Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Garść uwag do czytań na mszę wigilii Bożego Narodzenia z cyklu „Biblijne konteksty”.
2. Kontekst drugiego czytania Dz 13, 16-17. 22-25
Czytanie to wzięto z Dziejów Apostolskich. To fragment mowy św. Pawła w synagodze w Antiochii Pizydyjskiej. Paweł wyjaśnia zgromadzonym tam Żydom, że oto właśnie spełniły się zapowiedzi proroków. Że nadszedł oczekiwany Mesjasz. Całe przemówienie jest bardzo ciekawe, bo jest streszczeniem całej historii Izraela i pokazuje, że pewne zapowiedzi proroków doczekały się spełnienia dopiero w Jezusie Chrystusie. Jednocześnie Paweł odwołuje się tu do konkretnych wydarzeń z życia Jezusa, które mają uprawomocnić jego interpretację tego co się stało. Jeśli jako czytanie w wigilię Bożego Narodzenia wybrano tylko jego fragment to zapewne dlatego, żeby pokazać, że Bóg ciągle realizuje swój plan zbawienia, a swoje apogeum osiągnął on, gdy na świat przyszedł Boży Syn, Jezus Chrystus. Ale cała ta mowa jest znacznie ciekawsza, więc przytoczmy ją w całości. Tekst czytania – pogrubioną czcionką.
Wstał więc Paweł i skinąwszy ręką, przemówił: «Słuchajcie, Izraelici i wy, którzy boicie się Boga! Bóg tego ludu izraelskiego wybrał ojców naszych i wywyższył lud na obczyźnie w ziemi egipskiej i wyprowadził go z niej mocnym ramieniem. Mniej więcej przez czterdzieści lat znosił cierpliwie ich obyczaje na pustyni. I wytępiwszy siedem szczepów w ziemi Kanaan oddał im ziemię ich w dziedzictwo, mniej więcej po czterystu pięćdziesięciu latach. I potem dał im sędziów aż do proroka Samuela. Później poprosili o króla, i dał im Bóg na lat czterdzieści Saula, syna Kisza z pokolenia Beniamina. Gdy zaś jego odrzucił, powołał na ich króla Dawida, o którym też dał świadectwo w słowach: Znalazłem Dawida, syna Jessego, człowieka po mojej myśli, który we wszystkim wypełni moją wolę.
Z jego to potomstwa, stosownie do obietnicy, wyprowadził Bóg Izraelowi Zbawiciela Jezusa. Przed Jego przyjściem Jan głosił chrzest nawrócenia całemu ludowi izraelskiemu.
Bracia, synowie rodu Abrahama, i ci spośród was, którzy się boją Boga! Nam została przekazana nauka o tym zbawieniu, bo mieszkańcy Jerozolimy i ich zwierzchnicy nie uznali Go, i potępiając Go wypełnili głosy Proroków, odczytywane co szabat. Chociaż nie znaleźli w Nim żadnej winy zasługującej na śmierć, zażądali od Piłata, aby Go stracił.
Ty jesteś moim Synem,
Jam Ciebie dziś zrodził.
A [to], że Go wskrzesił z martwych i że nie miał już nigdy ulec rozkładowi, tak wyraził:
Wypełnię wierne, święte sprawy Dawida.
Dlatego i w innym miejscu mówi:
Nie dozwolisz, aby Twój Święty uległ skażeniu.
Dawid jednak, zasłużywszy się swemu pokoleniu, zasnął z woli Bożej i został złożony u boku swych przodków i uległ skażeniu. Lecz nie uległ skażeniu Ten, którego Bóg wskrzesił. Niech więc będzie wam wiadomo, bracia, że zwiastuje się wam odpuszczenie grzechów przez Niego: Każdy, kto uwierzy, jest przez Niego usprawiedliwiony ze wszystkich [grzechów], z których nie mogliście zostać usprawiedliwieni w Prawie Mojżeszowym.
Baczcie więc, aby nie sprawdziły się na was słowa Proroków:
Patrzcie, szydercy, zdumiewajcie się i odejdźcie,
bo za dni waszych dokonuję dzieła,
dzieła, któremu byście nie uwierzyli,
gdyby wam ktoś o nim mówił».
Ciekawy wywód, prawda? Może nas, mało obeznanych z historią Izraela trochę nużyć, ale dla tych, dla których przeszłość narodu i jego oczekiwania były całym życiem, musiało to być bardzo mocne. Nie wchodząc w szczegóły i uwypuklając zwłaszcza te fragmenty mowy Pawła, które zostały wzięte do owego drugiego czytania Mszy wigilii Bożego Narodzenia trzeba powiedzieć, że przesłanie tekstu jest jasne, a streścić je można chyba w dwóch punktach
Niech tyle wystarczy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |