw. Polacy spotkają się w kościele św. Jana Chrzciciela z Florencji. Po południu (o 17:00) w Bazylice św. Pawła za Murami rozpoczną się uroczystości wigilii Jubileuszu. Poprzedzi je krótka pielgrzymka do Drzwi Świętych. Jubileusz zakończy Msza święta na Placu św. Piotra w niedzielę o godzinie 10:00.
Niedziela 13 listopada będzie także dniem zamknięcia Drzwi Świętych w Kościołach Jubileuszowych całego świata oraz w trzech bazylikach papieskich w Rzymie: o 17:00 u św. Pawła za Murami, o 17:30 w Bazylice św. Jana na Lateranie i o 18:00 w Bazylice S. Maria Maggiore.
Oficjalna strona Jubileuszu podaje, że do końca października w rzymskich wydarzeniach Roku Jubileuszowego uczestniczyło blisko 20 mln (19 797 652) osób.