W sprawach liturgii zabiera głos Stolica Apostolska, mówią biskupi i księża, na jej temat wypowiadają się teologowie. Rzadko natomiast można usłyszeć i przeczytać refleksje świec-kiego. W adwentowej edycji „Miłośnika Eucharystii” wyłowiliśmy kogoś, kto liturgią jest zafascynowany, czuje się za nią odpowiedzialny i potrafi na jej temat pięknie pisać.
Śpiew Orędzia paschalnego ( Exsultet).
Śpiewający Exsultet powinien mieć swój pulpit i mikrofon, najlepiej umieszczony przed paschałem. Po ustawieniu paschału można okadzić księgę i paschał. Zasadniczo śpiew orędzia paschalnego należy do diakona lub ewentualnie prezbitera.. Gdy jest taka ko-nieczność orędzie wielkanocne może wyśpiewać kantor świecki, nie prosi on wtedy o błogosławieństwo i nie okadza paschału (czyni to główny celebrans) W tekście formy dłuższej Orędzia opuszcza słowa od „ A zatem proszę was.......aż do ... „Pan z wami” włącznie. Przy użyciu formy krótszej pomija tylko „Pan z wami”.
Liturgia Słowa
„Stół Słowa Bożego jest dziś bogato zastawiony i trzeba z tego korzystać. „Czytania Pi-sma świętego stanowią drugą część Wigilii. Opisują one sławne dzieła Historii Zbawie-nia. W ten sposób Kościół „poczynając od Mojżesza i wszystkich proroków” wyjaśnia paschalne misterium Chrystusa. Dlatego wszędzie tam, gdzie to będzie możliwe, niech bę-dą wykonywane wszystkie czytania, aby koniecznie była zachowana pewna długość wyni-kająca z natury Wigilii Paschalnej” (List 85.) Po każdym czytaniu jest śpiewany psalm. Warto zadbać, aby lektorzy i psalmiści wykonywali tylko jedno czytanie lub psalm .W ostateczności , gdy brak kantorów część muzyczną może wykonać organista Jak powie-dziano wyżej potrzeba odpowiednio wcześniejszego rozpoczęcia przygotowań do tych ce-lebracji. Dotyczy to zwłaszcza śpiewów.
Tak samo lektorzy, oprócz przygotowania technicznego w wyraźnym i głośnym czytaniu, powinni otrzymać katechezę biblijną, wyjaśniającą czytania.
Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu z Księgi Ezechiela, psalmie po nim oraz mo-dlitwie, która potem następuje Celebrans intonuje hymn Chwała na wysokości Bogu. Od-zywają się wszystkie dzwony i dzwonki, organy znowu grają. Od Paschału zapalamy świece na ołtarzu .
Po czytaniu z Listu Św. Pawła do Rzymian śpiewane jest uroczyste Alleluja i Ps. 118 (117) Ponieważ jest to liturgia Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego zalecana jest homi-lia i nie należy z niej rezygnować zasłaniając się długością celebracji.
Poświęcenie wody chrzcielnej
Wodę chrzcielną błogosławi się w kościołach parafialnych, gdzie w ciągu roku sprawowany będzie Sakrament Chrztu:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |