Drugi dzień MKE w Budapeszcie

W Budapeszcie trwa Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Jego drugi dzień rozpoczął się poranną modlitwą i Mszą z udziałem kilku tysięcy uczestników z ponad 70 krajów świata. Cały dzień w halach Hungexpo trwają nabożeństwa, warsztaty i konferencje poświęcone Eucharystii.

Spotkanie ma być także okazją do poznania ruchów i wspólnot działających w Kościele, dlatego każdego dnia o prowadzenie kolejnych punktów programu proszeni są przedstawiciele poszczególnych grup. Dzisiejszą poranną modlitwę animowali młodzi ze wspólnoty Emmanuel, działającej w 80 krajach świata, zrzeszającej zarówno osoby świeckie, konsekrowane i księży.

Po porannej modlitwie konferencję wygłosił metropolita Hilarion. Jego obecność w Budapeszcie jest symbolem ekumenicznego wymiaru Kongresu. Wysłannik moskiewskiego patriarchy Cyryla mówił o rozumieniu Eucharystii w Kościele prawosławnym. „Wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii jednoczy katolików i wyznawców prawosławia, pomimo istniejących podziałów” – zaznaczył Hilarion.

Uczestnicy wysłuchali także konferencji kard. João Oraniego Tempesty, arcybiskupa Rio de Janeiro, zwanego „kuloodpornym kardynałem”, ze względu na liczne ataki na jego osobę, które przeżył podczas swojej posługi. Wysłuchali też świadectwa ks. Konstantina Szabó, grekokatolika, który swoją formację kapłańską rozpoczął w czasie stalinowskich represji.

Podczas porannej Mszy abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, wezwał do refleksji nad hasłem tegorocznego spotkania: „Wszystkie moje źródła są w Tobie”. Zachęcał by stawać się „Ciałem Chrystusa”, to znaczy przekazywać Ewangelię nie w sposób abstrakcyjny, ale poprzez świadectwo życia, które dotyka serc i nawraca. „Z celebracji Eucharystii musimy się nauczyć, że przyszłość naszego życia wiary zależy nie tylko od tego, jak sprawujemy liturgię, ale raczej od tego, jak umiemy żyć liturgią, którą sprawujemy” – powiedział kaznodzieja. Wezwał do ufnego powierzenia się Bogu, tak jak człowiek z Ewangelii, który na prośbę Jezusa wyciąga sparaliżowaną rękę i doznaje uzdrowienia.

Po południu odbyły się warsztaty poświęcone różnym aspektom życia Eucharystią. Znalazło się wśród nich spotkanie zatytułowane „Eucharystia, jako źródło dobra”, poprowadzone przez kameruńskiego hierarchę bp. Josepha-Marie Ndi-Okallę, który podzielił się swoimi doświadczeniami działań na rzecz pokoju i współpracy międzyreligijnej w ogarniętym konfliktami kraju, którego ponad 40 proc. mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie.

W godzinach wieczornych pielgrzymi i mieszkańcy Budapesztu biorą udział w wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych w ramach festiwalu Ars Sacra, który towarzyszy kongresowi. Dziś także przybywa do Budapesztu stuosobowa grupa młodzieży polonijnej z różnych krajów Europy. Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem jest jednak niedzielna Msza z udziałem Ojca Świętego. Mówi dziennikarz Márk Aurél Érszegi, odpowiedzialny za przygotowanie spotkania z Papieżem.

„Trwa wielkie oczekiwanie. Nie było wcale oczywiste, że Papież do nas przybędzie. Wszyscy jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Franciszek przyjął zaproszenie, aby odprawić Mszę na zakończenie tego międzynarodowego wydarzenia, razem z Węgrami, ale także wiernymi z innych krajów – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią Márk Aurél Érszegi. – Miejscem, w którym Papież odprawi Mszę jest Plac Bohaterów, gdzie znajduje się pomnik ukazujący historię narodu węgierskiego. Na kolumnie nad ołtarzem znajduje się figura Archanioła Gabriela, trzymająca w rękach podwójny krzyż i koronę, co przypomina nam, że król Szczepan otrzymał koronę z rąk papieża, a zatem Węgry już u początków swego istnienia miały silny związek ze Stolicą Apostolską. Nie można mówić o Węgrzech jako o państwie, narodzie chrześcijańskim, nie wspominając o tej silnej więzi.“

W ciągu dnia uczestnicy Kongresu w swoich wystąpieniach wracali wielokrotnie do wczorajszej Mszy, szczególnie wzruszającej, ponieważ wzięło w niej udział 1200 dzieci z całych Węgier, które przystąpiły do pierwszej Komunii św. Wraz z nimi w liturgii uczestniczyli uczniowie szkół katolickich z diecezji Esztergom-Budapeszt, którzy w ten sposób zainaugurowali rok szkolny. Eucharystii przewodniczył kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Obecni byli także przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich, m.in. metropolita Hilarion.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Czerwiec 2023
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama