Abp Gądecki: funkcja lektora w liturgii to służba Bogu

W katedrze poznańskiej świętowano Dzień Lektora.

Bądźcie dumni z waszego posługiwania słowu Bożemu, słuchajcie słowa Bożego, kochajcie słowo Boże – mówił do nowo ustanowionych lektorów i psałterzystów abp Stanisław Gądecki. W katedrze poznańskiej świętowano Dzień Lektora.

Metropolita poznański podczas liturgii pobłogosławił 75 nowych lektorów i 6 nowych psałterzystów. Wszyscy lektorzy obecni w katedrze odnowili też swoje przyrzeczenia. W homilii abp Gądecki przypomniał nauczanie Synodu o słowie Bożym z 2008 r., w którym sam uczestniczył. „Pismo św. należy głosić, słuchać go, czytać, przyjmować i przeżywać jako słowo Boże, w ślad za Tradycją apostolską, od której jest nieodłączne” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zauważył, że lektor jest powołany w Kościele do czytania słowa Bożego podczas liturgii, a zwyczaj ten został przejęty przez chrześcijaństwo z tradycji synagogalnej. Zgodnie z reformą liturgiczną Soboru Watykańskiego II lektorzy pomagają biskupom, prezbiterom i diakonom w wypełnianiu obowiązku głoszenia i wyjaśniania słowa Bożego. Konieczne jest jednak, by byli odpowiednio i starannie przygotowani.

„Orygenes, jeden z najbardziej płodnych komentatorów Pisma Świętego w epoce patrystycznej uważał, że zrozumienie Pism, bardziej niż studiowania wymaga zażyłości z Chrystusem i modlitwy. Był on przekonany, że najlepszą drogą do poznania Boga jest miłość” – zauważył abp Gądecki.

„Wszystkim wam bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję kolejnej posługi. Chcę również podziękować waszym rodzicom. Możecie być dumni z waszych synów: takie powołania wyrastają z dobrych rodzin, gdzie obecne jest świadectwo wiary i miłości” – mówił metropolita poznański. Abp Gądecki modlił się wraz z uczestnikami uroczystości: „Boże Wszechmogący, błogosław nam, abyśmy głośno i wyraźnie czytali słowa Pisma Świętego i naszym życiem świadczyli o tym, co głosimy ustami”.

W uroczystości wzięli udział także kapłani opiekujący się przygotowaniem lektorów i psałterzystów do pełnienia posługi liturgicznej wraz z ks. Maciejem Wegnerem, referentem Kurii ds. duszpasterstwa ministrantów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Maj 2024
N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Pobieranie... Pobieranie...