Rewitalizacja tradycyjnych melodii kościelnych

W świecie, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, projekt "Tradycyjne melodie kościelne z perspektywy akompaniamentu organowego", prowadzony przez dr. hab. Witolda Zalewskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, staje się pomostem między historycznym dziedzictwem a współczesnymi metodami edukacji i przekazu.

Projekt, realizowany w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, zakłada ochronę i propagowanie bogatego repertuaru tradycyjnych pieśni kościelnych Polski. Jego innowacyjność polega na wykorzystaniu technologii cyfrowych do tworzenia wirtualnej bazy muzycznej, która stanie się dostępna dla szerokiej publiczności.

Realizacja projektu rozpoczęła się 7 listopada 2022 roku i potrwa do 7 listopada 2024. W jego ramach planowane jest wyselekcjonowanie, opracowanie w formie akompaniamentów organowych i nagranie 100 tradycyjnych melodii, które następnie sukcesywnie są udostępnione na stronie internetowej (https://akompaniament.upjp2.edu.pl/) oraz kanale YouTube. Dodatkowo, projekt ma na celu dostarczenie materiałów edukacyjnych, w tym artykułów naukowych i zapisów nutowych melodii pieśni.

Dr hab. Witold Zalewski, prof. UPJP II jest cenioną postacią w świecie muzyki kościelnej. Jego doświadczenie jako organisty katedry wawelskiej i autora licznych opracowań pieśni kościelnych jest kluczowe dla sukcesu projektu.

– Umieszczone w prezentacji muzycznej nuty wraz z tekstem pieśni umożliwiają odbiorcy zarówno słuchanie pięknych melodii kościelnych, a także ich śpiewanie – mówi KAI dr Zalewski. 

Projekt ma na celu nie tylko ochronę dziedzictwa, ale także edukację i inspirację. Odbiorcami są badacze, muzykolodzy, organiści, liturgiści, katecheci oraz szersza publiczność zainteresowana muzyką kościelną. Oczekuje się, że projekt przyczyni się do odnowienia zainteresowania tradycyjnymi pieśniami kościelnymi w Polsce i poza jej granicami.

W efekcie, "Tradycyjne melodie kościelne z perspektywy akompaniamentu organowego" nie tylko chronią dziedzictwo muzyczne, ale również otwierają nowe możliwości edukacyjne i kulturowe, łącząc przeszłość z teraźniejszością w harmonii dźwięków organowych.

Playlista na YT: https://www.youtube.com/playlist?list=PLlzi6CL7Bz-jZOXHt_2orWHA1ghF6l2Gi

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Luty 2024
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Pobieranie... Pobieranie...