Kard. Bagnasco w Budapeszcie: Kościół nie może milczeć!

Kościół nie może milczeć, nie może pozwolić ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego - zaapelował kard. Angelo Bagnasco w homilii podczas Mszy św. otwierającej 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie.

Zwracając się do poszczególnych grup wiernych przypomniał o konieczności przywiązania do Ewangelii i Eucharystii, które są niezbędne do budowania prawdziwej i twórczej relacji z Chrystusem.

Zwracając się do wiernych, obecnych na budapeszteńskim Placu Bohaterów i wszystkich, uczestniczących za pośrednictwem mediów w rozpoczynającym się 52. MKE, kard. Angelo Bagnasco przypomniał, że przesłanie, które w tych dniach płynie z Budapesztu, powinno dotrzeć do całego świata. "Głos Pasterzy, głos tego wzruszającego zgromadzenia, chce zapukać – z pokorą i radością – do serc narodów Europy, a także wyjść poza nią i dotrzeć do najdalszych zakątków ziemi" - mówił przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Przypominał, że przesłanie Ewangelii jest przesłaniem pokoju i otuchy, którego bardzo potrzebuje współczesny świat. "Głos wierzących (...) mówi do współczesnego człowieka: nie jesteś sam w nieprzyjaznym świecie, nie jesteś sam wobec wspaniałej tajemnicy życia, nie jesteś sam ze swoim pragnieniem wiecznej wolności. Gdziekolwiek jesteś, nie pozostajesz niewidoczny, Bóg patrzy na ciebie z miłością; nie jesteś osierocony, Bóg jest ci Ojcem, jesteś warty krwi Chrystusa, Odkupiciela świata i Chleba życia wiecznego. Nie bój się: Bóg nie umarł, Eucharystia przezwycięża każdą samotność, każdy dystans, każdą obojętność" - mówił włoski hierarcha i przypomniał, że tego przesłania Kościół nie może zatrzymywać dla siebie: "Kościół nie może milczeć, nie może ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego."

W osobistych słowach główny celebrans zwrócił się też do dzieci i młodzieży, której wiele tysięcy było obecnych na Placu Bohaterów. "Bóg nie jest zazdrosny o człowieka, ale jest tajemnicą udanego życia. Bóg nie jest konkurencją dla waszej wolności, a wiara nie jest serią zakazów, ale wielkim `tak` wypowiedzianym wobec radości, nawet kiedy jest ono wymagające, ponieważ miłość jest czymś poważnym" - mówił do młodzieży.

Dzieciom dziękował natomiast, że są dla dorosłych wzorem prostoty serca i otwarcia na przyjęcie Jezusa w Eucharystii. "Wy jesteście wiosną Kościoła. My, dorośli zapewniamy was o naszej miłości i dziękujemy wam, że przypominacie nam o prostocie serca. Patrząc na was, przyjmujących Chrystusa Eucharystycznego, jesteśmy wzruszeni" - powiedział kard. Bagnasco.

Zwrócił się także do kapłanów, którym podziękował za niestrudzone głoszenie Ewangelii i nadziei na wszystkich krańcach świata. "Kościół nie gwarantuje wam spokoju, ale powtarza wam wspólnie z Chrystusem: nie lękajcie się!" - zapewnił przewodniczący CCEE.

«« | « | 1 | » | »»
« » Marzec 2023
N P W Ś C P S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama