Tym, co go łączy z innymi błogosławionymi, jest jego sukces w oczach Boga. Wielkim pragnieniem całego jego życia było bowiem «nigdy nie zapominać o Bogu, zawsze pragnąć z Nim się zjednoczyć».
Błogosławiony Iwan złożył ślub czystości, całkowicie poświęcił się wychowaniu młodzieży. Założył Związek Orła Chorwackiego, dewizą tego Związku były słowa: „Ofiara-Eucharystia-Apostolstwo”, upowszechniał Akcję Katolicką, troszczył się o wierność Stolicy Świętej. Uważany jest za prekursora ruchu liturgicznego w Chorwacji, a nawet za „filar chorwackiego Kościoła.” Zapis w „Pamiętniku” z 5 kwietnia 1920 r. może być świadectwem jego rozumienia i umiłowania liturgii: „Liturgia jest wyrazem duszy Kościoła; (...) jak w jakimś zwierciadle ogląda się życie Chrystusa; (...) ona jest największym utworem artystycznym, jaki istnieje na świecie, a przy tym centralną sztuką, ponieważ umiejętnie przedstawia życie Chrystusa, który jest w centrum historii.”
Żył tylko 31 lat, jednak zostawił po sobie bogatą spuściznę duchową: artykuły, szkice, rozważania. Jedno zdanie określające jego powołanie życiowe przywołał Ojciec Święty w czasie drugiej pielgrzymki do Chorwacji 4 października 1998 r.: „Moim powołaniem jest wiara katolicka.”
Pragnieniem jego było założenie świeckiego instytutu w celu pogłębienia wiary wśród ludzi. Był nie tylko działaczem, był przede wszystkim człowiekiem głębokiej modlitwy, codziennie uczestniczył w Eucharystii i przyjmował Komunię św., wiele czasu poświęcał na adorację Najświętszego Sakramentu.
Papież beatyfikował pierwszego Chorwata w jego rodzinnym mieście Banja Luce 22 czerwca 2003 r., w ostatnich słowach homilii stawiał go za wzór do naśladowania: „Tak jak bł. Iwan, dążcie do osobistego spotkania z Chrystusem, który oświeca życie nowym światłem.
Niech Ewangelia będzie wielkim kryterium, ukierunkowującym wasze decyzje i wasze wybory!” Potwierdził to jeszcze tego samego dnia, w przemówieniu przed modlitwą maryjną i życzył, by Chorwaci za przykładem bł. Iwana kroczyli drogami Pana.
Błogosławiony Iwan urodził się i wychował w rodzinie niezwiązanej z Kościołem, w młodości doświadczył zła i okrucieństwa wojny i te doświadczenia dzięki łasce Bożej doprowadziły go do żywej wiary, którą dzielił się zwłaszcza z ludźmi młodymi. Służył im jako nauczyciel. Był działaczem Akcji Katolickiej i zapalonym świeckim liturgistą – wszystkie jego działania wypływały ze zjednoczenia z Panem Jezusem, którego zawsze pragnął. Jan Paweł II polecił, byśmy tak jak on „zawsze dążyli do osobistego spotkania z Chrystusem, który oświeca życie nowym światłem”, byśmy wszystkie decyzje podejmowali w świetle Ewangelii.
Zmarł w opinii świętości 10 maja 1928 r., w szpitalu w Zagrzebiu.
Po śmierci jego rodzice przeżyli nawrócenie.
Wspomnienie liturgiczne przypada 10 maja.
Jest patronem młodzieży, szczególnie chorwackiej, i świętowania Światowych Dni Młodzieży.
Modlitwa
Boże, który oświecasz każde życie swoim światłem, Ty w swojej mądrości dałeś błogosławionemu Iwanowi Merzowi doświadczyć wiele cierpień, dałeś mu też pragnienie osobistego spotkania z Tobą, spraw za jego wstawiennictwem, byśmy zawsze kroczyli Twoimi drogami, a wszelkie decyzje życiowe podejmowali zgodnie z nauką Ewangelii. Ciebie prosimy....
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |