Serwis o rycie mediolańskim

Czym są parury i dlaczego w rycie mediolańskim diakon zakłada stułę na dalmatykę? Odpowiedź na te i inne pytania będzie można znaleźć w nowym cyklu artykułów na stronie mediolanski.pl – pierwszym w Polsce portalu informacyjnym o rycie ambrozjańskim.

Nowy cykl artykułów

To już drugi tak szeroki cykl artykułów, który ukaże się w serwisie mediolanski.pl. Wcześniejszy dotyczył kolorów liturgicznych. Teraz tematem przewodnim będą paramenta liturgiczne tj. szaty, które są wykorzystywane podczas sprawowania Mszy świętej.

Planowanych jest dziewięć obszernych artykułów, które będą przedstawiać różnice w wykorzystaniu takich paramentów jak: sutanny, humerały, krzyże pektoralne, dalmatyki, mitry, ferule czy rokiety. Zostaną także wyjaśnione zagadki np. czym są mediolańskie parury oraz dlaczego biskupi używali dodatkowej „stuły”.

Kościół podobny jest do drzewa. Chrystus jest jego pniem, a poszczególne rodziny liturgiczne jego gałęziami – mówi kl. Mateusz Kania, jeden z autorów serwisu. Gałęzie są do siebie podobne, jednak różnią się pewnymi szczegółami. Największą z nich jest ryt rzymski, jednak oprócz niego występują inne np. lyoński, dominikański, cały szereg rytów wschodnich, czy właśnie ryt ambrozjański. Strona mediolanski.pl ma za zadanie przybliżyć historię i zwyczaje tego ostatniego – dodaje.

Pierwszy artykuł został opublikowany 30 listopada. Wpisy będą pojawiać się średnio raz na miesiąc na stronie www.mediolanski.pl oraz na facebooku www.facebook.com/mediolanskipl.

Ryt ambrozjański

Ryt ambrozjański to przede wszystkim ryt własny Kościoła mediolańskiego. Samo miasto Mediolan, które jest siedzibą archidiecezji, liczy sobie ponad 1,3 miliona mieszkańców. Jest to drugie co do wielkości miasto we Włoszech. Teren archidiecezji (część włoskiej Lombardii) zamieszkuje ok. 5 milionów osób. Liturgia wg ksiąg ambrozjańskich sprawowana jest także w rejonie szwajcarskiego kantonu Ticino (teren diecezji Lugano). Swoją historią sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Do jej rozwoju przyczynił się jeden z ważniejszych świętych Kościoła katolickiego – Ambroży z Mediolanu.

Serwis mediolanski.pl

Mediolanski.pl jest pierwszym w Polsce serwisem informacyjnym poświęconym rytowi mediolańskiemu, zwanemu także ambrozjańskim. Publikowane są w nim ciekawostki historyczne, omówienia obrzędów własnych tego rytu, bieżące wydarzenia z Kościoła ambrozjańskiego oraz inne informacje i wiadomości historyczne. Portal współpracuje także z ceremoniarzami z archidiecezji mediolańskiej oraz innymi instytucjami, które pomagają w zbieraniu potrzebnych materiałów.

«« | « | 1 | » | »»
« » Styczeń 2022
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama