Refleksja na dziś

Czwartek 15 czerwca 2017

Czytania » Pamiętaj!

Było. Jest. Będzie. Trwa. Pamięć kończy się na „było”. W pielęgnowanej jest i trwać będzie. Jak pielęgnować pamięć?

Kielich, który błogosławimy. Chleb, który łamiemy. Kto spożywa i pije – pamięta. Więcej: staje się Tym, którego przyjmuje (św. Augustyn). Bo błogosławić, łamać i spożywać znaczy trwać w Ciele Chrystusa. Znaczy również pamiętać.

Pamięć jest także adoracją. Wcielenie, Pascha, Zesłanie Ducha Świętego… A wszystko razem w małej okruszynie Chleba. „Jak cię zrozumieć, Tajemnico…?”

Pamięć jest wdzięcznością. „Jam nie godzien, Panie, tego, abyś wszedł do serca mego…” Prawda, choć nie do końca. Jam nie godzien. To On uczynił mnie godnym. „Jego Ciało za nas wydane umacnia nas, gdy je spożywamy, a krew za nas wylana, obmywa nas, gdy ją pijemy” (1. Prefacja o Najświętszej Eucharystii).

Pamiętaj! Nie zapominaj!

Ośrodek Liturgiczny Niech mnie strzeże Twa święta Krew

Zapisz

ks. Włodzimierz Lewandowski

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 wołający na puszczy 15.06.2017 16:27
Piszę tutaj , bo pod " Cytatem dnia " nie ma miejsca na komentarz , a przekłamanie w nim nie pozwala mi milczeć. Tam jest dodane słowo " wydane " którego nie ma w tekście Ewangelii w tym miejscu.Ciało Chrystusa jest wydane za nas, a nie za życie świata.Owszem , Jezus mówi w innym miejscu : To Jest ciało Moje za życie świata...", ale ma to znaczenie ;w zamian, alternatywnie. Wytłumaczę i jest to z wykładu profesora seminaryjnego.U żydów ciało" oznaczało nie tylko organizm, ale i wszelkie objawy życia w nim oraz działanie. I Jezus tego myślenia nie korygował czyli jest poprawne.Tym samym Eucharystyczne Ciało Chrystusa które otrzymujemy , jest dla nas mieszkaniem i życiem w Bogu ( W Chrystusie i przez Chrystusa) w zamian za życie w świecie i światem.Św. Paweł to rozwija w swoich naukach." Wydanie" ma drugie znaczenie : poślubienie , i w tym znaczeniu jest ukryta cała alegoria Oblubieńca i Oblubienicy - Chrystusa i Kościoła .Chrystus nie poślubia świata lecz kościół. I przyszedł po to aby świat zbawić(nawrócić i naprawić) nie zaś poślubić. Dal każdego kto to rozumie , "wydanie" Ciała Chrystusa za życie świata to straszny zgrzyt, a nawet bluźnierstwo.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Lipiec 2022
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...