Celebracje miłosierdzia

Przeżyć Jubileusz Miłosierdzia - oficjalna pomoc duszpasterska (fragment).

W I niedzielę, gdy usłyszymy opowiadanie o kuszeniach Jezusa na pustyni (por. Łk 4,1-13), lud Boży zostanie wezwany do życia Wielkim Postem niczym drogą do „nawrócenia eklezjalnego", poprzez słuchanie Słowa, modlitwę i post. W II niedzielę opowiadanie o Przemienieniu (por. Łk 9,28-36) zaprasza chrześcijan do umocnienia wiary w misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, aby przylgnęli do woli Bożej, w pełnej zgodności z Przymierzem, i stali się prawdziwymi uczniami Chrystusa. Przez przypowieść o drzewie figowym bez owoców (por. Łk 13,1-9), w III niedzielę, każdy wierny zostanie pobudzony do pokonania zatwardziałości umysłu i serca. Przyjmując Słowo Boże i pozwalając działać Duchowi, będzie w stanie przynieść owoce prawdziwego i nieustannego nawrócenia. Przypowieść o miłosiernym ojcu w IV niedzielę (por. Łk 15,1-3.11-32) stanowi szczyt tej wielkopostnej drogi w Roku Jubileuszowym. Chodzi o rozpoznanie Boga jako dobrego Ojca, wielkiego w przebaczaniu. On w swojej miłości przygarnia wszystkie dzieci, które z sercem skruszonym wracają do Niego, aby przyodziać je w szaty zbawienia, uczynić uczestnikami radości uczty paschalnej i przywrócić do godności dzieci Bożych. Opowiadanie o jawnogrzesznicy, której został grzech odpuszczony, w V niedzielę Wielkiego Postu (por. J 8,1-11), wzywa każdego ochrzczonego do otwarcia się na bezgraniczne przebaczenie ze strony Boga, który w Jezusie Chrystusie odnawia wszystko.


Przede wszystkim w tym okresie nie może zabraknąć okazji, aby przez celebrację Liturgii Słowa zaproponować cykl katechez o pojednaniu. Chrzest i pokuta to dwa filary, na których opiera się cała droga wielkopostna.


W rytuale Obrzędy Chrześcijańskiego Wtajemniczenia Dorosłych okres Wielkiego Postu jest nazywany także czasem oczyszczenia i oświecenia, gdyż „zarówno w liturgii, jak i w katechezie liturgicznej, przez przypomnienie chrztu lub przygotowanie do niego oraz przez pokutę, przyczynia się do wewnętrznego odnowienia razem z katechumenami także wspólnoty wiernych oraz przygotowuje wszystkich do ponownego przeżycia misterium paschalnego, w które sakramenty wtajemniczenia wszczepiają poszczególne jednostki" (Rytuał rzymski, Obrzędy Chrześcijańskiego Wtajemniczenia Dorosłych. Wprowadzenie, 21). Przed celebracją „wybrania" wymaga się od katechumenów nawrócenia umysłu i zmiany stylu życia, niezależnie od odpowiedniej znajomości doktryny chrześcijańskiej oraz żywego zmysłu wiary i miłości. Ponadto „w tym okresie przygotowanie jest jeszcze intensywniejsze i dokonuje się raczej przez skupienie ducha niż przez katechezę. Celem jest oczyszczenie serca i myśli przez badanie sumienia i pokutę oraz oświecenie, płynące z głębszego poznania Chrystusa Zbawiciela. Dokonuje się to przez sprawowanie kolejnych obrzędów, a zwłaszcza przez skrutynia i obrzędy przekazania katechumenom najstarszych dokumentów wiary i modlitwy (traditiones)" (Rytuał rzymski, Obrzędy Chrześcijańskiego Wtajemniczenia Dorosłych. Wprowadzenie, 25). Te obrzędy niech będą przygotowane ze szczególną troską, niech będą „znakiem matczynej troski Kościoła o Lud Boży, aby wszedł on w głębokości bogactwa tej tajemnicy tak fundamentalnej dla naszej wiary" (MV 18).


Wielki Tydzień i Okres Wielkanocny


Również w tym Roku Świętym należy bardzo starannie przygotować celebracje Wielkiego Tygodnia, a szczególnie Triduum Paschalnego. W nich bowiem objawia się całe misterium miłości i usprawiedliwienia, którego Ojciec dokonuje dla całej ludzkości przez ofiarę Syna. Dzieje się to poprzez dowartościowanie języka liturgicznego, który składa się ze słów, znaków, symboli i gestów, a szczególnie przez adorację Krzyża w Wielki Piątek. Wszystkie te celebracje znajdą swój szczyt w Wigilii Paschalnej. Gdy w czasie Liturgii Słowa słyszymy opowiadanie historii zbawienia i sprawowane są sakramenty, objawia się troska Ojca w stosunku do Jego dzieci. Duszpasterze niech nie zapomną, aby z okazji Wielkiego Tygodnia i okresu wielkanocnego ukazywać obraz Ojca, który nie tylko dokonał zbawienia, ale zbawia nadal. On okazał miłosierdzie wobec Izraela, Ludu wybranego, a także i dzisiaj nie ustaje w okazywaniu swojego miłosiernego Oblicza wobec wszystkich, którzy przyjmują dar wiary w wodach źródła chrzcielnego.

Całość można nabyć w krakowskim Wydawnictwie Św. Stanisława BM. Dziękujemy Wydawnictwu za zgodę na publikację fragmentu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Listopad 2024
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...